Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Tényleg nem volt nagy éjszakai...

Tényleg nem volt nagy éjszakai élet Pesten a 2000-es évek elején, ahogy Tomcat leírta?

Figyelt kérdés

Tudom, buli negyed még nem volt, de az egyéb szórakozó helyek csak nem zártak éjfél körül. Pláne nem az egyetemisták által látogatottak.


"2004.03.15., hétfõ

tomcat


Ha az ember elindul este tíz óra felé, és úgy hajnali négyig odakint van, remekül megfigyelheti, hogy mennyire beteg és mocskos ez a város. Eleinte persze nem tûnik annak. Teljesen normális, bár az átlagosnál jóval koszosabb európai városnak látszik. Itt-ott felfedezhetõ az egykori ragyogás emléke, vagy annak nyoma, hogy megpróbálták ezt visszahozni. Kudarcra ítélt próbálkozások ezek, hiszen hiába renoválják szépre a rég elhagyott épületeket, ha hetek alatt fekete korom fedi be a homlokzatukat. Hiába épít egy naiv üzletember szép, békebeli üvegportált az üzlete elé, ha körülötte bárgyú butikok csiricsáré mûanyag táblái éktelenkednek. Este pedig nincsenek fények. A közvilágítás nem világvárosi fény. Közvilágítás az utolsó, lepattant faluban is van. Hol vannak a színes neonreklámok? Az ünnepi fények? Legfeljebb cirkuszba való, festett villanykörték ragyognak. És persze az olcsó fénycsövek. Neoncsõ a kirakatban, neon az aluljáróban, neon mindenhol. Budapest középpontja már régen nem az Opera, a Hõsök tere vagy a Vár, hanem a Nyugati aluljáró, a Blaha vagy a Moszkva tér. Ahol még nappal is térdig ér a mocsok, és sápadt neoncsövek vibrálják a napfény hazugságát.


Este tíz, tizenegy felé még elég sok az ember odakint. Késõig dolgozók sietnek haza, vagy a váltás az éjszakai mûszakba, szombaton fiatalok mennek valahová szórakozni. Még egészen normális a látvány, bár kicsit groteszk ez a sürgés-forgás a fénytelenség, a mocsok közepén. Részeg csövesek fetrengenek mindenhol, húgyszag terjeng, ócska kartondobozok, nejlonzacskók hevernek szanaszét, felkúsznak a falakra, vastagon tenyészik a villanyoszlopokon. De a mocsok most még pihen; az õ ideje csak késõbb jön el.


Néhány órával késõbb, úgy egy óra felé az emberek eltûnnek az utcáról. A fiatalok már nincsenek sehol, vége van a buliknak, hazataxiznak, hazabuszoznak. Részegek bukkannak fel. Tántorognak, okádnak, harsányan hablatyolnak egymásnak a buliról, ahonnan most jönnek, vagy az élet más dolgairól. De nem csak részegek járnak az utcán ilyenkor. Hol itt, hol ott csattan fel egy hangos szó, egy agresszív férfihang. Csapatokba verõdött suhancokat látni. Balhé? Nem, nincs semmiféle balhé, egyszerûen a pestiek ilyenek. A pesti nem beszél, hanem hõbörög. A pesti akkor is hangos, ha nem kell. A hanghordozása más. Ha nem érted mit mond, azt hinnéd, haragszik, épp most akar nekimenni valakinek, mindjárt kitör a bunyó. Ha hozzád szól, összerezzensz, mert úgy néz ki, úgy mozdul, úgy beszél, úgy is öltözködik, mintha útszéli huligán volna, aki épp most akar kizsebelni. Pest ilyen: ha csoportba verõdött fiatalokat látsz, önkéntelenül gyanakodva figyeled õket. De õk is téged. Állj meg egy kihalt aluljáróban éjszaka egy haveroddal, és figyeld meg, amikor valaki lejön a lépcsõn, és megpillant titeket, önkéntelenül megtorpan egy pillanatra. Felméri, veszélyt jelentesz-e, menekülni kell-e, vagy sem. Sok városban jártam már, de ilyet csak Budapesten láttam.


Hajnali három felé már mindenki elment. Az utcát vastagon borítja a szemét. A szórakozóhelyek bezártak, az ablakok sötétek. Sehol sincs élet. Végigmehetsz az egész városon, és nem találkozol egyetlen nyitott üzlettel, egy bárral. Csak kocsmák vannak nyitva, ahol savanyú bort mérnek a papírtálcás melegszendvicshez, borotvált fejû férfiak üldögélnek odabent, sûrû cigarettafüstben, és ki tudja, mirõl társalognak ezen a kései órán. A sarokban vidáman villog a nyerõautomata, de senki sem hisz neki. Ide tisztességes ember nem megy be szívesen. Csak a hajléktalanok térnek be néha egy kisfröccsre, nekik mindegy, õk ott vannak mindenhol, úgyse bántja õket senki, nagyobb mocskot meg úgyse igen találnak sehol, mint ami rajtuk van.


Ha ilyenkor a Nyugati aluljáró felé téved az ember, tömény rothadásszagba ütközik. Azok az emberek árasztják, akik ott fetrenegenek nap mint nap, a mocskos gránitpadlón. Nekik, ugyebár, joguk van ott lenni, azt már persze nem kérdezte meg senki, hogy nekünk, normális embereknek nincs-e jogunk anélkül lemenni a metróba, hogy TBC-t, tífuszt, kolerát kapjunk, netán egyszerûen elhányjuk magunkat a látványtól. De nem a hajléktalanok az érdekesek. Azok nappal és éjjel ugyanott vannak. Hajnali három és négy között a pesti éjszaka utolsó bugyra is megnyílik, és a felszínre támolyognak a narkósok. Üveges szemmel bámulnak maguk elé, bár legtöbbjükön nem látszik, hogy nincs magánál. Most jutottak el addig, hogy már fel tudtak állni, el tudtak indulni. Hogy hová mennek, nem tudják, de remélik, hogy a végén találnak egy újabb adag szemetet, amit a szétfolyt agyukba tolhatnak. Néha leheverednek a hajléktalanok közé. Nekik is mindegy, hogy mekkora mocsokba fekszenek bele, bár õk a mocskot nem kívül, hanem belül hordják.


Lassan eljön a reggel. Az ég kivilágosodik, megindulnak a villamosok. Feltûnnek az elsõ emberek az utcán, átlépnek az éjszaka szennyes maradványán, és mennek a dolgukra. Hat óra, hét óra felé a mocsok visszahúzódik, és elbújik estig; csak a hajléktalanok üldögélnek tovább, rezzenéstelen arccal, és várják, hogy valaki sajnálja õket. Locsolókocsi söpör végig a téren, híg sárrá dagasztva a kormos szemetet, ami lassan csordogál a kanálisba. Ezzel fel van takarítva."


2020. nov. 19. 20:43
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
75%
Nem olvastam el a litániádat, de a 2000-es évek elején kezdődött el igazán az éjszakai élet! Én benne voltam, úgyhogy tudom miről beszélek! Nagy világ volt akkoriban! 2010 után kezdett el felhígulni, bereccsenni! Addig minőségi zene, minőségi buli, minőségi társaságok voltak és a hangulat is jó volt!
2020. nov. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
59%

pont 2004ben volt a csajozós korszakom.

kb így nézett ki-

minden szerdán lementem egy nem emlékszem a nevére a pubnak ba,pár telószám.

-mi a csillagjegyed?-buszjegy...haha

onnan bemelegedve átmentem szembe a harley cafeba.

és éjfél körül letámadtam az old mens be.

utóbbiból szinte mindig haza lehetett hozni vmi nőt.

pénteken ugyanez a kör,szombaton meg vmi diszkó,vagy a hajógyári.

szóval szerintem nem volt rossz a 2004.

akkor döntöttem meg minden rekordomat azzal,hogy heti 6 randi és mindnek dugás lett a vége.

úgyhogy nagyon jó év volt 2004.

2020. nov. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
88%
Dehogynem volt! De még mekkora! 😁
2020. nov. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
88%
Pont akkor kezdődött..95-től benne voltam.
2020. nov. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
92%
Vélhetően NEKI nem volt éjszakai élete.
2020. nov. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
75%
[#2] Ez pont így volt! 2004 brutál jó volt fiam! De úgy ahogy van, az egész 2000-es évek! Én pont belecsúsztam és Istennek hála!!! Elkezdtem élni és van is mit mesélni! 😀
2020. nov. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
58%

2es vok.

eszembe jutott az első hely neve-portside:DD

mennyi 18-19 éves kis bukszát vittem onnan haza...ahh,de jó volt.

2020. nov. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
72%

Mivel én nem voltam diszkós, ezért nekem megfelelő helyek nem voltak igazán a 90-es években, tényleg nagyon kevés. A másik véglet meg a nagyon lepukkant helyek, alja kocsmák voltak, nekem az se volt jó.

Emlékszem, mikor ezek a jobbfajta romkocsmák kezdtek megjelenni, szerintem olyan 2002 körül volt. Onnantól kezdett el valami normálisabb éjszakai élet kibontakozni, ami az én ízlésemnek megfelelőbb volt, de azért jó sok évbe beletellett mire hangulatosabb lett a város. Én még emlékszem, mennyire nyomasztó volt, minden ház szürke volt, meg ott voltak a golyónyomok rengeteg helyen. Az Erzsébet tér is egy parkoló volt és nem voltak közösségi terek, ahol lefeküdj a fűbe, és jól érezd magad, mint most.

Amiről írnak, ez a hajógyári és társai (a félreértések elkerülése végett: nem a sziget fesztiválról beszélnek), ezek nagyon nem az én ízlésem volt, oda egy bizonyos réteg járt.

2020. nov. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
28%
Voltak jó helyek, csak nem mindegy hogy hol kötöttél ki. Ha úgy vesszük, Pest a mai napig nyomasztó, de ez is olyan mint a nők! Nincsenek rondák, csak kevés a pia!
2020. nov. 19. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
90%
A 2000-es évek egyszerűen azért volt jó, mert minden működött és üveghangon lett kihúzatva! Ami most megy "szórakozás" címszó alatt, az tulajdonképpen bohóckodás!
2020. nov. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!