Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Két csatornás erősítőhöz 4...

Két csatornás erősítőhöz 4 hangfal páronként párhuzamosan agy sorosan?

Figyelt kérdés

Ma kezdtem el foglalkozni a témával és elég sok ellentmondásos információt találtam a neten, tehát teljesen összezavarodtam.


Van 4 db. 15 Wattos 8 Ohm-os passzív hangfalam. Ezeket kéne egy sztereó rendszerbe rendezni, úgy, hogy párhuzamosan vagy sorosan kötve páronként adjanak egy csatornát.


Ha párhozamosan kötöm őket, akkor az egy csatronán levő leadható teljesítmény 30 Watt lesz?


Olvastam, hogy az erősítő mindenképp legyen kisebb teljesítményű, mint a hangfalak, ha nem akarok tábortüzet. Nekem van egy erősítőm ami 2x15 Wattot ad le, ha erre rákötöm a hangfalakat párhuzamosan kötve (elméletileg 4 Ohm-ot is elvisz, tehát a párhuzamos kötés nem gond), ahogy az előbb írtam túlélik? Ha nem, akkor sorosan kötve jobb lenne a helyzet?


Ha egyik lehetőség sem jó, akkor kérlek mondjátok meg, hogy milyen teljesítményű erősítő kell egy ilyen konfigurációhoz. Köszönöm és remélem érthető a kérdés.



2014. jún. 13. 11:52
 1/6 anonim ***** válasza:
23%

"Olvastam, hogy az erősítő mindenképp legyen kisebb teljesítményű, mint a hangfalak, ha nem akarok tábortüzet."


Már hol olvastál ilyesmit? Valami komolyabb szakkönyvet vegyél, és akkor az összes kérdésedre rendes választ fogsz kapni. Az erősítőd hány ohm os? Rá van írva, csak el kell olvasni.

2014. jún. 13. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az van ráírva, hogy 4-8 Ohm, ezért mondtam, hogy elméletileg nem lesz baj. Közben rájöttem én is, hogy az a kijelentés nem igaz. Viszont nem kaptam érdembeli választ a többi kérdésre.
2014. jún. 13. 13:24
 3/6 anonim ***** válasza:

A hangfalaknak legalább 20%-al "erősebbnek" kell lennie az erősítőnél. Példa: egy 100 wattos erősítőhöz legalább 120 wattos hangfal az ideális. Ha a hangfalak kisebb teljesítményűek vagy esetleg megegyeznek az erősítő teljesítményével ebben az esetben a hangfalak magas vagy teljes hangerőnél károsodhatnak - vagy tönkre is mehetnek. Ha a hangfalakat sorba kötöd csatornánként s darab 8 ohm-osat az ohm értékük összeadódik így magasabb ellenállás érték miatt kissé halkabban fognak szólni mintha csak egyet kötnél rá. Párhuzamos kötésnél viszont az ohm törvény értelmében az ohm érték feleződik így a nyolc ohm-os hangfalak eredő ohm értéke 4 ohm lesz. A párhuzamos kötésnél a hangfal teljesítmény "összeadódik" azaz a két 15 wattos hangfal már 30 wattos hangfalnak felel meg amit már a 15 wattos erősítő nemigazán fog "szeretni".

Inkább a csatornánként a két hangfal sorbakötését (eredő ellenállás 16 ohm)tanácsolom - ebben az esetben legfeljebb kissé halkabban fog szólni teljes hangerőnél - de biztosan nem lesz semmi gond és az erősítő hibátlanul fog működni.

2014. jún. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Sok mindent megértettem belőle. Viszont azt nem látom be, hogy párhuzamos kötés esetén mit "nem szeret" az erősítő.
2014. jún. 14. 13:05
 5/6 anonim ***** válasza:
Én párhuzamosan kötöttem egy 8 Ohmos 90 Wattost (Videoton DC4004A)egy 4 Ohmos 40 Wattossal (Videoton Saphir 1 DP 2002E) immár 15 éve, és remekül működnek a Tehnicscsel. ) (SA EX 100).
2014. jún. 15. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nekem is a párhuzamos kötés a szimpatikusabb. Legfeljebb majd vigyázok, hogy az erősítő ne akarja túl nagy teljesítményre ösztökélni őket. Tehát akkor párhuzamosan lehet kötni különböző hangfalakat is, érdekes.
2014. jún. 15. 17:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!