Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi az igazság hangszóró és...

Mi az igazság hangszóró és végfok párosítás témában?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Többszörösen összetett problémám van hangszóró és végfok témában.

1. Külföldi oldalakon azt olvastam (többön is), hogy akkor jó és egészséges a PA rendszer, ha a hangfalak teljesítményénél (a program, zenei) kb. másfélszer, kétszer akkora végfokot használok (oldalanként persze). Tehát egy 400W-os hangfalhoz kb. oldalanként 600-800W végfok a tuti. Magyar oldalakon ennek a szöges ellentétét, amit eddig én is hittem, olvasható, hogy 400W-os hangfalhoz, kb.300 W-os oldalankénti végfok jó, mert nem durrantja el a hangfalat. Most akkor mi az igazság? Persze ha az Ohmok stimmelnek.

2. Ha egy hangfalamon két aljzat van pl. két Jack vagy két XLR, és a végfokból beleállok az egyik jack aljzatba, majd a hangfal másik jack aljzatán tovább fűzök egy ugyanilyen ládát, az párhuzamos kötés? Mert ezt is több külföldi oldal írta.

3. Van két 400W-os 8 Ohmos hangfalam, amit egy oldalra szeretnék bekötni párhuzamosan, akkor az ugye 4 Ohm lesz, de a Wattok összeadódnak? Tehát 800W-os ládaként kell felfognom őket?

Válaszotokat előre is köszönöm. Üdv!



2014. aug. 31. 15:08
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

1: Mindkettőben van igazság. Egy 300W-s erősítővel nagyon szépen le lehet égetni egy 400W terhelhetőségű hangfalat, mert teljes hangerőn erősen torz lesz a jelalak. Viszont egy nagyobb erősítővel sem nehéz tönkretenni a hangsugárzókat, hiszen túlterhelhető.


Tehát mindenképp oda kell figyelni, hogy ne szóljon torzan (és mindegy hogy azért, mert elfogyott a szufla az erősítőből, vagy azért mert nem bírja a sugárzó). Szerintem az a legjobb, ha az erősítő nagyobb teljesítményű. Mert így egy 400W terhelhetőségű hangsugárzót meg lehet küldeni 300W teljesítménnyel, és nem lesz semmi baja. A lényeg hogy ésszel kell használni.


2: Igen, ez párhuzamos kötés


5: Ilyen esetben a teljesítmény összeadódik. Ha egy 200 és egy 300W-s ládát kötnél párhuzamosan, és mindkettő 8 ohmos, akkor viszont a terhelhetőség csak 400W max lenne névlegesen.

2014. aug. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
Elírtam, nem 5:, hanem 3:
2014. aug. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ
2014. szept. 1. 20:04
 4/26 anonim ***** válasza:
0%
A hanfzlzk impedanciáját célszerű az erősítő kimeneti impedanciájához illeszten. Az optimális az ha a kettő megegyezik mert ekkor fog a rendszer a legkisebb veszteséggel működni.Kevés erősítő hangja kifogástalan teljes kivezérlésnél is. Például egy 100 wattos erősítőből 80-90 w kivehető torzításmentesen. A hangfal ettől nagyobb terhelhetőségű kell hogy legyen mert ellenkező esetben leég, de torzít is. Tehát egy 100 w erősítőhöz érdemes 150 W hangfalat kötni és ha az impedanciák is rendben vannak akkor nem fog nagy baj történni.
2014. szept. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
75%

Utolsó felejtsd már el ezt a hülyeséget... :D


Mindig a végfokpark legyen nagyobb teljesítményű. A lengőmotor egy nagyon túlterhelhető, nagyon szívós "kütyü" ha TISZTA jellel van vezérelve. Illetve, ha a hangszórót abban a tartományban használják, amire tervezve van! Ez is nagyon fontos.


Nézd ezt a képet, ha nem vagy "hülye", megérted:

[link]

1-es a hangszóró RMS terhelhetősége, 2-es a hangszóró max. terhelhetősége (4*RMS). A zenei anyag amit hallgatsz, nem állandó frekvenciájú és amplitúdójú terhelés, mint látszik. Ahhoz, hogy egészségesen, torzítás mentesen ki tudja használni egy hangszórót, célszerű ha nem is 4 RMS-el, de legalább 1,5-2-vel terhelni.

Maga a hangszóró sosem torzít, a lengőrendszer úgy van megtervezve, hogy 2-4 RMS között se érje el a maximális fizikai kitérését. Egy jó hangszórónál a lengőmotor terhelhetősége/hűtése szab határt a hangnyomásnak, nem a fizikai felépítés, mert az általában erősen túlméretezett.


A lengőmotor legnagyobb ellensége az egyenfeszültség, mivel egyrészt ilyenkor nincs fluxus változás, így a motor mágnese nem hat vissza a tekercsre, nem generál visszafele feszkót meg áramot a végfok felé, másrészt meg nem mozog a tekercs, így nincs hűtés.

A torz jel is hasonlóan teszi tönkre a hangszórót, amplitúdó csúcsoknál nincs fluxus változás mert gyak. egyenfeszt kap a motor egy ideig, a mágnes így nem tud vissza generálni semmit a tekercsre, és az erősítő akkora áramot nyom át a tekercsen, hogy felhevül, megolvad a lakkozás, majd jönnek a menetzárlatok, egyre nagyobb áram, még le nem ég az egész.

2014. szept. 2. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
50%

Előző vagyok. Amit a hozzászólásomban leírtam, azért tudsz leégetni egy 100 wattos erősítővel, egy 2-300 wattos hangszórót.


Régebben mértünk hangszórót, úgy hogy nem volt a tekercs a mágnes körben. 10 ampert 45 volt hajtott át a hangszórón 50Hz-en. De ekkor már szaglott a lakkozás. Aztán lemértük úgy, hogy összeraktuk. 10 ampert áthajtani, kellett 135 volt-os feszültség. Ez azért van, mert Lenz törvényét alapul véve, a lengőmotorban mozgás közben indukálódik egy feszültség, ami akadályozza az őt létrehozó mozgást, és ez evidens, hogy ellentétes irányú azzal a fesszel, amit az erősítő generál.

Na most ha van egy olyan erősítőd, ami 100 voltos max. kimenő fesszel rendelkezik, ekkor mérsz mondjuk 10 ampert az összeszerelt hangszórón. 1 kilowatt, minden frankó. Viszont föltekered az erősítőt 120 voltra, ott a csúcsoknál beáll az az állapot, mint ha nem is lenne a lengőrendszer összerakva. Nem "segít" Lenz bácsi, így olyankor 20-30 amper is előfordulhat pillanatokra a lengőtekercsen. Mert ugyan ott vagy, mint ha 120 voltal hajtanád a szabad lengőt. Teljesen más a tekercs impedanciája.


Ha tiszta jellel terheled, 2-4*RMS-t is elviseli a szóró. Ha nem tiszta jellel, az amplitúdó csúcsokban, akár 8-10*RMS-t is kaphat a tekercs. Inkább 2x akkora végfok, mint fele akkora. :)

2014. szept. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

A hangfalaknak kétféle terhelhetőségét szokták megadni abban az esetben amikor nem csak az a lényeg, hogy minnél nagyobb számot írjanak a dobozra. Az egyik a színuszos a másik a zenei. A színuszos mindig kisebb mint a zenei ugyanis a zenében nem cdsak egy frekvencia van és az amplitúdó sem állandó, tehát effektíve kevésbé terheli a hangszórót.

Audio méréseket 1khz en végeznek és nem a hálózati frekvencián. Az meg, hogy a tekercs a mágnesról levéve kisebb feszültségen felvesz 10 ampert az természetes ugyanis a légmagos tekercsnek kisebb az impedanciája. xz=2*pi*f*L ahol L a tekercs induktivitása.

2014. szept. 2. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
47%

Az igazság meghökkentöen egyszerü!

Egy 400w-os hangfalhoz 400w-os erösítő az optimális.

Lévén,hogy semilyen cuccot nem érdemes meghajtani 75%-nál jobban (huzamosan). Úgy él a legtöbb ideig.

A nagyobb végfok nem jó mert,ugy túlterhelheted a falakat,hogy eszre sem veszed. Ha meg kissebb a végfok,akkor meg arra kell figyelni hogy nehogy széthajtsd az erösítöt. pl: egy 200w-os erösítö maximális teljesítménye a 200watt. Maximum annyit tud leadni.(Ha autót vezetsz gondolom nem padlógázzal jársz!)

Az ellenállás + üzemi freki nagyon fontos.

Elző-azt meg megnézném hogy, hogy terhelsz túl(lősz ki) egy 400as falat 300as erösitövel.hi

PL: úgy hogy túlvezérled a meghatófokozatot és a végfokozat az egyenáromot is erösiti a hasznos jellel,és ezt szokta megunni a hangfal egy idö után.

A lengömotor helyett gondolom lengöcsévét akartál irni. XD

2014. szept. 2. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

Még ennyi hülyeséget...

#7 áruld már el hogy mérsz egy sub hangszórót 1khz-en.... Nyilván nem egy mélyközép vagy közép sugárzó az amit mértünk, az soha nem vesz fel 10 ampert.

Attól hogy te rárakod a lengőcsévét egy vasmagra, nem lesz lengőmotor. Valóban változik az induktivitás, de a fluxuváltozás miatt visszagenerált feszültség illetve áram lesz az, amiért egy 0,5-ös huzalból tekert lengőmotort megrakhatsz kilowattokkal.


Utolsó, de lengőmotort akartam írni. :) Mágneskör, vasmag, lengőcséve együtt a lengőmotor...

2014. szept. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

Utolsó, bődületes baromságokat írsz. Ha egy erősítő x ohmal terhelve 200 wattot ad le, attól még a kimenő feszültséget a tápfesz fölé emelheted. Ilyenkor vezéreled túl az erősítőt. Azért ez nem úgy működik, hogy fix 200 watt és pont. :D Nem ilyen egyszerű... Rövid ideig elég alacsony impedanicával többszörösét is ki tudod szedni az erőből. Viszont magas impedanciával is túl lehet vezérelni.

200 watt/8 ohmos erősítővel könnyen leégethetsz egy 500 wattos mélyet, de még egy 500 wattos 16 ohmos mélyközepet is, ha túlvezéreled...

2014. szept. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!