Analóg kábeltv-hez (UPC) manapság is kötelező visszirányú zavarszűrőt használni?

Figyelt kérdés
Szóval a helyzet, hosszú lesz: Van egy upc digitális kábeltv előfizetésünk,egy mediaboxal ami egy HDMI kábellel van összekötve a TV_vel. A UPC digitális rádió (amire a RADIO gomb megnyomásával lehet átváltani) csak a három közszolgálati rádiócsatornát tartalmazza, de nem ez a lényeg. Emellett van egy 500Mb/s szélessávú internetelőfizetésünk+ egy telefon előfizetésünk is a UPC-től, de ezt is csak úgy leírtam. A lényeg: most nincsenek visszirányú zavarszűrők az otthoni hálózatunkban, mert nincsen analóg tv készülék a kábelhálózatoz kötve. De én a HIFI készülékemet szeretném, kifejtem, hogy miért: Mint írtam a Digitális rádió csak a 3 közszolgálati rádióadót tartalmazza. A HIFI-vel szobaantennával véve bejön ugyan az általam gyakran hallgatott rádió, a Katolikus Rádió (kérlek, ne bántsatok, hogy hallgatom, tényleg vallásos vagyok, nem elvakultan, csak egészséges módon). De nagyon gyakran sistereg, recseg, egy szóval rossz a hangminőség. Tudom, hogy lehet online is hallgatni, csak a számítógép nálam a hálóban van, és ezért nem akarom bömböltetni a hangfalakat, van okostelefonom is, amire le lehet ugyan tölteni online rádió alkalmazásokat, az jó is, csak hosszabb hallgatás idején azért alaposan lemerül. Megnéztem a UPC analóg kábeltv csatornakiosztását, mivel Angyalföldi vagyok, ott az analóg kábeles rádióadók között szerepel a katolikus rádió is. Gondoltam, mivel a HI-FI-men koax bemenet van, ahova szobaantenna helyett be lehetne dugni a UPC kábelt is, így tudnám vele venni jó minőségben a Kat. Rádiót, csak egy kérdésem lenne, ezért írtam ki igazából: régebben, még az analóg TV- érában szükség volt, ún. visszirányú zavarzűrő beszerelésére, ha azt akarták, hogy a TV-ről( és a rádiókról) visszaáramló jel nem okozzon interferenciát a hálózatban. Azonban egy fórumon olvastam, hogy manapság már erre nem feltétlenül van szükség.(Kb. 2011 es fórum,PH.-n). Mi az igazság? Vegyek egy zavarszűrőt (mivel nekem most nincs itthon) vagy a- nélkül is be merjem kötni? Bocsánat, ha hosszúra sikeredett.

2018. dec. 18. 13:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Egy hasonló bekötés miatt szakadozott az internet a fél városunkban, ott egy netről vezérelhető levegőkompresszor tette be a kaput. Kösd össze szűrő nélkül, nézd meg hogy zavarja-e a tv-t, netet. Mérj sebességet előtte utána többször, pingtest, stb. Ha neked nem zavar, akkor valószínűleg másnak sem.


A vicces az, hogy a helyi szerelő szerint sem kell már zavarszűrőt telepíteni, mi azért kaptunk tőle egyet amikor 3. alkalommal jött ki. Próbáld ki.

2018. dec. 18. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Rendben! Ha úgy látom tehát, hogy nem zavar be, akkor úgy hagyom szűrő nélkül. Köszi a gyors választ, és Boldog Karácsonyt kívánok!
2018. dec. 18. 13:52
 3/6 anonim ***** válasza:

"szükség volt, ún. visszirányú zavarzűrő beszerelésére, ha azt akarták, hogy a TV-ről( és a rádiókról) visszaáramló jel nem okozzon interferenciát a hálózatban."


Ne viccelj, nem a vevőknek van visszirányú jelük (értsd: vevő), hanem a kábelmodemnek, valamint a UPC médiabox is kommunikál visszafelé (értsd adó-vevő).

Pont a TV- és rádiókészülékek bemenetét kell védeni a nagyszintű visszirányú jel zavaró hatásaitól, már amennyiben zavar észlelhető, ugyanis nem feltétlenül.

Igen, nehogy elkezdje valaki magyarázni nekem, aki építettem is tunert valamikor, szakmám is stb., hogy a szuperheterodin elv részeként a tunerekben van egy lokális oszcillátor, de annak bemenetre való visszajutása jelentéktelen ilyen szempontból.

2018. dec. 18. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Utolsó: ezt tudom, de régen még is kellett, és szinte mindenhol be volt építve. Akkor össze is dugom.
2018. dec. 18. 17:40
 5/6 repulo ***** válasza:
Na, mi lett a vége, szól?
2018. dec. 18. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Esetleg még olyan vetülete is lehet a dolognak, hogy a rádió 75 ohm impedanciával terhel mondjuk az egész sávban, ezzel együtt a visszirányú frekvencián is. Utóbbi az FM-sáv alatt helyezkedik el, rövidhullám gyakorlatilag.

Noha ezáltal szabályos lezárást biztosít, ahogy illik, de ha ez a terhelés a vissziránynak olyan jelszintcsökkenést okoz, ami a kábelmodem működését befolyásolja, az már nem jó.

Zavar viszont a rádióból nem jön elvileg, mert az FM-tunerek felső keveréssel működnek általában, vagyis a helyi oszcillátor frekvenciája 10,7 MHz-cel a vételi felett van, a visszirány pedig jóval alatta, így nem hatnak egymásra. Ráadásul az oszcillátor bemenetre visszaszivárgó jele is erősen csillapított.

2018. dec. 18. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!