Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Budapestiek! Ti halljátok Pl....

Budapestiek! Ti halljátok Pl. Egy soproni vagy egy győri beszédén, hogy nem pesti? Ha igen, mi a különbség?

Figyelt kérdés
2014. nov. 18. 11:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
20%
én csak az idős / alul művelt embereken szoktam hallani a tájszólást, de lehet, hogy ez nem is tájszólás csak idős/alul művelt emberek beszéde.
2014. nov. 18. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
71%

"hát ííídes tezsvíítem mondom, hogy eredáti rolex, hállják meg ha nem így van, 2000-ért csak nákád, mert te vagy az első vevőm ma"


am nagyon embere válogatja...van akin észre lehet venni van akin nem...de inkább a szóhasználat ami más...

2014. nov. 18. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Sajnos sok ember elveszítette a tájszólását. Persze a pesti is az. Tk. mindenki tájszólással beszél, s nem valami elképzelt, steril irodalmi nyelven.

Érezni, igen. Ha nem az akcentuson, akkor azon, hogy ugyanazon dolgokat más, jellegzetes módon fejeznek ki.

Mi a különbség? Nehezen tudnám leírni. Pl. a pesti ember a szerelem szóban három azonos hangzót mond. Sokfelé három különböző e hangot.

2014. nov. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Intelligens embernek talán nem lehet tájszólása?


Amúgy hacsak nem valami nagyon erős tájszólása van valakinek, akkor nincsenek nagy különbségek, inkább kisebb kifejezéseket használunk másképp.

2014. nov. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

kiadsam333!

Tokeletes! En is ezt hallom. Falra megyek.

2014. nov. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Én falra mászok ettől a megkülönböztetésektől. Soproni vagyok, a baráti körömben van egy miskolci, és egy orosházi lány is. A miskolci még eleinte mondogatta néhány szónál, de az orosházi 4 éve nem tud leállni ezzel, pedig lassan, de biztosan 10 éve, hogy itt fog már lakni, - pár év híján. -

4 éve ismerem az orosházit, de még mindig fent akadva a faragón, azt hiszem. Mert faragó nincs, csak hegyező! De lehet pont fordítva ... Annyira idegesít, hogy már meg sem hallom :) Jómúltkor a "fickálni" szón akadt fent, mert az ember csak firkál, és még megannyit sorolhatnék. De olyan butaságok ... Tudja, mit jelent, csak az ő családjában máshogy mondják.


Mindig jön nekem , hogy XXX szót a soproniak teljesen máshogy ejtenek, mondanak, illetve más szinonimával fejezik ki. Érdekes módon, én soha nem hallottam az ismerőseim körében azt a szinonimát, illetve más dialektust. :)

2014. nov. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

STEWES-tol ezt a privit kaptam. Biztos sertett soproni a draga.


"Kár, hogy csak mondod, de nem mégy falra.

Ha küldesz hangmintát saját beszédedről, visszaírom neked, miért megyek én falra közben."

2014. nov. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

STEWES baratunk meg mindig irkal privatban.

Most epp postinek vallja magat, es nagyon nem tetszik neki, hogy idebigyesztettem a privijet. De akkor miert ir? Nem ismerem, nem is akarom.

2014. nov. 18. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Semmi negatív gondolatom nem volt ezzel kapcsolatban és egyik tájszólás vagy dialektus sem jobb a másiknál, egyszerűen csak más. Épp ez adja egy nyelv árnyaltságát és sokszínűségét! Példákat, különböző szavakat, szinonimákat és tapasztalatokat is szívesen olvasnék a válaszok között! :)

Nekem volt egy kapuvári osztálytársam például és eléggé lehetett hallani, hogy nem soproni, de teljesen élvezhető volt a beszéde. :)

2014. nov. 18. 13:44
 10/12 anonim ***** válasza:
75%

Nem igazán értem a cigány ákszenntel írt látens rasszizmussal megfogalmazott beírást, s az azt lelkesen támogatót sem.

Szégyen, hogy egyesek szemében a tájszólás egyenlő a műveletlenséggel.


****

A kérdésre válaszolva: Szerintem oda-vissza észrevehető az, ha valaki másfelé él. Ez teljesen természetes. A külföldön élő - s nem affektáló - magyarok beszédén is érződik az idegen nyelvi környezet hatása. Ez teljesen természetes.

2014. nov. 18. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!