Hogy fordulhat elő, hogy Budapest közelében román URH rádiós adást is lehet fogni?

Figyelt kérdés

Solymáron lakunk, és néha tekergetem a rádió állomáskeresőjét. Azon nem is igen csodálkozom, hogy sok szlovák adó is bejön, mert légvonalban csak 40-50 km-re lehetünk a határtól. Több olyan magyar adó is bejött már, aminek mi messze kívül esünk a vételkörzetén (pl. ma az Európa Rádió debreceni adója). De olyan még sose történt, ami ma reggel, hogy egy román adó beszélt. Kicsit sistergett néha, de azért hallgatható volt. Aztán tovább tekertem, és egy másik helyen már teljesen tisztán, jó minőségben is bejött, bár nem sztereóban. Megvártam, hogy bemondják, hogy mi ez, és kiderült, hogy a Radio Romania Cultural. Először arra gondoltam, hogy Magyarországról sugározzák, de aztán a honlapjukon beazonosítottam a frekvenciákat. Az első hely a 96,1-en a nagyváradi adójuk volt (Oradea), a másik, a jobb minőségű pedig a nagybányai (Mogosa-Baia Mare) a 100,1-en.


Én eddig úgy tudtam, hogy egy URH rádióadó nem hallható több 100 km-es távolságban. Az külön érdekes, hogy a sokkal távolabbi nagybányai adó szólt jobban.


Most estefelé újra megpróbáltam, de a nagyváradi adó helyén már csak egy nagy sistergés volt, a nagybányai helyén pedig semmi.


Ez a frekvenciatáblázatuk:


[link]



2014. júl. 2. 18:01
 1/3 anonim ***** válasza:
A jelenség neve troposzférikus terjedés. Itt olvashatsz róla: [link]
2014. júl. 2. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez nagyon érdekes volt, én még sose hallottam ilyesmiről. Egyébként én nem használtam semmi különleges antennát, a rádió végéből kikandikáló szokásos fél méteres kis zsinór volt csak.
2014. júl. 2. 22:55
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha elég erős a terjedés, nem is kell különleges antenna. A tropónál sokkal durvább az ionoszférikus terjedés, amikor pár ezer km-re lévő adók jele is bejöhet. Még 2001 nyarán volt, amikor az egyik magyar adó helyén elkezdtek angolul beszélni és az RDS-es rádió kiírta, hogy BBC R2. Mindezt egy Pápa melletti faluban. Nekem sem volt különleges antennám, csak egy egyszerű yagi a padláson. Elkezdtem hangolni a rádiót és szinte minden tized MHz-en talált valamit. Több angol, spanyol, olasz és arab nyelvű adó jött be rövidebb-hosszabb időre. A legtöbbnél az RDS is működött, simán be lehetett azonosítani, hogy honnét jött a jel. Na, azóta sem tapasztaltam többet ilyet.

Nem csak rádió, hanem tévévételnél is előfordul ilyen. Pl. valaki Hannoverben fogta az RTL Klubot:

http://www.youtube.com/watch?v=XuW-OFN-Myg

2014. júl. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!