Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Morálisan hogyan lehet igazoln...

Morálisan hogyan lehet igazolni azt, hogy az alapvető létszükségleteinkért dolgoznunk kell?

Figyelt kérdés

Az az állításom, hogy az emberi élet önmagában érték, minden mellékkörülménytől függetlenül, ezért az egyén legalapvetőbb szükségleteinek biztosítása jóléti társadalmakban nem lehet külső körülmények függvénye.


Ha valaki jártas normatív etikában, az levezethetné nekem, hogy hogyan igazolható a mai mainstream antiszociális álláspont, miszerint dolgozz, vagy éhezz.



2023. aug. 19. 00:49
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
81%

(Gondolkodó hangsúllyal írom, nem támadóval.)


Talán mert pénzbe kerül az előállítása? Ha a kaja ingyen lenne, azt attól még fizetni kéne valahogy. Valószínűleg adóból. Na meg akkor az lenne logikus, hogy mindenki ugyanazt kapja.


Na meg ezt ruhával is el lehet játszani. Közszeméremsértés nem hordani, de pénzbe kerül.

2023. aug. 19. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
69%

Nem vagyok jártas a normatív etikában, de...


az alapvető szükségletek előteremtése egyelőre emberi munkát igényel. Valakinek fel kell építeni a házat, meg kell sütni a kenyeret. Nem csicskáztathatsz másokat, hogy csinálják meg neked.


Elképzelhető, hogy hamarosan ezeket gyakorlatilag gépesítve, további emberi erőfeszítés nélkül is meg fogjuk tudni oldani. Ez esetben be lehet vezetni az alapjövedelmet. Akkor megszűnik az erkölcsi alapja ennek az elvnek. Amíg a közvélemény is megváltozik, alkalmazkodik, az több idő.

2023. aug. 19. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
52%
Morálisan sehogy. Gyakorlatilag állatok módjára élünk.
2023. aug. 19. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Morálisan hogy képzeled el, hogy a semmiből lesz valami? Kivetted a képből a munkát. Mindenhez kell munkavégzés, ez alapvető fizikai dolog. Az élethez is. Nem tudsz a semmiben vegetálni.

Morálisan azt a részét támadhatod, hogy milyenek a munkakörülmények pl.

2023. aug. 19. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
45%

Sajnos valakinek elő kell állítani a kaját. A búza nem veti be magát es nem aratja le magát és hát a kenyeret is meg kell csinálni. A malac nem változik baconné a semmiből. Aztán nem repül magától a tányerodba. Az, hogy te pl. bacont eszel minimum 5 ember munkája. Vadász/Farmer -> Hentes/Feldolgozó -> Kamionsofőr -> Árufeltöltő -> Szakács. És bizony mindenki elvár valamit a másiktól, hisz vad idegent nem etetünk csak úgy a semmiért.

Én sem akarok dolgozni, mert szerintem nem élvezhető munka mellett az élet. Én önszántamból fogom sajnos emiatt eldobni az életet, tehát hidd el megértelek. Egyetlen dolog lettem volna életemben: videojáték streamer és youtuber de nincs hozzá tehetségem, sem arcom tehát más után kellene nézzek. Amit én nem fogok igy inkább a halál. De megértem: kereslet-kínálat. Amit én kínaltam az nem volt keresett (vagy már valaki más megcsinálta). Szóval ja... nehéz ügy.

2023. aug. 19. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
49%

- Nem hagynak éhen halni, annyisegéj kb mindig kapsz hogy éhen ne haljál.


- Az ennél magasabb igényekhez mindenkinek jóga van tehát mi alapján várod el mosoktól hogy ezt megteremtsék neked?

2023. aug. 19. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 krwkco ***** válasza:
34%

Akik arra hivatkoznak, hogy az élelem, stb. előállításához emberi munka kell, rossz választ adnak a kérdésre.

A társadalom képes arra, hogy annyi élelmet állítson elő, amennyi mindenkit életben tart. És innentől felmerül a morális probléma, amit a kérdező felvet.

És a válasz az, hogy a jóléti társadalmakban gyakorlatilag nincs jelen az éhezés okozta halál. Vagyis nem kell morálisan igazolni a felvetett jelenséget, mert nem létezik.

2023. aug. 19. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
81%

"A társadalom képes arra, hogy annyi élelmet állítson elő, amennyi mindenkit életben tart."

Öhm... Ja. A társadalom emberekből áll. A kaja előállításához munka kell. És jé, ugyanoda jutottunk vissza! :D

2023. aug. 19. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
76%

Az önellátást megvalósítani kevés ember képes és aki nem képes erre, annak két választása van.

1. Egyre lejjebb és lejjebb adva az igényeiből vegetál.

2. Az igényeinek megfelelően él, - amihez biztosítania kell, hogy az igényeit kielégítse. Ha önerőből nem képes az igényeinek kielégítésére, akkor olyan emberek által megtermelt javakat, szolgáltatásokat kell igénybe vennie, amelynek ára van, - mivel az emberek jelentős hányada nem szívesen dolgozik mások boldogulásáért ingyen. Amit kapnak ellenszolgáltatásként a szolgáltatók és a termelők, azt pedig ők használják a saját igényeik kielégítésére. Csak a teljes önellátásra képes ember képes kizárni magát ebből a függőségi láncolatból, - különben elkezdődik az általános leépülés.

2023. aug. 19. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek nem egyformák. Valaki kevéssel is beéri. Valakinek pedig semmi sem elég. A "társadalom" hiába látna el élelemmel, meg lakással, ha az valakiknek nem lenne elég, illetve megfelelő. Mindig lennének, akik elégedetlenek lennének az "ellátással", a kenyerük mellé téliszalmit is akarnának, míg másoknak elég lenne az a darab kenyér is.

Amikor nem volt még társadalom, az ősidőkben, akkor is dolgozni kellett, vadászni, gyűjtögetni, kitalálni dolgokat, stb. Akik ebben jók voltak, azok lettek a mi őseink, sokasodtak, szaporodtak. A lusták, buták, ügyetlenek egyszerűen éhen haltak, vagy más törzsek kiírtották őket.

Ez, ha belegondolsz, most sincs másképp. Akik jól szervezik az életüket, eszük is van, szorgalmasak, vállalkozó szelleműek azok nagyrészt jól élnek, megszerzik, ami kell nekik. Nem mástól várják a segítséget.

Ha ezt központosítaná valami hatalom és mindenki kb ugyanannyit kapna, ezek az emberek rosszul járnának, mert eséllyel kevesebbjük lenne. Ebből ellenállás, forradalom, balhé lenne előbb utóbb.

2023. aug. 19. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!