Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek Ady Endréről?

Mi a véleményetek Ady Endréről?

Figyelt kérdés
Egy esszéhez kellenének különböző, egyedi vélemények. Mi jut róla először eszedbe? Köszönöm!

2014. ápr. 17. 14:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
43%

Nyugatias szemléletü ember volt.Nemhiába írt a Nyugat c. lapba rendszeresen.A kortárs művészek is nagyrabecsülték.

De nekem nem tetszik a költészete.Számomra az jön le belőle, hogy Magyarország mucsai, bezzeg Párizs, meg a Nyugat, na az az igaz.

2014. ápr. 17. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
20%
Nem ő volt az a nagyon kicsapongó csávó, aki fura cuccokban járt, és állandóan nőkkel volt? :D Nem? ...Az valaki más? xD
2014. ápr. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
6%

Először a szifilisz, aztán Csinszka és a "Fekete Vénusz", Léda, és hogy Léda zsidó származású volt.


A költészete szerintem nem olyan "nagy szám", a Franciaország iránti vonzalma egyáltalán nem tetszik.


Mondjuk én mindig is a romantikus Angliát szerettem, Byronnal az élen. :)

2014. ápr. 17. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
4%
Egy mocskos kurv..a pecér volt. Az én szememben egy senki.
2014. ápr. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
6%

Az irodalomért soha nem rajongtam, tehát inkább maga az ember és az élete maradt meg, mind hogy mit is csinált.

Adyról például az, hogy tuti mindig k**vázott, ha már meghalt szifiliszben. Aztán az, hogy nem értem minek kell tisztelni egy ilyen életúttal rendelkező embert.

2014. ápr. 17. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
80%
Elkeserítő, hogy sokan ilyen véleményen vannak róla vagy csak szimplán alig tudnak valamit az életéről.. Szerintem egy nagyszerű költő volt, az ő verseit hallgattam/olvastam legszívesebben magyar órákon. Abban az időben biztos engem is levett volna a lábamról. Tény, hogy emberileg nem volt tökéletes, de ki az? Az ő nagyképűségének legalább volt alapja. A tehetség.
2014. ápr. 17. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
6%
Politikai nézeteit osztom, költőnek csapnivaló
2014. ápr. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 bumbi02 ***** válasza:
65%

Az irodalomért soha nem rajongtam, tehát inkább maga az ember és az élete maradt meg, mind hogy mit is csinált.

Adyról például az, hogy tuti mindig k**vázott, ha már meghalt szifiliszben. Aztán az, hogy nem értem minek kell tisztelni egy ilyen életúttal rendelkező embert.



Azért ebből a kommentből süt a hozzáértés. Tehát a verseit nem ismered, majd ezek után megkérdőjelezed, hogy miért kellene tisztelni? Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy nem ismerem Napóelon hadászati tevékenységeit, de nem értem miért tartják akkora stratégának. Remélem érthető számodra is a hasonlat.



Ady Endréről? Számomra könnyen emészthető a költészete, könnyed. A témái persze nem könnyedek, de a metaforák, hasonlatok és többi költői eszközök laikus versolvasónak is egyszerűen fejthetők, mégis jól eltaláltak.

És igen, kicsit Nyugathoz húzott, és sok verse szólt arról hogy Magyarország nem az igazi. De hát.. "Nekünk Mohács kell", a szép szóból nem értünk.

2014. ápr. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
10%

#8


Na látod ez pont nem olyan.

Ady mint ember egyáltalán nem tiszteletreméltó. Nem emlékszem, hogy tanultam volna bármi olyat is, hogy tett volna valamit a hazáért, vagy bármit ami bárki hasznára is vált volna. Van maga a ember, és van az amit alkotott. A kettőt ne keverjük össze. Millió1 példát tudnék neked írni szerintem (ha jobban belemerülnék), aki maradandót alkotott, és mégis egy sz*r alak volt. Ady valószínűleg csak egy "ku..a pecér" volt ahogy írták. Te sem tudsz róla többet, mint amit leírtak róla, én sem tudok. Ez alapján kell megítélni az embert. És ez alapján én Ady életét maximum elrettentő példának tanítanám. Továbbá a kérdésben nem látom, hogy Ady munkásságáról szólna.


U.I.:Gondolom Te a Józsit is tisztelnéd, aki tökéletesen tud vakolni, de amint hazaér részegen, leüti az asszonyt. Na ez pont olyan példa.

2014. ápr. 17. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 bumbi02 ***** válasza:
62%

Akkor átfogalmazom, mert belátom kissé pontatlan voltam.


Ha engem Ady Endréről kérdeznek, nekem az első ami a véleményemet meghatározza, az a költészete lesz, mert mint költő, az volt ami meghatározta magát az embert. És itt két dologgal támadjátok Adyt. Ostorozta a magyarokat. Igen, de nem volt igaza? A költészethez persze, hozzá tartozik költői eszközként a túlzás is.

Szoknyapecér volt. Most komolyan, azért elítéltek egy embert, mert nőket hajkurászott? Manapság egy 16 évesnek már több barátnője volt, mint Adynak egész életében, és ez lenne a mérvadó Ady megítélésében, hogy k*rvázott is akár? Ha ilyenek alapján ítélnénk meg mindenkit, az összes "ősünket" levehetnénk a forintról, és helyette mesefigurákat rajzolhatnánk oda, akik - mint ahogy egy mesefigurának lennie kell -, csak egy-egy tulajdonságot jelképeznek.


Ady a költészetével nagyot alkotott,és emellett nem tett semmi olyat, ami miatt ne tisztelhetnénk.

Példának okáért. Hitler politikája - ezt baloldaliként mondom - vagy Sztálin vezetői képességei tiszteletre méltóak LENNÉNEK, HA nem úgy használták volna ki ahogy. Itt nehéz elválasztani a tiszteletet követelő képességet, az emberi tetteiktől. Míg Ady költészetén semmit se csorbít az, hogy 10, vagy 15 nővel feküdt-e le. Ahogy Francois VIllon se az önmegtartóztatásról volt híres, mégis sokat adott a világnak, és ha másért nem, ezért már tisztelhetjük. Értem a te logikádat is, csak szerintem az inkább olyan esetekre lenne érvényes, ahol tényleg olyan súlyú "életrajzi" cselekmények vannak, mint pl Hitlernél, vagy Sztálinnál. (vagy mint az, hogy valaki veri a feleségét, nőket molesztál)

2014. ápr. 17. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!