Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Az asszony szó szerintetek...

Az asszony szó szerintetek pejoratív?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen ez egy nagyon sokat használt szó volt régen, mert a házas nőket így nevezték meg, a hajadonokat pedig lánynak. Sok népdalban szerepel, hogy valakiből "asszony lesz, mert bekötötték a fejét".

Az utóbbi időben viszont úgy látom mintha kicsit negatív felhangot kapott volna, mert a házasság már nem játssza azt a szerepet az emberek életében, mint korábban, mindenki szeretne fiatalosabbnak tűnni és a teltebb testalkatot jellemzően a házas nőkhöz kötik. Főleg egyszerűbb férfiaktól még ma is lehet hogy úgy hivatkoznak a feleségükre, mint az "asszony". Ez már lehet kicsit furán hangzik, de én mondjuk azt sem szeretem, amit a nagyvárosi emberek mondanak mostanában, hogy a "párom".

Hivatalos megszólításokban ma is úgy mondják, hogy elnök asszony, igazgató asszony, stb. Ezeket hogyan lehetne másképp mondani?



2023. jún. 11. 12:23
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem, régies kifejezés, ma már inkább poénból használják.
2023. jún. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Poénból használjuk, én vagyok az asszony, az ember meg az ember :D nem vagyunk házasok.
2023. jún. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nincs abban semmi. A feleségek meg gyakran mondják, hogy "az uram" vagy "az ember(em)" ezt meg azt csinálta. Senki sem gondolja, hogy tényleg az ura lenne.
2023. jún. 11. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Régies és ma már sok nő inkább sértésnek veszi ha asszonynak hívják, most nyilván nem arra gondolok, hogy poénból otthon a férj így hívja a feleségét. De volt már többször olyan, hogy erre a megszólításra az a válasz, hogy ne hívjanak asszonynak nem vagyok az... főleg a fiatalabbaktól hallani ezt.

Amúgy az igazgatónő egy elfogadott megszólítás az igazgató asszonyt már nem igazán használják, legalábbis nálunk senki nem így mondja.

Az elnök már problémássabb mert az elnöknő kicsit furán hangzik, de lehet csak simán elnöknek/igazgatónak is hívni, nem kell feltétlen jelezni a nemét, sőt vannak olyan esetek hivatalos megszólításnál amikor nem is tudod milyen nemű akinek írsz.

2023. jún. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
100%

En videkrol szarmazom, magamat fiatalasszonynak nevezem, 30 alatti hazas no vagyok.

Ez emberfuggo, ki hogy hasznalja. Van aki negativakent, van aki poenkent.

En szeretem, meg az uram kifejezest is, nalam nem szo szerinti hogy; uram es parancsolom, hanem a ferjem szinonimaja.

2023. jún. 11. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet az is es lehet nem az. Minden a szovegkornyezettol, es attol fugg, ki mondja, hogy mondja.
2023. jún. 11. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Hivatalos megszólításként már kevésbé elfogadott, mivel házassághoz kötik a jelentését, és egy idegen nőről nem feltétlenül tudod, hogy házas-e vagy sem. Én például nem vagyok házas, és ha "asszony" kifejezéssel szólítanának meg valahol, akkor szólnék érte.
2023. jún. 11. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Ma már az.
2023. jún. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Metionin ***** válasza:
100%
Nekem az, pedig tisztában vagyok a jelentésével. Szerintem annyit hallottam negatív kicsengésben, köztük pl. a megasszonyosodni kifejezéssel, vagy "úgy néz ki mint valami asszony" korához képest fejlett, nagy darab lányra hogy így maradt meg. Plusz ahol felnőttem az asszony-lét = elhízás, igénytelenség, rövid haj stb. (mai napig megszólják a jobban kinéző férjezett nőket, arrafelé valamiért még mindig illik lerobbanni házasság/gyerek után) szóval én már gyerekkoromban eldöntöttem, hogy ha ez ezzel jár, akkor inkább nem leszek "asszony" :D
2023. jún. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem éreztem soha pejoratívnak.
2023. jún. 13. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!