Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Canon EOS 500D kitobival ki...

Canon EOS 500D kitobival ki lehet használni minőségileg a max 15 Megapixelt vagy fölösleges? Vagy ez a szituációtól függ?

Figyelt kérdés
Én azt tapasztalom, hogy baromi szar képek készülnek, alacsony ISO, napsütés, kis blende, állványról, és mégis egy gagyi kompakt gép kevésbé zajos képet készít. Kezdő fotós vagyok, de mit csinálhatok rosszul. Az is furcsa számomra, hogy a jpeg elvileg hogyan lehet olyan zajos? Egy egyszínű folt a fenti kitűnő feltételek mellett is pixel nagyságrendben oszcillál, pedig a jpegnek simábbnak kéne lennie, nem?
2011. nov. 27. 11:44
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem a 15 megapixelen fog múlni a kép minősége. Először is, ha van Raw (nyers) formátumra fotózási lehetőség, használd azt. Digitális képalkotás velejárója a digitális képfeldolgozás is, ahol a nyers képformátumnál sok olyan eszköz áll rendelkezésre, amivel utólag még lehet javítani benne. És itt nem a retusálásra, montírozásra, és a kép megváltoztatására gondolok, hanem javítási munkákra, például croppolásra, expozíciókompenzációra, vagy utólagos Fé-húzásokra, egy-két rekeszt is lehet rajta változtatni, színhőt, zajt levenni vagy élesíteni, vagy a kép egyes részeivel elnyomni a többit (például ha több árnyékot húzol a képre, és a fekete részek sötétetnek, az a zajt is áthúzza feketére). A jpeg ebből a szempontból azért rossz, mert az magában elmenti már tömörítve ezeket az értékeket, amiket utólag nehéz javítani. RAW képnél viszont minden külön állítható be, és újrakomponálható a kép.

A leírt beállítás nem tűnik rossznak, bár nincs benne a záridő. Ha szűk a blende, és alacsony az iso, akkor 0-ra azt hosszú záridővel lehet kihozni, és a sokáig nyitott blendén át és hosszú záridő alatt melegedhet annyit az érzékelő, hogy zajos legyen a kép. Az pedig mindegy, hogy jpeg vagy nem, a jpeg-nél ott marad, a nyers képről nagy eséllyel le lehet venni vagy enyhíteni azt.

A gagyi kompakt azért csinál más képet, mert automata. Inkább nyit annyit a blendén, hogy legyen fény, legyen kisebb a záridő, és akkor nincs ideje a képnek zajosodni. A tükrös gép lényege, hogy te állítasz be mindent manuálisan, ezért érdemes ott végleg elhagyni az Auto módot, ha tényleg kezdő vagy, akkor mehet egyből zár- vagy rekesz-előválasztással, amíg hozzá nem szoksz a teljesen manuálisra, mert akkor van értelme ilyen gépet használni.


Érdemes egy képet is feltölteni, amiben ott vannak az EXIF-adatok, egyrészt látszik hogy mi is a gond, másrészt látszik hogy melyik beállítás rossz, ha esetleg rossz.

2011. nov. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ok próbálok majd képet feltölteni. De nem automatán csináltam, hanem manuálisan és akárhogy próbálkozom szar. A kérdésre viszont nem válaszoltál. Az tudom hogy nem a megapixelen múlik, de az volt a kérdésem, hogy a kitobi elég jó-e ahhoz, hogy ki lehessen egyáltalán használni a 15 megapixelt. Ezt valószínű nem tudod megválaszolni, mert te nem ismered ezt a gépet és a kitobiját. Természetesen van a Canon EOS 500D-n raw formátum. Illetve a másik kérdésre sem válaszoltál, hogy miként lehet a jpg ennyire foltos a pixelek nagyságrendjébe?
2011. nov. 27. 12:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, miért zajos a JPEG-je, mert mindig csak RAW-ot lőttem a húgom 500D-jével. Valószínűleg az lehet a gond, hogy a kompaktok, amiket használtál, nagyon erős szoftveres zajszűrést alkalmaztak. Ez elviszi a színzajt, de vele együtt a részleteket is.


Szerintem egyébként ki lehet használni a kitobival a 15MP-t. Kicsit rekeszelni kell hozzá, olyan f8 körül teljesen jó. (Ugye tudod, hogy f13 fölött elkezdi rombolni a képedet a diffrakció? Valamint hiába süt a nap, ha hosszú expot (pl. 20 másodperc) használsz, az a szenzor termikus és egyéb zajai miatt szintén rombolja a képet?)


De egyetértek az elsővel: tegyél fel képet és akkor meg tudjuk mondani pontosan, mi a gond.


És tanulj meg Lightroom 3-at használni. Kilóméterekkel jobb, mint a beépített JPEG konverzió.

2011. nov. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!