Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Magyarországon egyáltalán nem...

Magyarországon egyáltalán nem volt LaserDisc vagy Beta?

Figyelt kérdés
A Betát még nagyjából megérteném, mert a 80-as években már kifulladt és helyette a VHS terjedt el, mint médium. Na de a LaserDisc? A 90-es években élte fénykorát, messze jobb képminősége volt, mint a VHS-nek és ázsiai országokban elég népszerű is volt.

2016. szept. 6. 23:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Itt nem volt az ára versenyképes.
2016. szept. 6. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

MiniDisk viszont volt, de nem nekünk csóróknak...

90.000 volt egy készülék.

A minimálbér 70 körül lehetett?

2016. szept. 6. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ázsiai országokban a videotelefon is fénykorát élte 2001 ben amikor itt még nagy durranás volt a szines kijelzős sony ericson t230..
2016. szept. 7. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A Laser Disc csak néhány igen elszánt rajongónak jelentett megoldást. Nem volt szinkron, felirat vagy hangalámondás. Kalóz kiadványok sem készültek, eredeti lemezt kellett venni, rendszerváltás előtt természetesen csempészektől. A jobb lemezek nem PAL, hanem NTSC rendszerűek voltak, azaz a csatlakoztatott tévé sem volt mindegy. Ráadásul a film felénél fordítani kellett a lemezt. Ez még full analóg technológia, azaz hibajavítás sem volt, ezért a lemez legkisebb sérülései is azonnal meglátszottak a képen.

A legnagyobb csapás az ár volt. Egy csempészfilm '89-ben 4000 Forint körül volt, míg az átlagkereset 8165 Ft. Ha nem tévedek, akkor ez a mai viszonyokra átszámítva 60 - 70.000 Forintos lemezárat jelentene egyetlen filmért.

2016. szept. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor LaserDiscen egyáltalán nem volt magyar szinkronos, de még feliratos film sem. A betával mi a helyzet? Arra sem jelent meg semmi magyar szinkronos film?
2016. szept. 7. 16:26
 6/8 anonim ***** válasza:

Meg kell értened az akkori viszonyokat. Nagyon kevés valuta állt rendelkezésre (a Forint nem volt konvertibilis) állami szinten is. A Beta a Sony licence volt, csak neki volt lejátszója hozzá, míg VHS-t sokan gyártottak. A Beta (és a Video-2000) már indulóáron drágább volt. Számodra furcsa lehet, hogy internethez hasonló gyors csatornák hiányában a fő információs forrás a fejlesztésekről a kiállítások és a szakújságok voltak. Ezekhez sem volt egyszerű hozzájutni keleten. Egy újdonság híre gyakran 1 - 2 év alatt ért ide, és ez csak a híre, nem a fizikai készülék.

Csak 1985-ben sikerült a külkernek megállapodnia egy Panasonic VHS összeszerelésről. Fontos volt a hazai hozzáadott munka, mert így kevesebb valutát kellett kiadni. Innen kezdődött a szélesebb körű elterjedés, ekkor adtak ki hivatalos Mokép VHS kazettákat is.

Tudnod kell, hogy az eltérő szabványok miatt PAL vs. SECAM és az eltérő hangsegédvivő frekvencia miatt a kinti készülékek nem voltak megfelelőek az ittteni adásokhoz és a forgalmazott tévékhez.

Csempészek hoztak be Beta és Video-2000 készülékeket is, de mivel a hazai kazettamásolás, majd később a kölcsönzés teljesen VHS alapú volt ezek nem lettek népszerűek. Soha nem a hivatalos kiadások érdekelték az embereket, hanem a piacokon fóliával letakart portéka, a soha be nem mutatott nyugati filmek hangalámondásos VHS verziói.

2016. szept. 8. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Habár még kicsi voltam, de emlékszem a hangalámondásos filmekre, talán még pár kazetta van még belőle a padláson. (Alligátor khm)

Akkor a kérdésemre meg is kaptam a választ. A beta magas licensz ára miatt nem volt sikeres, a LaserDisc pedig a gazdagok kiváltsága volt. Köszönöm!

2016. szept. 8. 21:43
 8/8 A kérdező kommentje:
Oh, és persze az utolsó előtti kommentemnél a szinkronos filmek alatt a hangalámondásos filmeket is értettem. :)
2016. szept. 8. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!