Két darab 1 wattos (350 mA,3,6 V) led chipet rálehet tenni 3,5-es jack csatlakozóra vagy microUSB csatlakozóra, hogy a Nokia Lumia 520-as telefonomhoz használni kamera segédfénynek vagy ugyan erre a célra a táblagépemhez (Navon Raptor 8)?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy ha ez a dolog össze lenne dobva nem cseszi-e szét a készűléket huzamosabb idelyű használat mellet? Azt tudom, hogy hűttés kell a chipeknek meg nem is én dobnám össze ezt a dolgot hanem nállam kicsit tanultabb ember a villanyszerelésben.

2013. nov. 14. 11:06
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha az -összesen- 2W. terhelést a telefonra vagy a táblagépre dugod, nem sok jövője lesz az akksijaiknak!
2013. nov. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 TaKy99 ***** válasza:

Az USB 2.0 Áramkorlátja 500mA

Azaz ha ráteszel 2db 350mA-es led Chip-et, akkor az már 700mA azaz nem fog működni.


Illetve az USB feszültsége 5V,

nem tudom, a LED Chip-ed mennyire bírja a magasabb feszültséget. Ha nem, akkor még kell egy áramkör, ami a feszültséget 5V-ról lecsökkenti 3,6V-ra...

2013. nov. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor 2 led helyett 1 lenne feldobva a microUSB csatlakozóra és akkor elégg lesz az amper és talán nem csesződik el annyira az aksi se.
2013. nov. 14. 11:38
 4/10 anonim ***** válasza:
Annyit hozzáfűznék, hogy ne a feszültséget csökkentsd 3.6V-ra, hanem állíts be egy 350mA-es áramkorlátot, és a feszültség szépen be fog állni annyira amennyire kell. Gyártási szórástól függően 3-4.2V közé.
2013. nov. 14. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Elektro patikába levttem a led-eket és az eladó azt mondta, hogy 3,6V-ra kell beállitani a feszültséget.
2013. nov. 14. 12:32
 6/10 A kérdező kommentje:
Én nem értek ezekhez a dogokhoz elhiszek mindet, csak azt írom amit nekem is mondtak.
2013. nov. 14. 12:35
 7/10 anonim ***** válasza:

Akkor az eladó butaságot mondott. A LED-eket mindig áramgenerátorosan hajtjuk (fix 350mA) és nem feszültséggenerátorosan (fix 3.6V).


Ez azért kell, mert a LED áramfelvétele nagyon ingadozik, ahogy emelkedik a hőmérséklete (és működés közben emelkedik) egyre több áramot vesz fel. És a túláram kinyírja ledet. Már egy egyszerű soros ellenállás is többet ér, mint bármilyen feszültségstabilizáló.



5V feszültség mellett:


4,3 Ohmos ellenállással 325mA-t fog felvenni a leded, 4,7 ohmmal 300mA-t, és ha két 8.2Ohmos ellenállást párhuzamosan kötsz, akkor pedig 350mA-t (a két ellenállás párhuzamosan olyan mint egy 4.1 ohmos ellenállás.



Ha a 4,3 vagy a 4,7-es mellet döntesz, akkor 1W-s kell, ha a két 8.2 ohmos melltt, akkor elég két 0.6W-s is.


[link]


[link]


[link]


Talán ez a legegyszerűbb megoldás.

2013. nov. 14. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TaKy99 ***** válasza:

Itt van egy érdekes megoldás a 3,6V eléréséhez:

[link]


De, lehet olcsóbban jönnél ki, ha szétszednél egy ilyen ~1500Ft-os lámpát és rászerelnél egy microUSB csatlakozót.

[link]

2013. nov. 14. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ismételni szeretném, hogy nem jó megoldás feszültséggenerátorosan hajtani a ledet, mert tönkremegy. Ha beállítod a megfelelő áramerősséget, akár előtét ellenállással, akár bármilyen áramgenerátorral, akkor a led-en beáll a megfelelő feszültség.
2013. nov. 14. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan melyik típusú az a led? Az eladónak szerintem azt kellene tudnia elsőként és annak alapján ki lehet keresni az adatlapját, ahol a gyártó pontosan megadja a paramétereket. Azért csak így rámondani, hogy "3.6V", nekem egy kicsit furcsa. Eddig nem találkoztam olyan fehér leddel aminek ennyire magas lett volna a nyitó feszültsége.


Az csak az egyik dolog, hogy a lednél nem a feszültséget kell beállítani, hanem az áramot.


Ami nekem a leírt led adatoknál nem tetszik, hogy eddig még nem találkoztam ilyen magas nyitó feszültségű fehér leddel. Pl. a korszerű CREE fehér ledeknél 3.1-3.3V körül van az üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültség értéke. Ez típustól függ. Ezért nem mindegy, hogy melyik ledről van szó. A régebbi fehér ledeknél kicsivel magasabb volt a nyitó feszültség, de ennyivel..?


Ahhoz, hogy egy led tönkre menjen, elég ha 1-2 tized Volttal magasabb feszültséget kapjon valami okból, mint az adott áramnál, adott típusra jellemzően beálló feszültség érték. Vagyis akár tizedekkel magasabb feszültségnél túláram folyhat át a leden.


Ha beírod a keresőbe a pontos típus jelzését és mellé írod, hogy "datasheet" (led típusát amit a boltban kellett, hogy megadjanak), akkor megtalálod a gyártó által létrehozott adatlapot, ahol minden adat pontosan szerepel. Még olyan grafikont is szoktak feltenni, ahol adott feszültséghez tartozó áramot is lehet látni.


Pl. itt egy led aminek az adatlapját elérheted:

[link]


A letölthető dokumentumokra kell kattintani és ott az XP-G.pdf fájlt meg tudod nyitni, abban minden benne van ami az adott ledre jellemző.


Ilyent kellene találni a tiéd típus jelzése alapján.


Persze másik ledhez másik adatlap tartozik.

Megkerestem volna de mivel nem írtál pontos led típust, így nem tudtam minek az adatait keressük. Azt meg kellene kérdezni pontosan a boltban és utána lehet finomítani azt a magasnak tűnő 3.6 Volt értéket, nehogy a ledet túlhajtsd, mert akkor felforrósodik és tönkre megy bármilyen jó hűtés ellenére is.


Onnan azt is megtudhatod, hogy max mekkora áramon lehet járatni. Az eladókat nem akarom szidni de nem mindig tájékozottak egészen pontosan. Nagyjából jól mondta, de ha azt tényleg rákapcsolod, akkor nagyjából tönkre is megy a leded. Tizedeken múlik, ráadásul még hőmérséklet függő is a dolog. Ezért kell inkább áramot figyelni elektronikával, vagy az ellenállásos megoldás is jó lehet.


A megoldás tényleg az, hogy nem a feszültséget hanem áramot kell beállítani de az adatlapból a típus jel alapján még sok minden kiderülhet.

2013. nov. 16. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!