Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi határoza meg egy hangszóró...

Tamas2000 kérdése:

Mi határoza meg egy hangszóró teljesitményét ( hogy milyen hangos), tista hanggzását és hogy milyen mély nyomós vagy magas hangot adki?

Figyelt kérdés
2013. nov. 10. 09:02
1 2
 1/11 Karesz6969 ***** válasza:

Sok minden...legfőképpen a gyártása határozza meg, milyen célra (hangosításra hangfalba, többutas pl. autóba, önálló mélynyomóként stb.)gyártották.

Ezen belül a sugárzó anyaga, átmérője, súlya, gyártástechnológiája a lengőtekercs (vagy tekercsek) menetszáma, huzalvastagsága a mágnes milyensége, permeabilitása, alakja...a kész cucc hatásfoka ami ezektől függ nagy mértékben.


A teljesség igénye nélkül írtam a fentieket csak, hogy valami képet kapj a kérdésedet illetően:-)

2013. nov. 10. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

A méretei.

Mély hangok nagy hullámhosszal rendelkeznek, nagy átmérőjű hangszóró kell a megszólaltatáshoz. Minél magasabb a hang, annál kisebb a hullámhossz, annál kisebb membránfelület is meg tudja szólaltatni.

Szobában: sub hangot 25cm vagy annál nagyobb hangszóróval, mély hangot 13-25cm hangszóróval, közepet 7-16 cenitis hangszóróval, magasat kis dómsugárzóval szólaltatunk meg.

Hangosítás technikában: sub hangot 46-55cm hangszóróval, mélyet 30-46 centis hangszóróval, közepet 16-30 centissel, magasat pedig tölcsérhez csatlakoztatott 2-5 centis driverrel, vagy ring sugárzóval hangosítunk.


A teljesítményt első sorban a sugárzó felület, és a maximális membrán kitérés adja meg. Szobában, egy 3-8 mm kitérésű 20-25 centis hangszóró, nem szól olyan hangosan, mint hangosításban használt 1-2 centis kitérésű 38-46 centis szóró, és az sem szól olyan hangosan mint a legdurvább hangszórók, amiket autóhifiben használnak hangnyomás versenyre, 38-46 centis hangszórók 5-10 centis kitéréssel.

A hangszóró villamos terhelhetősége más téma, részben persze meghatározza a hangerőt, de fontosabb az érzékenység. Egy szobában használt 80 decibel érzékeny hangszóró ezer wattal terhelve 110 decibelt szól. Hangosítás technikában vannak olyan hangszórók, amik 1 wattal hajtva szólnak akkorát, tehát 110 decibel érzékenyek.

Van olyan hangszóró, amit lehet terhelni 10 wattal, van amelyiket 100-al, van amelyiket ezerrel, de van olyan amit 10 ezer wattal is. De ez nem feltétlen határozza meg a hangerőt. Nyilván a 10 kilowattos lesz a leghangosabb, mert ekkora kakaóhoz tekintélyes kitérés társul mindenképp. De pl. egy 100 wattos hangszóró szólhat hangosabban mint egy ezer wattos.

2013. nov. 11. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A tisztaságát/minőségét a felépítés precizitása, valamint a felhasznált anyagok minősége határozza meg.
2013. nov. 11. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Jó értem mély sugázós hangszórók mebránja kicsi a magas hanghoz pedig nagy mebrán kell de mitől kisebb mitől nagyobb?
2013. nov. 11. 10:37
 5/11 anonim ***** válasza:

Most írtam le pár órája...

Azért, mert a mély hangok hullámhossza nagy, magas hangoké kicsi. Minél nagyobb a hullámhossz (vagyis minél mélyebb a hang) annál nagyobb energia kell a rezgéskeltéshez.


Pl. egy 50Hz-es hang hullámhossza, 3 méter körül van. 5000Hz-es már magasnak mondható hang hullámhossza 3 centiméter körül van. Nem mindegy.

2013. nov. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
És nem jól írtad. A mélysugárzáshoz kell nagy, magashoz pedig kicsi membrán.
2013. nov. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Vagy is fordit va írtam a mélysugárzóhoz nagy mebrán kell

a kicsi sugárzóhoz nagy mebrán kell most értem, de a vezeték vastag sága miben változtat?

2013. nov. 12. 17:02
 8/11 anonim ***** válasza:
Villamos terhelhetőségben. Minél vastagabb a vezeték, annál nagyobb teljesítményt képes átvinni.
2013. nov. 12. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
De a vezeték a mély vagy magas hngnál is vátoztat?
2013. nov. 15. 18:00
 10/11 anonim ***** válasza:

Mivel egy zenei anyag lesugárzásához szükséges teljesítmény nagy részét a mély hangok viszik el, ezért értelem szerűen a mély hangszórókat, mélyközepeket célszerű vastag, közép, és magas sugárzókat elég vékonyabb vezetékkel is bekötni.

Mittom én egy pár 100 wattos mélyet 1,5-ös, 1-2ezer wattosat 2,5-ös, 2 kilowatt fölött 4-6 mm^2 vezetékkel. Magasat, közepet elég 1-1,5 m^2-el.

Értem ezt hangfalon belül. Azt, hogy a hangfalat az erősítővel mekkora vezetékkel kötöd össze, függ a teljesítménytől, és a vezeték hosszától. Pl. egy ezer wattos hangfalat biztos hogy legalább 2,5-ös vezetékkel kötsz be pár méteren is, de ha csak egy 100 watosról van szó, elég 1,5-ös. Viszont ha már 20-30 méterre kell vinni a jelet, célszerű azt is 2,5-össel húzni.

Nagy, több kilowattos mélysugárzókat, 10-20-30 méteres távolságokra 6mm^2-el célszerű.

2013. nov. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!