Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogyan lehet erősíteni az FM...

Hogyan lehet erősíteni az FM rádió jelet?

Figyelt kérdés

Van egy FM tunerem (Sony 500ES) amin nem jön be a Bartók rádió, amit sajnálok, mert néha hangulatom lenne klasszikus zenéhez. Bezzeg a Rádió 1 kristálytisztán, max erősséggel fogható... De a helyi rádiót is kicsit gyengébben fogom, a többi MR csatornából is csak a Kossuth és a Dankó jön be. Próbáltam egy másik készülékkel (Philips micro hifi), de kb ugyanaz a helyzet, annyival jobb, hogy pár román adó sercegve fogható.

Van valami módszer vagy készülék, amivel javítani lehetne a rádiós vételen?

Az antenna egy 1.5 méteres koax kábel.

Ha lényeges, akkor a helyszín Békéscsaba, panel, 1. emelet (a négyből)



ápr. 1. 14:52
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Én a hangzásról beszélek, nem a vételi képességéről.

Abban is van antenna ami az éterből kapja az FM jelet csak beépített.

Most ebbe nem mennék bele részletesebben.

ápr. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

"Én a hangzásról beszélek, nem a vételi képességéről."


"Az analóg FM rádiózás maximális hangminősége sztereóban 15 kHz frekvenciaátvitelt és 70 dB jel-zaj arányt (SNR) jelent. Ez jó hangminőséget biztosít, de nem éri el a digitális rádiózási formátumok, mint a DAB+, minőségét.


A DAB+ digitális rádiózás 22 kHz frekvenciaátvitelt és 95 dB SNR-t tud biztosítani, ami jobb hangminőséget és interferencia-mentességet eredményez.


Összefoglalva:


Az analóg FM rádiózás maximális hangminősége sztereóban 15 kHz frekvenciaátvitel és 70 dB SNR.

A DAB+ digitális rádiózás jobb hangminőséget és interferencia-mentességet kínál."


DAB kísérleti adást pedig már lekapcsolták.


Az éterből vett adás a fentiek ismeretében miképpen szárnyalhatná túl a digitális stream Bluetooth hangszórón hallgatás minőségét?

Bár a kérdés tudom hogy nem ez volt, de láthatóan a vételi zavarok megoldása nem egyszerű, valamint nem igazán oldható meg ilyen házakban hogy "gondolok egyet, aztán jó magasra kiteszek egy antennát csak úgy".

ápr. 1. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

#12

Nézd, kb. 25 éve rádiózok és annyit azért elmondhatok - függetlenül a bemásolt szakzsargontól és az ott közölt kompresszált frekvenciaátviteltől ( ezek csak számok), hogy sokkal jobban szól egy normális tuner mint bármelyik digitális stream adás - ahol legtöbbször kb.192 vagy 128 kbit/s mp3 formátum az adóról érkező forrásjel.

Kb. mintha almát hasonlítanánk a szőlőhöz.

Ezt mutatja a gyakorlat s különösen igaz ez egy kompresszálatlan élő-koncert közvetítésre a Bartók rádión.

Na mindegy; ettől függetlenül mindenki úgy hallgat rádiót ahogy akar.

ápr. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

"amin nem jön be a Bartók rádió"

Ugyanis a Bartók rádió nem fogható a békéscsabai adótornyokról...


"Bezzeg a Rádió 1 kristálytisztán

a többi MR csatornából is csak a Kossuth és a Dankó jön be"

....a Rádió1-et a békéscsabai, Posta közi Telekom adótoronyról, a Kossuth és a Dankó meg a Békéscsaba/Almáskert, Felsőnyomás 257. szám alatt található adótoronyról fogható (lásd: [link] ).


Ha a Bartókot akarod hallgatni FM-rádióval, két lehetőséged van:

- Komádi/Heréskert 13. ( [link] )

- Szentes, Nagynyomás 12. ( [link] )

de ezek messzire (Komádi 48, Szentes 63 km - adatok forrása: [link] ) vannak, vételükhöz irányított, Yagi, FM-tetőantennára lenne szükség.

ápr. 1. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Én megismerem ezt a részletes válaszadót.

Tunerman Takács Jenő?

ápr. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Aki nem hallott még normális FM-tunerrel és hangrendszeren, minőségi zenét a Bartókról, az nem feltétlenül érti, miről szól az analóg átvitel.

Megfelelő antennajel mellett természetesen, a zajszint minimalizálására.

Nem mintha én használnám, de nem minőségi okból szoktam le róla.

ápr. 1. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
#16 igen ez igaz de én magamból indultam ki aki csakis analóg rendszeren hallgat zenét.
ápr. 1. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, jól elment ez a beszélgetés, direkt ezért írtam ilyen kulcsszavakat, h a digitális opció fel se merüljön...

Annyit csináltam eddig, h megpucoltam a koax kábelt + wagoval beletoldottam még 1.5 m vörösrezet. Már ez jelentős javulást hozott, a korábbi 3-4 vonalas térerejű állomások felmentek a maximális 5-re. A Bartók helyén is megjelent 1 vonal, de csak sistergés hallható még mindig.

Időközben észrevettem, h az elektromos fali aljzat mellett nem csak ftp kábel lóg ki a falból feltekerve, hanem koax kábel is, erre is rákötöttem a réz huzalt, de ez hozta a legrosszabb eredményt...

A hétvégén megpróbálom, hogy kilógatom az erkélyre, minél magasabbra.


Ennek van vmi magyarázata, h egy megyeszékhelyen nem fogható egy országos közszolgálati adó?

ápr. 2. 07:25
 19/22 anonim ***** válasza:

Utolsó kommentedre:

Távol lehetsz az adótoronytól + leárnyékol a vasbeton házad.

ápr. 2. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Lepkeantenna (amelyik TV-hez való) elég jó szélessávú, FM is belefér valamennyire:

[link]

ápr. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!