Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Melyek az igényesebb objektíve...

Melyek az igényesebb objektívek, és melyek a kevésbé?

Figyelt kérdés
Canon tükörreflexes fényképezőgéphez csatolható objektívek közül melyik márkák számítanak csúcskategóriának, melyek a középkategóriások, és melyek(ha vannak ilyenek), amiket kerülni kell?
2009. okt. 13. 23:42
 1/8 anonim ***** válasza:

a különböző márkákon belül is van nagyon jó és gagyi.


nekem nagyon jó tapasztalataim vannak a Sigma-kal. de bevallom hősiesen, hogy már nagyon régen vettem, tehát a legújabbakkal nem vagyok képben.


figyelj a fényerőre.


nekem van már 10 éve egy Sigma APO 28-80 f2.8 végig és

nagyon megvagyok vele elégedve.


régebbi a egy sigma 80-200 f 3.5-5.6


ügyelj, hogy fémbajonettes legyen, mert a műanyag egy idő után kikopik. és szerintem eleve jó, ha fém váza van (persze attól nehezebb is)

2009. okt. 14. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem és köszönöm! Még további véleményeket is várok!
2009. okt. 14. 01:16
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem ilyen egyszerű a dolog. Mindegyik márkának vannak jól, és kevésbé jól sikerült objektívjei. Legyen az Canon, sigma, tamron, vagy akármi..


Azonban még az se garancia, ha egy jól sikerült objektív típust veszel, ugyanis gyártási szórás is van... :P


Limited objektíveknél a gyártási szórás általában nem olyan nagy, mint a többinél, ill. sokak szerint a "third party" objektív gyártóknál nagyobb ez a szórás. Fene tudja, én az eddigi tapasztalataim alapján nem vagyok biztos benne. A lényeg, hogy vétel előtt ha van lehetőség, mindenképpen ki kell próbálni.


Továbbá szerintem egyelőre neked megteszi egy kit-objektív is, és amikor már kezdenek kialakulni a fotózási szokásaid, akkor kell majd elgondolkodnod azon, hogy milyen gyújtótávolságú objektív felelne meg neked a szokásaidhoz mérten a legjobban. Ha már ezt is kitaláltad, akkor sok-sok utánaolvasás, tesztelés, próbálgatás, és megtalálhatod a számodra ideális objektívet, márkától függetlenül. Mert itt tényleg nem a márka számít, és még csak nem is a marketing, hanem a Te tapasztalatod, tudásod, és ízlésed.


Tegyük fel pl, hogy akarok venni egy 100mm-es gyújtótávolságú objektívet. Az egyiknek az az előnye, hogy középen pengeéles képet rajzol, a másiknak meg az, hogy szép a bokehja. Melyiket választanám? Én inkább a szép bokeh-val rendelkezőt. Mert nekem az számít. Másnak viszont lehet, hogy az kép közepén a szemkivájó élesség. Mások a szokások, mások az ízlések. :P

2009. okt. 14. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, ez is nagyon hasznos volt!


Voltaképpen az a helyzet nálam, hogy ugyan még nincsenek kiforrva a fotózási szokásaim, de az irányvonalak már kibontakozni látszanak. Egy bridge Canonnal bűvészkedtem eddig, ám a képek élességével és tisztaságával meggyűlt a gondom. Elsősorban az állatokat szeretem megfigyelni és fotózni, különösen a madarakat. Ehhez már tudom, hogy legalább 250-300-as objektív szükséges. Mivel kutyám is van, aki szintén fotogén, egy kisebbre is szükség volna (mondjuk ide a gyári 18-55-ös megfelelne).


Nekem elsősorban most az élesség volna a fontosabb, illetve minél kevesebb kromatikus aberráció.


Már korábban tettem fel kérdést használt fényképezőgép vásárlása kapcsán, van is nem kevés lehetőség, különféle objektívekkel, csak nem igazán tudok dönteni. Pl. egy Tamron 75-300-as obit említenek nagyon gyakran, és meglehetősen alacsony áron. Igazából, ha mindenhol ilyen keveset kérnek érte, aggódom, nehogy épp a minőségen üssön vissza az ára.


Ezért kérdeztem hát, és akkor úgy modosítanám a kérdésemet, hogy milyen objektíveket ajánlanátok a fentiek tükrében, illetve melyek azok, amelyeket lehetőleg kerüljek, mert esetleg továbbra is élesség problémáim lehetnek?

2009. okt. 14. 11:10
 5/8 anonim ***** válasza:

az első vagyok.


azt tudni kell, hogy minél nagyobb a nyújtótávolság, annál nehezebb kézben tartani a gépet anélkül hogy bemozduljon a kép és ez is természetesen befolyásolja az élességet. viszont minél fényérzékenyebb az obi, annál rövidebb záridővel lehet fotózni, tehát csökken a bemozdulás veszélye.

2009. okt. 14. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én meg a második válaszadó volnék. :P


Amit előttem leírtak, az gondolom elég egyértelmű. S a válaszadó azt is beláthatná, hogy pl a kérdező által írt madár/állat fényképezésénél elkerülhetetlen a nagy Gyújtótávolság. :P S azis elég releváns SZVSZ, hogy az ember állvánnyal fényképez ilyen esetekben. Nem pedig kézből próbálja kitartani a 200-300mm-ert. :D S itt most tökmind1, hogy mekkora rekesze van az adott obinak, mert egy 2.8-as rekeszű 300mm-es obit is csak nehezen tud kitartani kézből, és egy 4.akárhányasat sem. No meg ugye minél nagyobb rekesszel dolgozik az ember, annál kisebb a mélységélesség, ami nagy madaraknál pl lehet hogy nem jó.


Persze mindenképpen jó, ha nagy fényerejű obit vesz az ember, csak ugyebár annak ára van. Főleg a teléknél. A kérdező viszont aránylag olcsón szeretné megoldani a dolgot, tehát 2.8-as rekeszű teleobik egyből kizárhatóak, mivel azok általában jócskán 100k felett vannak.


Noh, és a lényeg:

Az a helyzet, hogy én elég megszállott pentax rajongó vagyok. :) Ebből kifolyólag legjobban a pentax objektívparkjait ismerem, és csak ehhez mérten tudok ajánlani objektíveket.


Pentax SMC DA 55 - 300 mm / 4,0 ~ 5,8 ED.

Ezt nyugodt szívvel ajánlom. Nagyon jó kis teleobi az árához képest. Sajnos ez a Te keretedbe vázzal együtt nem fog újonnan beleférni szerintem. 100k-t írtál, ez az obi boltban 79k körül van. Használtan, ha van egy kis szerencséd, és türelmes vagy, akkor 40-50 körül hozzá lehet jutni. Kromatikus aberráció elhanyagolható, torzítás majdnem 0, szép éles, kontrasztos képe van.

Hátránynak lehet talán felírni, hogy kicsit hangos az AF, és a sebessége se a legjobb. Főleg egy SDM obihoz hasonlítva, csakhát itt jön képbe megint a pénz.. :P

Kicsit nehéz obi. (440g)


SMC DA 50 - 200 mm / 4,0 ~ 5,6 ED

Kisebb gyújtótávolság, képminőségileg nem rossz, de nem is kiemelkedő. Átlagos teleobi. Kitobiként szokták adni a 18-55 mellé. Boltban 40k körül van az ára. Előnye, hogy könnyű, olcsó. (255g)


Sigma 70-300mm F4-5.6 DG MACRO

Olcsó (46k körül boltban) de nem tudom ajánlani.. Nagyon nagy a gyártási szórás, plusz ha kifogsz egy jobbat, még az se valami meggyőző. Kontraszthiányos, a vége felé (300mm) nem éles, van rendesen kromatikus aberráció, lassú, és nem túl pontos az AF. Ezt csak azért írtam ide, hogy lehetőleg KERÜLD! Viszont nem szabad összetéveszteni a :


Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO-val

Ez viszont aránylag jól sikerült széria. Ára 65k körül van boltban. Közepesen éles, vége felé már kicsit túl lágy, viszont szép kontrasztos képe van. Hátrányként még azt tudom megemlíteni, hogy nagyon lassú az AF. Mivel elvileg makró objektívnek is használható, ezért a fókusztávolsága sokkal nagyobb, amit fókuszálásnál végigjár. Ez sokáig tart. :P Azért egy Pentax 55-300 sokkal jobb választás, de azért ez is szóba jöhet. :)


Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD

Tág rekesszel nagy a kromatikus aberáció. Sajnos tényleg NAGY. Nagyon szép éles, kontrasztos képe van, még a fókusztartomány végén is. Makró funkciója is jól használható. Hátránya ennek is, mint a többi olcsóbb teleobinak, az AF lassúsága. Itt megint főleg előjön ez, mert makrót is tud. Ennek ellenére én ajánlom ezt az obit. Olcsó, 46k körül boltban, és aránylag jó a képe. A kromatikus aberráció néha elég zavaró tud lenni, azonban ezt egy programmal kiszűrve nagyon szép képeket lehet elérni vele.



Egyelőre ennyit tudok írni. Ha van kérdésed szólj.

2009. okt. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Mindkettötöknek nagyon köszönöm! Különösen az utolsót, nem is reméltem, hogy ilyen részletes leírást kapok!:)


Több sebböl is vérzem, amikor ezt a döntésemet megkívánom hozni. Egyik a maximalizmusom, ami a hobbiaim terén tetözik, betegesen törekszem a tökéletességre, bár ez gondolom egyben elöny is. A másik, hogy szakmám a fotókkal való dolgozás, és a régi készülékemmel éppen emiatt rúgtam óriási öngólt, hiszen egy rakás képemnek örültem a helyszínen, hazaérve és alaposabban megnézve, mind eltüntek a süllyesztöben.


Természetesen most egy olyan befektetésbe szeretném beleverni magam, ami lehetövé teszi, hogy szívemböl örüljek egy fotózással töltött nap végén, és ne csalódjak, mint eddig.


Ezért úgy határoztam, hogy pihentetem tavaszig a projektet, addig alaposan beleásom magam a szakirodalomba és tesztekbe, és külön vadászok géptestre és obira, nem pedig a tökéletes párosításra hajtok. Igyekszem a keretemet is megnövelni addigra, mert úgy érzem, megtérül az áldozat.


Nagyon köszönöm a segítségeteket! További szép fényeket kívánok!:)

2009. okt. 14. 22:18
 8/8 anonim ***** válasza:

ismét az első :)


ha Kenyába ragyogó napsütésben struccot fotózol, akkor mindegy :D (na jó, csak vicceltem)


a pentaxal nincs tapasztalatom, különben igaza van az előttem szólüval :)

2009. okt. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!