Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Klasszikus értelemben vett...

Klasszikus értelemben vett művelt emberek! Hogyan, mennyi idő alatt sikerült felhalmoznotok ismereteiteket? Milyen tippeket adnátok?

Figyelt kérdés

jan. 9. 10:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%

Tinédzserkorban elkezdve minimum 15 év az "érett szaki" állapot elérése - de ahogy a mondás tartja:

"Jó pap holtig tanul!"

🤓

jan. 9. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ehhez olvasni kell. Az olvasáshoz az olvasás szeretete kell, ehhez pedig megfelelő nevelés, belátásos, önfejlesztés igényére vonatkozó attitűd, igény a széles látókörre, és ami a legfontosabb: hogy magadnak érezd azt, amivel foglalkozol. Az ilyen ember nem tud ilyen kérdésekre válaszolni, mert nem mennyiségként vagy könyvek darabszámára vagy évek számára tudja megmondani, hogy mit és mennyit olvasott, mert neki ez életforma, az olvasás az életének része.


De ha úgy állsz neki, hogy "művelt akarok lenni, hány oldal/nap olvasás szükséges ehhez?" - akkor inkább hagyd. Ez nem így működik. Az ilyen emberből soha nem lesz művelt, mert teljesen mindegy, mennyit olvas, az egész meddő, mert nem építkezik belőle. Az ilyen embereket nevezzük dilettánsnak vagy sznobnak.

jan. 9. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Így igaz! Nekem édesapám az etalon. Nekünk fel se tűnt, mert mellette belenőttünk a folytonos szellemi aktivitásba. De az anyai ági unokatesóm ébresztett rá, hogy a minden irányú nagy kíváncsisága valami különleges. Nyugdíjas professzorból lett, özvegy, kilencven éves bácsikaként, amikor már nagyon nehezen járt, és rosszul látott, naponta egy kis cetliről olvasta fel nekem a kérdéseit, mit keressek ki a neten és olvassunk, hallgassunk meg együtt . Mert az neki új, és érdekli.
jan. 9. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%
Ismereteket, magas szintű műveltséget úgy lehet “felhalmozni”, ha kíváncsiak vagyunk. Ha érdekel bennünket a körülöttunk levő világ. Manapság ennyi elég, hiszen ott van az internet, az emberiség tudásának tárháza, mely mindenki számára nyitva áll.
jan. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Tanulni hatékonyan és motiváltan is úgy lehet ha nincs zavaró tényező.

Zavaró tényezőből pedig van elég a hétköznapokban.

jan. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
85%

#4-es, az internetről csak felületes ismeretekkel lehet ad-hoc módon találkozni. Ma óriási információáradat van az online térben, de óriási nagy tévhit az, hogy ez bármiféle maradandó, elmélyült tudást jelentene. Nem. Amivel az interneten találkozhatsz, az csak felszínes, kesze-kusza, rendszertelen adathalmaz, ráadásul mások által, készen kapod meg, nem magadnak "rakod össze".


Műveltséget, elmélyült tudást kizárólag könyvekből szerezhetsz, úgy gondolom, a kérdés is erre irányult.

jan. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
78%

4-es válaszoló vagyok

Valójában már akkor vártam ezt a fajta “helyretételt”, amikor írtam előző válaszomat tudtam, hogy lesz majd, aki elmondja az internetről, az ott található információk értékéről vallott közvélekedést, és némiképpen azért is fogalmaztam úgy, hogy legyen erről egy kis vita. Nos, nekem nincs ilyen rossz véleményem róla. Tudni kell értelmesen keresni. Persze alapműveltségemet - már csak életkoromom miatt is - én sem a netről szereztem be, hanem könyvekből, meg az iskolából, de adatoknak utánanézni tök jó. Pl. nemrégiben annak néztem utána, hogy hány db. Martell Károly volt a történelemben. Ez elég nyilvánvaló, hogymennyivel egyszerűbb a neten, mint ha jó vastag könyvekből kéne előbányászni őket. És ilyenek csaknem minden nap vannak. Egyébiránt abban sem vagyok biztos, hogy egy valóban értelmes ember ne tudná megszerezni akár az alapműveltséget is a netről. Nemcsak bulvárból, meg tiktokból áll az.

jan. 10. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
55%

#7 - írja:

"Egyébiránt abban sem vagyok biztos, hogy egy valóban értelmes ember ne tudná megszerezni akár az alapműveltséget is a netről. Nemcsak bulvárból, meg tiktokból áll az."


Válasz:

Ez elvileg igaz, de a gyakorlatban nem igazán működik!


Hogy ez tényleg működjön, ahhoz elengedhetetlen, hogy az embernek már fiatalon legyen egy jól behatárolható érdeklődési területe, melyhez gyakorlatilag monomániásan ragaszkodik. Ugyanezt a szerepet jól betöltheti egy szisztematikus iskolai szakképzés.

🤔

Ha hosszabb távon hiányzik az emberi érdeklődést összpontosító erő, akkor szinte képtelenség, hogy az internetet megfelelően használja ki az ember, mert annyi az "érdekesebb" eltérítő információ - és ez bizony a jelenkorban felnövő fiatalok egyik legsúlyosabb kulturális problémája!

😟

jan. 10. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kedves 7-es.

Sejtettem, hogy provokációnak szántad a 4-es válaszodat. Igazából kicsit bánom is, hogy elmondtam a véleményem, mert szerintem felesleges ez az eszmecsere kettőnk között.


Egyrészt, te az alapműveltségről beszélsz. Javaslom, olvasd el újra a kérdés szövegét, és értelmezd. Az nem erről szól. Tehát alapból nem a témához szólsz hozzá, irreleváns minden, amit az internetről írsz.


Másrészt, fogalmi zavarban vagy. Amiről te írsz (pl. Martell Károly), ezek lexikális dolgok, amivel max. kvíz vetélkedőn lehet elindulni. De szimplán attól, hogy valaki sok évszámot tud, vagy sok nevet fel tud idézni, még nem lesz művelt. Éppen ez az, amit nem értesz.


Először arra gondoltam, hogy nekiállok majd kifejteni, hogy ez miért van, illetve megkérdezem tőled, hogy ha tényleg hozzá szeretnél szólni, akkor először definiáld, hogy számodra ez a szó mit jelent, hogy "műveltség". Mert enélkül csak elbeszélünk egymás mellett...


...de mindez felesleges. Ezt ugyanis már leírták előttem, méghozzá Petrarca a De ignorantia (A tudatlanságról) című művében, ami hasonló helyzetről szól (belekötnek Petrarcába műveletlen emberek, mondván, hogy ő semmihez sem ért, mert a könyvolvasás önmagában felesleges). Javaslom, olvasd el. Ha megérted, hogy miről szól, akkor én kérek bocsánatot, mert akkor nincs mit a műveltségről mondanom neked. Ha viszont nem érted meg, akkor nem hiszem, hogy bele kellene szólnod olyan dolgokba, amiről gőzöd sincsen.

jan. 10. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Csak annyit szeretnék hozzatenni, hogy nincs kedvem hozzád.
jan. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!