Ha valaki otthon van az autóhifik és hangtechnikák világában az segítene nekem? Egy ütős rendszert összerakni és elmagyarázni hogy mi miért van? Gondolok itt 2 3 4 utas kifejezésekre!

Figyelt kérdés
Msn címem kuduri@windowslive.com vegyél fel ha komolyan tudsz segíteni!
2009. okt. 18. 14:36
 1/2 anonim ***** válasza:

csak nagy vonalakban:


fejegysé. Amit az utastérben megtalálsz, és ezen vannak ugye a kezelőszervek. Jobbára van egy rádió és egy CD, vagy magnó része, de lehet benne DVD, vagy TV tuner is (azért itt is vannak ám bőven nagy tudású, csillagászati árú készülékek). Önmagukban ritkán képesek leadni nagy teljesítményt, Ennek oka az autók alacsony tápfeszültsége. Ez ugye 12V , és a hangszórók impedanciája 8 vagy 4 OHM-os. 12V feszültség 4 OHM-on max 3Amper áramot tud áthajtani. Ez pedig ugye 36W és nem több! Nem jellemző egy tápfeszültséget sokszorozó modult tartalmazó fejegység :) Tehát kell valami megoldás, hogy nagyobb teljesítményt lehessen a hangszórókra küldeni.... Ha a táp nagyobb lenne (mondjuk a 12V többszöröse), megoldást jelentene. Nosza, van ilyen elektronikus készülék, ez pedig az inverter. Ez a 12V-ból csinál sokat, akár 100V-ot is. A baj az, hogy egy jobb minőségű inverter nem olcsó (Akkor jobb egy inverter, ha nagy teljesítménynél is fixen tudja tartani a kimeneti feszültségét.). Többek között ezért drágák az autós erősítők, mert azokban biza benne van ez a kütyü! És ez még nem minden. Ha egy erősítő úgy istenigazából "nyomja", lead akár több száz WATT teljesítményt is. Viszont ilyenkor igencsak "horpadhatnak" az akku vezetékei, hiszen a teljesítményhez nagy áramerősség kell. Pl 300W (veszteségek nélkül) minimum 25 Apmer áramot igényel, az akkuból. Ez azért egy közönséges akkunak már szép terhelés! Viszont, egy rendszer ha 300W teljesítményű, az nem azt jelenti hogy állandóan ekkora teljesítményt ad le. A folyamatosan változó zene, folyamatosan változó teljesítményt generál. Amikor halk a zene, vagy halk az adott hangszer a zenében kicsi a teljesítmény, de azonnal több lesz, ha bejön valami dominánsabb hangszer, pl szólógitár vagy dob. Tehát, ritkán kell nagy áram. Ezért ha megoldható lenne az energia tárolása az erősítő környékén, biztosan szebben szólna, és a vezetékek terhelése is ( erősítő és az akku között) egyenletesebb lehetne. Szerencsénk van, létezik ilyen eszköz is, ez a kondenzátor. Igaz, hogy nagy kapacitású kell (1-5 Farad), és az is igaz hogy ennek is ára van (minél nagyobb a kapacitása, annál hosszabban képes a plusz teljesítményt leadni. Ha elfogy a töltés róla, könnyen lehet, hogy a tápfeszültség esni fog, és az csúnyán meghallatszik a zenén (leül, letompul, erőtlenné válik a hang pl. a dob beütésekor), ez feltétlen kerülendő!).


Érdekes, de a hangszórók nem egyformán erősen szólnak. Pl a mélyet jobban nyomja, a magasat nem .... hmm hmm. De a kisebb méretű meg, mintha fordítva működne! Ott a magasabbakat hallom jobban. És igen, ez így is van! egy hangszóró frekvenciamenete sosem egyenletes. Bizonyos tartományokat jobban megszólaltat, és bizonyosakat meg nem, hiába azonos a teljesítmény. Hogy melyiket részesíti előnyben, az a legtöbbször a hangszóró fizikai jellemzőitől (mérete, hangtölcsér tömege, hangszórótekercs tömege, stb) függ. Általában elmondható, hogy a nagyobb méretűek inkább a mélyebb hangokat szólaltatják meg, és a magasakat elnyomják. A kisebbekre pont az ellenkezője igaz, jobban megszólaltatják a magasabb hangokat, és jobban elnyomják a mélyeket. Amire törekednünk kell, hogy a hallható hangok tartományában (16Hz - 20kHz)lehetőleg egyenletes hangnyomást hozzunk létre. Ezt egy méretezett rendszerrel könnyen megtehetem, mindössze annyi a dolgom, hogy ezt a tartományt felosztom 2,3 vagy akár 4, 5 részre. Aztán minden hangszóróra a megfelelően "támogatott" tartományt engedem rá a többit nem. Ezt a ráengedést, szűrést a hangváltók fogják megvalósítani. Ez egy elektronikus eszköz, általában kondenzátort, tekercseket, esetleg ellenállást tartalmazó, legtöbbször kis passzív ( tápfeszültséget nem igénylő) dobozka. Ez az említett 2,3 avagy 4-5 utas rendszer.


Egy ilyen rendszer méretezése nem egyszerű. Ha a tökéletesre törekszik az ember mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Elérhető a többszáz WATT leadott telejsítmény, egyenletes hangmenet, kis torzítás, stb. De általánosságban elmondható, hogy egy bizonyos szintig relatíve könnyen megvalósíthatóak a dolgok, és igazából a pénztárcán múlik, hogy mi a határ. Aztán van egy szint aminél jobbat elérni már csak irreálisan drágábban lehet (értsd nem fog komoly, jól hallható különbséget okozni az akár többszörösen ráfordított összeg sem), és itt jön be az hogy, mennyit is szánsz a dologra.

2009. okt. 20. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2009. okt. 25. 10:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!