Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szerintetek hogyan kellene...

Szerintetek hogyan kellene kitörni a jelenlegi helyzetemből? Milyen irányba? Ha a jelenlegi magyarországi életszínvonallal nem vagyok elégedett.

Figyelt kérdés

[Így visszaolvasva az egészet lehet kicsit sok lett, bocsi. Olvasási idő: kb 8 perc]



Jelenleg CNC gépkezelőként dolgozom GyMS megyében. Itt sem keresek rosszul, de a fizetésem másra nem elég csak arra, hogy megéljek hónapról hónapra. Néha el tudok menni ide-oda, végülis nem kell azon aggódnom, hogy miből fizetem ki az albérletet/rezsit meg kaját.


De ennyi. Tulajdonképpen alig élek, bemegyek dolgozni, hazamagyek, pihenek. Ennyi.

A legnagyobb gondom az, hogy saját ingatlanom sosem lesz magyarországi fizetésből mert amilyen árak vannak, 300-400 ezret kellene havonta félre tenni ahhoz, hogy legyen ingatlanom és ne 20-30 éven belül. Ami itthoni fizetéssel nem megy.

Nem csak ez a bajom az országgal hanem a gyökér politikával is bajom van, az emberekkel úgy általában. Buták, könnyen meg lehet vezetni a magyart meg dögöljön meg a szomszéd tehene is hozzáállás.

Természetesen van sok jó ember az országban, de elenyésző.

Nekem ebből is, abból is meg mindenből is elegem van.


Mérlegeltem a lehetőségeket, olvasgattam a neten fórumokon, csoportokban, oldalakon hogy minél jobb képet kapjak de nem tudom mit tegyek.


1. opció:

Ingázni lehetséges innen ahol lakom Ausztriába napi szinten munkavégzés szempontjából, de 50-60 percet kellene kocsikázni napi 2X. A fizetés meg nem lenne sokkal több, jó! esetben 1800-2000 eurót lehetne keresni Burgenlandban nettóban egy hónap CNC gépkezelőként, sorozatgyártásban. Figyelmebe véve a plusz költséget mint a benzin, meg az 50-60 percet napi 2X meg azt, hogy itthon is keresek átlag nettó 500-at igaz 3 műszakban úgy hogy biciklivel járok dolgozni olyan közel van, nem igazán éri meg. Legalábbis nekem.


A 2. lehetőség:

Elköltözni Sopronba és onnét Bécsújhely vagy környékére bejárni dolgozni napi szinten, már vállalhatóbb egy fokkal, fizetés egy halovány fokkal jobb, olyan 2200-2400 euró lenne talán!

Sajnos nem jó, Sopronban egy albérlet szinte ugyan annyi mint Bécsújhelyen vagy Bécsben akkor mi értelme onnét bejárni akár oda is lehet költözni.


3. lehetőség

Elköltözni Bécsbe vagy Bécsújhelyre albérletbe és ott dolgozni. Várható fizetés 2200-2400 euró / hó jó esetben, rosszabb esetben 2200 a plafon.

Eddig még talán ez a legjobb opció hiszen nem megy el egy csomó pénz üzemanyagra és még kocsikázni sem kell egy nap 2X 40-50 percet.


Ebből a pénzből nem tudom mennyire reális havi szinten 300-400 ezret félre tenni.

Az egésznek a hátránya a kockázat: kimenni egy olyan helyre, amit nem ismerek, olyan emberek közé akit nem ismerek és nincsenek ismerőseim. Mi van ha nem felelek meg a munkahelyen? Stb.

Gyakorlati gondok is adódnak például hogy gondolom az egészet? Állás nélkül vajon kiadnak nekem albérletet még ha kauciót is fizetek? Persze lehetne állást is meg albérletet is keresni egyszerre aztán ha állás lenne akkor a tulajdonosnak mit mondok? "He figyelj már kapnék állást de valahol laknom kéne kiadod így a lakást ha leteszem a kauciót meg az első havi bérleti díjat?"

Ha egyáltalán ez lehetséges mert lehet, hogy állást nem adnak Ausztriában ha nincsen lakcímed.

Ezt nem tudom majd valaki megmondja.


-Ezeket a gondokat megoldaná, ha innét ingáznék be mert lakás már meg van. De napi 50-60 perc 2X sok, akkor érné meg ha keresnék legalább 2500 eurót de erre nem látok esélyt Burgenlandban ebben a munkakörben.


További lehetőségek:

Én már azon is gonolkoztam, hogy még messzebb kellene elhúzni a csíkot. Gondolkoztam Skandináv országokban, Benelux államokban, Hollandiában.

Alapjában véve ezek azért nem tetszenek mert már tényleg nagyon messze van és minél messzebb kell menni, a gyakorlatban a költözés annál nehezebb és annál nagyobb a kockázat.

Ami viszont nagyon tetszik, az Svájc.

Ebben a témában is nagyon sokat olvastam. Tudom az előnyeit meg hátrányait például, hogy minden xarért fizeti kell, minden nagyon drága (de sokat is keresel), szolgáltatások, egészségügy stb. Ezekkel a hátrányokkal simán együtt is tudnék élni.


4. lehetőség: valamelyik német ajkú svájci városba költözni például Zürich vagy Bázel.

Persze tudom, hogy a svájci dialektus olyan dolog, hogy semmit nem lehet megérteni. De itt van jó dolog is, Svájcban nagyon jó az oktatás (mint minden más, ez az ami nagyon tetszik) és az iskolákban a hochdeutsch-ot idegen nyelvként tanítják ezért majdnem mindenki beszéli is (gondolom én) így szerintem egy jó német nyelvtudással simán lehetne boldogulni. Kezdésnek persze gondolom az ember előbb-utóbb megtanulja a dialektust ha akarja ha nem.


Alapvetően nem csak a magas minőség, életszínvonal a vonzó számomra hanem a svájci politika is nagyon vonzó.


4.1 lehetőség: Zürichbe költözni.

Hátrányok: legdrágább város, de (állítólag) itt lehet a legtöbbet keresni. Itt van zsákbamacska, mert nem tudom konkrétan a szakmámban mennyi pénzt lehet keresni.


4.2 lehetőség Bázelba költözni, olcsóbb mint Zürich.



Hátrányok: gyakorlatilag nehéz megoldani az egészet. A költözés is nagyon drága, viszonylag messze is van.

A legnagyobb akadály az az, hogy nem kapsz állást ha nincsen lakcímet, nem kapsz lakcímet ha nincsen állásod.

Na akkor mégis hogyan lehet megoldani? Én nem tudom.


Itt találtam a legkevesebb információt. Átlag dolgokat persze tudok Svájcról, hogy például kantononként sem egyforma még a bruttó/nettó fizetés sem, vannak ünnepek amik itt vannak, máshol nem, stb.


Azt sem tudom, hogy mennyit lehet konkrétan keresni. Persze próbáltam keresgélni, az alábbiakat találtam:

Vagy éves átlag fizetést mondanak amit gondolom 14-el kell elosztani mert van 13. és 14. havi fizetés.

Ahol havi bontásban találtam az az, hogy Zürich: bruttó 8000 frank/hó.

Bázel 6700 frank / hó.

Ami ellentmondásos az éves átlaggal, ami állítólag 79 ezer frank, ezt elosztva 14-el csak bruttó 5642 frank / hó.


Itt nem tudom mi az igazság.

Na meg persze mindennek az a hátránya, hogy Svájc még messzebb van, mint Bécs vagy Bécsújhely így a kockázat még nagyobb.

De nekem nagyon tetszik a svájci mentalitás, egy nagyon szép ország. Én úgy érzem, nekem ott a helyem.



Szóval a kérdéseim következő: szerintetek mit kellene tennem?

Zavar, hogy 28 éves vagyok és tulajdonképpen nem értem el még semmit az életemben és ha így / itt folytatom, akkor nem is fogok.

Körbenézek a munkahelyemen 5-10-15-20-30 évvel idősebb kollégákat meglátom, biztos hogy én akkor is itt akarok lenni?

Hát nem.


Akkor mégis mit tegyek? Én tényleg számításba vettem minden lehetőséget és a fentieket találtam.


Aki konkrétan tud választ adni, akár Bécsbe hogyan érdemes költözni, akár Svájcba.

Akar szakmával kapcsolatban, Zürichben-Bázelben mennyit lehet keresni CNC gépkezelőként.


Egyáltalán van Svájcban erre a szakmára kereslet?

Jelenleg ugye alkatrészeket gyártok pontos/szigorú tűrésekkel (jellemzően +-0.02 mm, de gyakori a +-0.01 mm is, de van olyan munka, ahol +-0.005 mm a tűrés).

A gépjármű iparba. Egészen kicsi, tenyérnyi alkatrészektől kezdve a nagy 80-100 kg-os alkatrészekig amit már daruval kell beemelni.

Igaz sorozatgyártás, de ez sem egyszerű ilyen tűrésekkel, 4-5 tengelyes megmunkáló központon. Nagyobb munkadarab esetén 150-200 szerszámmal kell dolgozni, valami méreten szinte mindig állítani kell vagy lapkázni, szerszámozni is gyakran kell.


Na mondjuk ilyenre konkrétan nem tudom van-e kereslet Svájcban.

Azt tudom, hogy Ausztriában van kereslet, az Osztrák dolgokkal jobban képben vagyok hiszen itt van a szomszédban.


Nem feltétlen a gépjármű iparba gyártás a lényeg, hanem az, hogy pontosan, precízen kell végeznem a munkámat, ha 0.02 meg 0.01 mm-es tűrésekkel kell dolgozni.



máj. 22. 14:12
1 2
 1/14 Rakott karfiol ***** válasza:
53%

Ne haragudj, de ez nem panaszoldal a pszichológusodnál.

A fő kérdésre válaszolva.

Amihez értesz, azt csináld. Kezdd el leírni, mik azok a dolgok.

Senki nem fogja kiásni belőled a megoldókulcsodat. Neked kell.

máj. 22. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
60%
Én örülnék ha meglenne a cnc papírom.
máj. 22. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
tl;dr
máj. 22. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Az is egy megoldás, hogy jobban spórolsz és akkor lesz önrészed egy lakáshitelhez. Ha egyedül tartod fent az albérletet, akkor havi 200 ezerből valóban nem nagyon lehet spórolni. Ha 400+t keresel akkor viszont lehet, az állampapírok segítenek. De sokkal jobban jársz ha így is úgyis lakótársat keresel, azzal nagyon sokat meg lehet takarítani.

Persze menj ki külföldre ha az a szíved vágya. Én csak azért mondtam, hogy próbáld meg itthon, mert összességében szerintem Magyarország nem egy rossz ország más országokhoz viszonyítva, én sehol sem szerettem annyira lenni mint itt (bár én csak kevesebb mint 10 alkalommal voltam össze vissza néhány hetet).

Azt látom, hogy sok velünk egykorú (én is 28 vagyok) folyamatosan panaszkodik, hogy kevés a fizetése, de igazából tudnának spórolni, ha akarnának. El kezdeni nehéz, nekem is az volt, de utána már mint a karika csapás.

máj. 22. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
54%

Híjnyeeeeeee az anyját!!!!

Elkezdtem végigolvasni azt kifutott a pörkölt.

Ennyire unatkozol?

Nincs akivel elmenjél sörözni azt őt fárasztanád?

máj. 22. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
85%
Ugy latom, Svajc a kedvenced. Miert nem indulsz? Itt csak azt bannad meg, ha kihagyod. ;-)
máj. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
42%

A cnc gépkezelő az kb. nulla.Ezt azért tisztázzuk azokkal akik azt hiszik mekkora szakma.Zöld gombot nyomni korrekciózni 30 perc alatt betanítok bárkit.

Képezd magad profi programozónak megmunkáló központra,utána gondolkodhatsz.Amíg ez nincs,tök jó munkahelyed van!

máj. 22. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
59%

#7-esnek.

Igen, ennyi erővel kamiont vezetni is nulla, csak pedálokat kell nyomkodni, meg tekergetni egy kormánykereket.

Csak mindenzt napi 8-10 órában, folyamatosan figyelve, nehogy balesetet vagy kárt okozz. KB ugyan ez a helyzet a CNC gépkezeléssel is.

Felsorolhatnék még tucatnyi szakmát ezen analógia mentén.

De neked hiába is magyaráznám, mivel láthatólag fingod sincs róla.

Abban igazad van, hogy a gépkezelés az egyáltalán nem a szakma csúcsa, viszont nullának azért nem nevezném.

Sokan nem is alkalmasok rá (kézügyesség mikronos tűrések méréséhez, fizikai állóképesség, monotónia tűrés, emelőgép kezeléshez orvosi alkatmatlanság, sokáig lehetne még sorolni.)

Tudom el kell végezni egy kódszkúúl devoppsz képzést mert csak az ér valamit hogy egész nap homó offíszban tudjad mereszteni a $egged.

máj. 22. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Zürichben biztos nem fizetnének ezért a munkáért bruttó 8000-et.

13.havi fizu van Svájcban, 14. nincs.

Jobs.ch-n nézelődj.

Comparis.ch is a barátod…

Lépj be pl a svájci kisokos fb csopiba, ott tudnak tanácsot adni konkrét kérdésekre, de nem ilyen regényre…

máj. 23. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Svajc: Elöször a nemetet jo tarsalgasi szinten sajatitsd el. Lakasberles munkahely nelkül nem lehetseges, hacsak nem tudsz egy jo nagy összeget a svajci bankszamladon felmutatni. Elöször probalj Magyarorszagrol allast talalni, majd, ha a szerzödes meg van, akkor lakast palyazz meg. Parhuzamosan menjen a kettö. A lakast akkor adjak ki, ha a lakber a fizetesednek max. 1/3-a. Lakast itt kereshetsz: homegate.ch, vagy comparis.ch.

14. fizetes Svajcban nincs, legfeljebb 13., de az sem mindenhol. Evi összegben szoktak megadni a fizetest, ill. az igenyt ra. Mindegy, hogy Zürich, vagy Basel, jol keresel mindket helyen, ami az jelenti, hogy a fizetesedböl jol meg tudsz elni. Zürich nagyobb varos, több a lehetöseg, Basel elönye, hogy közel van Nemetorszaghoz, ahol bevasarolhatsz minden heten, vagy akar minden nap. Elelmiszer ott joval olcsobb. Munkat itt nezzel: jobwinner.ch, vagy jobs.ch. De mindennek az alapja a jo nemet tudas. A svajci csak az elejen problema, de mindenki atvalt nemetre, ha halljak, hogy nem odavalosi vagy.

máj. 24. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!