Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Iskolákban a barátkozáshoz...

Iskolákban a barátkozáshoz van ennek köze?

Figyelt kérdés

Én saját tapasztalataim alapján azt látom, hogy a külföldi vagy kétnyelvű, akár itt, akár más országban született diákok szinte mindig népszerűek. Az, aki külföldön született, de itt lakik, vagy itt született, de a szülei közül valakik vagy mindkettő más nemzetiségű, könnyebben válik népszerűvé és könnyebben barátkoznak vele.

Az, hogy egy másik országból jött, más nyelven is anyanyelvi szinten beszél vagy anyukája/apukája miatt jól ismer egy másik kultúrát is, ez már rögtön érdekessé teszi mások számára.

Nekem gimiben volt egy osztálytársam, aki Ukrajnában született, az ukránt és az oroszt is beszélte anyanyelvi szinten és ugyan Magyarországon lakott (az általános iskola első osztályát végezte Ukrajnában csak), de érezhetően meg volt különböztetve és vele máshogy bántak a tanárok és a diákok is. Magyarul is tökéletesen tudott, szóval nem azért, mert sajnálták volna, hogy nem tud jól magyarul.

A tanárok szerettek vele beszélgetni órán kívül, volt még pár másik ember, akivel igen, de nem mindenkivel. Az orosz szakos tanárnak a kedvence volt. Amikor lehetett, akkor megkérdezték tőle, oroszul mi hogy van. Pedig más is tudott az osztályban oroszul és mégis őt kérdezték mindig. Engem például ez az orosz szakos tanár csak akkor, amikor ő nem volt suliban és volt még egy ember, aki tanult oroszt régebben, de őt még ritkábban kérdezték. Sokszor szerepeltették, szorgalmas volt, de voltak alkalmak, amikor csak őt. Az orosz meg ukrán nyelvtudása miatt meg nagyon sokszor odáig voltak érte meg mondták, hogy milyen jól tud, milyen ügyes és de jó neki, hogy tud, pedig nem kellett semmit tennie azért a tudásért, Ukrajnában született, ezért tudta a nyelveket. Mégis úgy dicsérgették mintha megdolgozott volna a tudásért. Másokat, akik igazi tanulással tanulták meg, őket valahogy sokkal kevesebbet dicsérték. Itt most nem magamra gondolok, én a suliban nem tanultam oroszt, mások viszont igen.

A suliban nálunk vagy a francia vagy a német kötelező volt mindenkinek (legalábbis bizonyos osztályokban), ehhez lehetett egy második nyelvet választani. A kötelező francia helyett neki mégis engedték, hogy oroszt válasszon és amellé az angolt. Tudtak róla, hogy tökéletesen tudja a nyelvet és nulla tanulással kap majd jó jegyet, mégis engedték neki, ugyanezt egy másik diáknak biztosan nem engedték volna. Mások vállalták a kötelező dolgokat, nem kerestek kibúvókat, pedig voltak, akiknek nem ment a francia és a német, mégis próbálkoztak vele, ő meg a semmiért kapott jó jegyeket és nem kellett teljesítenie a kötelezőt.

A diákok is máshogy bántak vele, az egyik legnépszerűbb ember volt és az egész osztályban csak hozzá mentek el Húsvétkor a fiúk meglocsolni. Nem egy nagy valami, de ez is azt mutatja, hogy különösen népszerű volt.


Aki külföldi vagy kétnyelvű emberek tényleg mindig népszerűek?

Ezt magamon is észrevettem, hogy amikor nekem is valamiért oroszul kellett beszélnem (nem vagyok ukrán amúgy), akkor sokkal jobban felfigyeltek rám és kíváncsiak voltak mint általában.

Volt egy másik ismerősöm, neki az anyukája ukrán, az apukája magyar, szerintem nem tud ukránul, de amikor az osztálytársai azt hitték tud, akkor hirtelen mindenkinek ez egy szenzáció lett. Ezen kívül meg teljesen átlagosnak tartották.


Nektek is van hasonló tapasztalatotok, hogy a külföldiek vagy kétnyelvűek előnyökhöz jutnak, sztárolva vannak?

Szerintetek amúgy ez nem igazságtalan? Szerintem azért az, mert nem a nemzetiség alapján kellene valakinek népszerűnek lennie és nem ő tehet róla, hogy hova született vagy milyen nyelven perfekt. Nem tett semmit azért, hogy népszerű legyen és mégis az.

Az idegen nyelven rosszabbul tudókkal szemben meg kifejezetten igazságtalanság, mert ő meg nem tehet róla, hogy nem anyanyelvi környezetben tanult, hogy neki nehezebben megy és kevésbé tud ezzel villogni. Ezt nem magamra értem, nekem lett három nyelvvizsgám, de többen is voltak az osztályban, akiknek nem ment olyan jól. Ha ők is tudtak volna perfektül oroszul vagy ukránul, akkor tuti népszerűek lettek volna.


Amikor valaki azért népszerű, mert kedves, barátságos, vicces, az úgy teljesen más és azzal semmi baj. Ez az ukrán csaj nem volt bunkó, beképzelt igen, a maga módján jó ember volt, de ő főleg a származása és nyelvtudása miatt volt menő.



2022. márc. 16. 19:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Szerintem kicsit túlreagálod.


De persze nyilván bent van a pakkban, hogy az ember olyan emberektől várhatod, hogy valami számodra újat mesélnek, akik többféle dolgot megtapasztaltak, több helyen éltek stb.

2022. márc. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!