Belecsaphatott a villám a gépembe?

Figyelt kérdés
Ma reggel hatalmas vihar volt, a gépen lévő hátulsó gomb kikapcsolva, volt de nem volt kihúzva, amikor megláttam hogy villámlik kihúztam a konnektorból.Amikor elment a vihar és megpróbáltam bekapcsolni akkor nem reagált semmire, de nincs égett szag meg semmi.Most akkor belecsaphatott?

2014. júl. 8. 09:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%
Ezért érdemes olyan konnektort venni a számgéphez ami véd az ilyen ellen, már 2-3 ezerért kapni...
2014. júl. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ha belecsapna a villám a gépedbe azt megéreznéd :)
2014. júl. 8. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A villám nem a gépedbe csap bele. Ha villámcsapás érte az otthonod, azt hallanod kellett volna és a háztartás elektromos készülékeinél is hiba jelentkezett volna.
2014. júl. 8. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Ezért érdemes olyan konnektort venni a számgéphez ami véd az ilyen ellen, már 2-3 ezerért kapni"


Önmagában annyit ér, mint halottnak a csók. Persze ha megvan a B és a C fázis, akkor tökéletes, ha nincs, akkor ilyen esetben mintha ott sem lenne.


Nagyon triviális, de nem felejtetted kikapcsolva a tápot? Ha nem, akkor kapcsold ki pár percre, újra be, és próbáld úgy bekapcsolni a gépet.

2014. júl. 8. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Már megpróbáltam..és igen rájöttem hogy rosszul írtam, szóval a hálózatba vághatott bele, de ki volt kapcsolva a táp, szóval nem értem akkor most mi lehet a baja, de remélem csak a táp, mert nem olcsó gépről van szó..
2014. júl. 8. 10:09
 6/11 anonim ***** válasza:
Ezért jó a biztonsági hosszabbító, azt áramtalanítod, hiába csap bele a házba, vagy a villanyoszlopba, nem esik baja. De még jobb, ha kihúzol mindent vagy ha túl nagy a vihar, lecsapod a villanyóra biztosítékját.
2014. júl. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 NySa12 válasza:
Nem hiszem hogy belecsapott a gépedbe a villám,de ugyanakkor lehet hogy valamilyen meghibásodás lépett fel.
2014. júl. 8. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 cli_hlt ***** válasza:
44%

A közvetlen villámcsapás ritka dolog, biztosan nem ez törtétn (akkor lenne égett szag :) ).


A villám legtöbbször úgy tesz kárt, hogy áramot kelt a környező vezetőkben. Mivel a villám nagyon hirtelen meginduló áramot jelenti, ezért nagyon gyorsan változó mágneses teret generál. Ez cserébe feszültséget indukál mindenben, ami vezeti az áramot (a hatás mértéke függ még néhány dologtól).


Lényeg a lényeg, nem kell, hogy belecsapjon valamibe a villám ahhoz, hogy tönkretegye, elég, ha csak a közelben villámlik.


Van olyan biztosítás, ami külön ki is köti, hogy villámcsapás által okozott kárért fizetnek, de az indukció miatt okozztért már nem.


A jó hír az, hogy ezt a fajta károkozást sokkal könnyebb kivédeni, mint a közvetlen villámcsapást, ez ellen kis méretű és olcsó túlfeszültségvédő patronok, illetve az ezzel (vagy hasonlóval) szerelt, boltban kapható túlfeszültségvédett elosztók / hosszabbítól / dugaszok megvédenek.


A rossz hír, hogy a kikapcsolt táp nem biztos, hogy elég, mert simán csinálhat sok ezer voltot egy közelben lecsapó (vagy akár felhő-felhő) villám is.


Baj főleg akkor van, ha egy készülékbe több kábel is be van dugva, amelyek más-más módon vannak elvezetve (nem egy kábelcsatornában), és esetleg egy másik helyen összefutnak, így hurkot alkotnak.


Egy példa erre az, ha a routered és a géped is rá van dugva a számítógépes- és az elektromos hálózatra is, de az ethernet vezeték nem a villanyvezetékek mellett fut (ez is többnyire így van).


Ilyenkor a túlfeszvédett dugó sem biztosan segít, ugyanis nem az elektromos hálózat vezetékei között alakul ki nagy felszültség, hanem az ethernet kábel és az elektromos vezeték között. A túlfeszvédelemnek akkor van értelme, ha MINDEN kábel keresztülmegy rajta, ami bemegy a készülékbe (vagy keresztülmegy valamin, ami RENDESEN össze van földelve).

2014. júl. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat..kértem kölcsön egy tápot semmi másnak nem lett hál isten baja, most veszek majd egy új jobb minőségű tápot, meg olvasgattam hogy szünetmentes tápból is van olyan fajta ami kibír egy erősebb vihart.
2014. júl. 8. 21:14
 10/11 cli_hlt ***** válasza:
Kérdező, nem számít milyen tápot veszel, amíg MINDEN kábel nem túlfeszvédett. Vegyél a hálókábelnek is egy túlfeszvédőt, anélkül megint meg fogsz sülni.
2014. júl. 9. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!