Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Szükségem van 2 autós erősítőre?

Misi0023 kérdése:

Szükségem van 2 autós erősítőre?

Figyelt kérdés
Van hátul egy 1000wattos mélyládám amit egy blaupunkt 300watt rms 2 csatornás erősítő hajt meg. Nemrég lecseréltem az első hangszórókat amik 100-150watt rms-t bírnak és az autórádióval nem is szólnak olyan jól. Őket is szeretném bekötni egy erősítőre viszont a mélynek erősebb kéne az elsőknek pedig gyengébb. Ebben az esetben 2 külön erősítő kell vagy 1 4csatissal is meg tudnám oldani? valamint a tápkábelt átköthetem egyik erősítőből a másikba ha 2 külön erősítőben gondolkozom?
2016. máj. 21. 12:48
 1/3 Blibd válasza:

2 erositot is betehetsz, de semmi ertelme. Csupan tobbet fogyazt.en azt javasolnam, hogy szerezz be 2 hangvaltot(1mely, 1kozep 2 csatornaval), es azokat kosd az erosito kimeneteire. A melyladat a mely hangvaltora, az elso kettot, meg a kozep hangvaltora. A melyhez azert kell hangvalto, mert ugyan a melyladaban hasznalt hangszoro kialalkitasa ugyan a mely frekvencia tartomanyra erzekenyebb, de hangvalto nelkul a teljes hangspektrum rajut, es mint azt tudni, a hangszorok hatasfoka kb 5% ezert a ravezetett jel 5% a alakul at hangnyomassa, a tibbi atalakul hoenergiava. Igy ha mely hangvaltot hasznalsz, akkor az levagja a kozep-magas tartomanyt a jelbol, es nem jut ra a melyladara. Ezaltal kevesbe melegszik, igy hosszabb az elettartalmja is, es szebb a mely hangzasa. Azert javasolom a hangvalto hasznalatat elore is, mert ha jol szamolok, neked 3 hangszorod van ossz vissz.. 2 elol es egy hatul. Szoval te ket csatornan akarsz 3 hangszorot meghajtani.Az autokban hasznalt hangszorok impedanciaja tuttommal 4 ohm. Az erosito ket kimenete szinten 4ohm. Azaz az erositore csak 4 ohmos hangszorot tehetsz, kulomben egy idoutan hazavagja a vegfokot benne. Ha 4 ohmos erositore teszel ket hangszorot sorbakotve, akkor az eredo impedanciajuk 8 ohm lessz, amitol az erosito nem tudja leadni azt a teljesitmenyt amennyit egyre letudna. Igy magasabb hangerot teker neki oda az ember hogy jobban halja, ami a vegfokot kinozza. Ha azomban a 2 hangszorot parhuzamba kotod( 2 hangszoro ugyan oda) akkor meg az eredo impedancia 2 ohm lessz, es ez felmelegiti a vegfokozatot. Amitol az tonkre mehet.

Ha viszont egy kozep hangvaltot veszel, 2 csatornas kimenettel, akkor abban van impedancia illeszto fokozat, amitol nem lessz baja az erositonek. A 300w gondolom ugy jon letre hogy hidba kotve a ket vegfok csatorna. Azaz csatornankent 150w ot tud a szerkezeted. Az elso 2 hangszorod 150w ot birnak.. ha 2csatornas kimenettel rendelkezo hangvaltot teszel koze akkor ez felezodik, es bisztos lehetsz abban h nem vagod tonkre sem az erositot, sem a hangszorokat, es meg a fogyaztasod is ugyan annyi lessz. Egy ilyen 150 w os hangszorora 75 w ot raengedve, szamoljunk.. feltetelezes, hogy a hangszorod az 92dB/m hangnyomast kelt. Ez azt jelenti, hogy a hangszoro, 1w teljesitmeny hatasara 1meteres tavolsagban 92dB hangnyomas merheto. Gondolj egy fukaszara ami 120dB - t produkal. Eleg hangos egy meteres tavolsagbol.es van egy kis dB kulombseg a ketto kozott de ne feledd hogy eddig meg csak 1 wattot kapott a hangszoro. Mennyunk el 75 w ig. Az emberi ful +3 dB hangnyomast meg epp hogy eszrevesz. Csak egy kicsit hangosabbnak hallod. Ahhoz h +3 decibellel hangosabb legyen, a teljesitmenyt duplazni kell. Azaz 1w+1w=2w, es 92dB+3dB = 95dB. Duplazzuk, 2w+2w=4w, es 95dB+ 3dB =98dB.

Megint..8w->101dB, 16w->104dB, 32w -> 107dB

64w->110 dB. Tovabb nem duplazok mert 75 watt kerul ra a hangvalto miatt. De igy is majdnem olyan hangos mint egy fukasza. Es nem egy meterre tolled hanem nehany 10 cm re. A hangnyomas merteke a tavolsaggal csokken. Ha 1 meterre csinal 110 dB t akkor a tavolsag duplazasara csokken a hangnyomas 6 dB -t. Szoval eleg szepen szolna, nehany 10 cm re tolled. Azert irtam ezt h lasd, hogy hiaba 75 watt jut ra, egy hangszoro az vonyit kemenyen tolle. Eleg hosszu lett de elragadott magaval a tema. Remelem segit.

2016. máj. 21. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Precízebb leírás mint amire számítottam, műszaki ember lévén még értem is nagyjából szóval hálásan köszönöm :D ez a hangváltós megoldás tetszik. Tehát ha jól értem csatornánként rákötök egy-egy hangváltót az erősítőre (tehát 2db-ot) amiről a közép tartományt előre viszem, a mélyre meg rákötöm a mély ládát. Viszont a két hangváltóra is ráköthetem bridge-ben a mély hangszórót ugyan olyan elven mint ahogy most is rá van kötve az erősítőre?
2016. máj. 21. 14:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja és még annyi h az erősítőn egy kapcsoló segítségével átkapcsolva csak a mély tartományt adja ki ha minden igaz
2016. máj. 21. 14:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!