DJW4RP3D kérdése:

Honnan tudok beszerezni ellenállásokat?

Figyelt kérdés
Adott egy Sony subwoofer mélynyomó. 3 ohmos,de nekem 4 ohmos az erősitőm. Hallotam olyat,hogy lehet elé ellenállast kötni és ezáltal 4 ohmosra is lehet alakítani. Komoly hangszoróról volna szó. Honnan tudok beszerezni hozzá egy ilyen elleállast? Köszi a normális válaszokat!

2018. szept. 9. 18:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Nincs értelme ellenállással lerontani az erősítő kimeneti impedanciáját, ami egyébként tized ohm nagyságrendű, vagy kevesebb és minél kisebbnek kell lennie, pl. a hangszóró megfelelő csillapítása érdekében, meg még több okból ennek ez a módja, a minőségi hangzás érdekében.


Annál még az is jobb, ha rákötöd direktbe a 3 ohmost és kicsit jobban odafigyelsz a végfok melegedésére, hogy mennyire bírja.

Lehet, hogy fel sem tűnik semmi. A megadott impedanciát egyébként sem úgy kell elképzelni, hogy az egy hajszálpontos érték. Az impedancia egy kusza görbét ír le a frekvencia függvényében, plusz ott van még a vezeték ellenállása is.

2018. szept. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
67%
Nagyobb teljesítménynél csak a huzalellenállás jöhet szóba, az viszont egy soros tekercsként működne, teljesen eltorzítaná a hangátvitelt.
2018. szept. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ellenálláshuzalt lehet porcelánra tekerni és kész is.
2018. szept. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Érdekelne minden megoldás csak az erősitőmnek ne legyen baja.
2018. szept. 10. 03:44
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyobb teljesítménynél csak a huzalellenállás jöhet szóba, az viszont egy soros tekercsként működne..."


Ezért találták ki ki a bifiláris tekercselést, úgyhogy ez nem lenne probléma.

Csak azt kellene érezni, hogy a mélysugárzóval soros ellenállás szakmai szempontból egy "csúnya" dolog, szakszerűtlen eljárás. A forrásimpedancia lerontásáról már írtam, de 3:1 aránynál a teljesítmény 1/4-e is ugyebár elfűtésre kerül, az is egyfajta agyrém.

Saját építésű, sőt tervezésű erősítőim szakmai hátterével viszont állíthatom, hogy magam egyszerűen rákötném a 3 Ω-ot. Üzemeltetés közben megfigyelném az alkatrészek melegedését (beleértve tápegység stb.), hogy mennyire / meddig bírja a kihajtást.

Sokan úgy képzelik, laikusok, hogy kisebb impedanciával terhelve azonnal tönkremegy, illetve az egy állandó túlterhelésnek számít.

Ez egyáltalán nem így van, hiszen az erősítőknek van egy tervezett maximális teljesítménye, amit annak folyamatosan bírni kell, a maximális melegedés mellett, de lehetőleg afrikai környezetben is, vagy ami hőfokot megadnak a leírásban.

Viszont legtöbb esetben a végfok közel sincs maximumra kihajtva, így a 3 Ω terhelés miatt hiába lenne nagyobb terhelőáram, az kompenzálható a hangerő lejjebb tekerésével. Ezért lehetséges 8 Ω helyett akár 4 Ω terhelés is, csak akkor még jobban ajánlott odafigyelni.

4 Ω helyett 3 Ω, ahhoz képest semmiség.

Nézzünk valami hülye hasonlatot: egy láncszemet kicserélünk gyengébbre (ez most az erősítő), attól még az a lánc rendesen használható, ha kevésbé terheljük. Ugyanez van itt is.

De aki másban gondolkodik, állandó terhelés határértéken, bulik, koncert, az egy másik szituáció.

2018. szept. 10. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2018. szept. 11. 07:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!