Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan lehet egy vaknak...

Hogyan lehet egy vaknak elmagyarázni hogy milyen színű például a piros?

Figyelt kérdés

Nagyon sokat gondolkodtam ezen, hogy mégis meg lehet-e magyarázni egy színt egy teljesen látássérült embernek aki nem lát semmit.

Valamint felmerült bennem az, hogy még a feketét mint színt vagy árnyalatot sem tudják a látássérült emberek, mert ha lecsukom a szemem akkor sem feketeséget látok hanem semmit.



2020. nov. 29. 23:24
 1/9 anonim ***** válasza:
30%

Olyan nincs, hogy semmi valami mindig van...


De szerintem nekik ezt nem lehet elmagyarázni

2020. nov. 29. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
53%
Ezt gondold át jobban.. Tudom, hogx a kérdés egyszerűsége miatt próbálsz bele látni többet de nem. Nem lehet. Sok vak közül tudnak ilyen olyan módon érzékelni dolgokat az elmondások alapján de nem mennék bele.
2020. nov. 29. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
87%
Nem kell nekik magyarázni, felesleges számukra. Ők nem érzékelik őket, ha álmodnak is, akkor is hangokról, szagokról, érintésekről szoktak. Felesleges magyarázni valami olyat, ami nekik teljesen értelmetlen.
2020. nov. 29. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
89%

Max érzésekkel lehet elmagyarázni őket (pl. a piros a szenvedély, a vér, az erőszak színe), de vizuális alapon nem lehet átadni nekik - felesleges is lenne.


Vannak olyan állatok, amik milliókkal több színt látnak, mint mi emberek (mert 16 olyan kis színérzékelő bigyó van a szemükben a mi 3-unk helyett). Azokat a színeket nekünk se lehetne elmagyarázni. A mi szemszögünkből nem léteznek.

2020. nov. 29. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2020. nov. 30. 00:02
 6/9 anonim ***** válasza:
57%
Nekik is ugyanúgy fontosak a színek és a jelentésük, persze ők nem látják, nem úgy érzékelik, mint mi, de a külvilág körülöttük ebben él, fontos, hogy megértsék. Azt nek tusom hogy lehet velük ezt megértetni, nem értek hozzá, de vannak erre szakosodott emberek, csoportok, narrátorok, akik igen.
2020. nov. 30. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
78%

Ez olyan, mintha a denevér meg akarná magyarázni nekünk, hogyan közlekedik ultrahanggal, és az milyen érzés.

Nem tudnánk megérteni, még akkor sem, ha emberi nyelven el tudná mondani.

2020. nov. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Egy vakon született személynek sehogy. Azonban ha később veszítette el a látását és úgy szeretnéd elmagyarázni neki, hogy pl mi a különbség a sötétzöld és világoszöld közt vagy konkrét színt tanítani neki, akkor a még látó tapasztalataira tudsz támaszkodni. Bár gondolom itt a teljes vakságra gondoltál, azonban az viszonylag ritka. Minimális látása van a vak emberek nagy részének, így amikor azt mondod neki egy tárgyra, hogy piros, akkor ő bár nem ugyanazt látja pirosnak, mint te látóként, de megtanulja, hogy az az árnyalat, amit ő lát az a piros.
2020. dec. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Ajj de elegem van már egzekből! Egy látássérültet, legalábbis engem nem érdekel, hogy milyen szín az a piros, mivel sosem fogom látni. Nem megyek vele semmire, max tudom, hogy az a tárgy piros színű, el tudom mondani másnak ha kérdezi. De ennyi, maga a látássérült nem megy vele semmire, mert sosem fogja látni.
2021. aug. 3. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!