Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan szokjak le a többszörös...

Hogyan szokjak le a többszörösen összetett mondatok írásban történő túlzott használatáról? Vagy hogyan mérsékeljem ezt?

Figyelt kérdés

Sokszor megesik, hogy hat soros mondatokat produkálok 11-es betűméreten, ami elég zavaró sokszor. Például ha írok fogalmazást suliban és mondatban van megadva a terjedelem, akkor az nekem háromszoros hosszúságú, mint mindenki másnak. Vagy például hobbi jellegűen novellákat írok a koli-újságnak. A szerkesztő tanárral folyton azzal kell bajlódni, hogy a többszörösen összetett mondataimat tagoljuk, mivel a mondat végigolvasása alatt el is lehet felejteni, hogy hogy is kezdtem a mondatot. És a tagolással is folyton küszködni kell, mert szinte sehol nem lehet úgy lezárni azt a végtelen mondatot, hogy a másik felének legyen értelme önálló mondatként külön.

Illetve a kedvenc online stratégiai játékban nagyon szerettem volna a szövetség diplomáciai ügyeit kezelni, és majdnem megkaptam a lehetőséget, de végül azért nem én lettem beosztva erre a pozícióra, mert túl hosszú mondatokat produkálok és ez nem megszokott a szerveren, és sokan elvesznének a leveleimben, ezáltal megnehezíteném a rugalmas kezelést a diplomáciai levelek terén.

Én nem akarok erről annyira nagyon leszokni, csak jó lenne ha nem több soros barokk körmondatikat produkálni. Szóval sokszor úgy mérsékelni kéne magam ezen a téren.

Mit javasoltok?18l


2021. ápr. 12. 21:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlás.
2021. ápr. 12. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Illetve a kedvenc online stratégiai játékban nagyon szerettem volna a szövetség diplomáciai ügyeit kezelni, és majdnem megkaptam a lehetőséget, de végül azért nem én lettem beosztva erre a pozícióra, mert túl hosszú mondatokat produkálok és ez nem megszokott a szerveren, és sokan elvesznének a leveleimben, ezáltal megnehezíteném a rugalmas kezelést a diplomáciai levelek terén.


Sikerült egy példát is beleírni. :D Ha átnézed a fenti részt, látod, hogyan lehetne belőle több mondatot írni?

2021. ápr. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

"de végül azért nem én lettem beosztva erre a pozícióra, mert túl hosszú mondatokat produkálok és ez nem megszokott a szerveren, és sokan elvesznének a leveleimben, ezáltal megnehezíteném a rugalmas kezelést a diplomáciai levelek terén."



A kedvenc online stratégiai játékban nagyon szerettem volna a szövetség diplomáciai ügyeit kezelni, de végül azért nem én lettem beosztva, mert túl hosszú mondatokat produkálok.

2021. ápr. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha túl hosszú egy mondat, akkor valamelyik vessző helyére írje gy pontot, illetve sokszor az és helyére is rakhatsz pontot. Általában ezek megoldják a problémát és nem jár sok átfogalmazással.

#2-es példája:

lletve a kedvenc online stratégiai játékban nagyon szerettem volna a szövetség diplomáciai ügyeit kezelni. Majdnem megkaptam a lehetőséget, de végül azért nem én lettem beosztva erre a pozícióra, mert túl hosszú mondatokat produkálok. Ez nem megszokott a szerveren, és sokan elvesznének a leveleimben, ezáltal megnehezíteném a rugalmas kezelést a diplomáciai levelek terén.

Máris 3 mondat

2021. ápr. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
56%

Engem pedig kifejezetten zavarnak a rövid mondatok, sokkal szívesebben olvasom a te mondataidat, mint pl. a 21:39-es válaszadó szétcincált és újra összerakott mondatait.

Örülök, hogy van még, aki képes többszörösen összetett mondatokat megfogalmazni!

2021. ápr. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is ugyanez a problémám 😬 Nekem csak az segít, ha először leírom úgy a mondandómat, ahogy szeretném, aztán megpróbálom széttagolni rövidebb mondatokra (ami néha nekem is elég problémás, de általában sikerül megoldanom; szerintem gyakorlás kérdése). Amikor a suliban fogalmazást kellett írni, mi mindig kaptunk egy piszkozat papírt, szóval ugyanez volt a taktikám, csak ugye kézzel írva, szóval a piszkozat papírra írtam a szófosós verziót, a "hivatalosra" pedig a széttagoltabbat.
2021. ápr. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem szoktál te haradni is véletlenül? A hosszú mondatodat olvasva előtte van a kép, ahpgy a vesszőknél gyorsan levegő után kapsz majd újjult lrővel folytatod egy lelekes és-el összetapasztva több mondatot. Amikor felelsz, és azért viszed gfel a mondat végén mindig a hangsúlyt, hogy jelezd, tudsz még, egy pillanat és mondod tovább, ne intsenek le, te tanultál, te még tudod folytatni.
2021. ápr. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hadarni nem igazán szoktam. Inkább kicsit lassabban beszélek az esetek nagy részében. Beszédben nem ilyen durvák a hosszú mondataim. Talán írásban az is lehet probléma, ha már így szóba került a hadarás, hogy szerintem elég gyorsan gépelek. Viszont a kézírással írt fogalmazasaim is sokszor el vannak árasztva a hosszú mondatokkal, de ez gyakrabban a begépelt mondataimnál jön ki durvábban.
2021. ápr. 12. 22:20
 9/11 anonim ***** válasza:

Van, akit zavarnak a rövid mondatok, de kutatások azt támasztják alá, hogy - ma mivel az olvasás zöme online térben történik, ahol nagy a figyelemmegoszlás - a rövidebb mondatok könnyebben emészthetőek.


Na, nekem is sikerült produkálnom egy hosszút. Nekem is típushibám. :D


Szóval törekedj a rövidebb mondatokra Te is. :) A rövid mondatok szerintem leginkább akkor zavaróak, ha túl sok felkiáltójel van a szövegben. Akkor utasításszerűvé, katonássá válik tőle.

2021. ápr. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Azt gondolom ezen nehez valtoztatni, mert az embernek a gondolkodasi semajat kene megvaltoztatni, ami legfeljebb sok ev tapasztalattal tanulasal valtozik. Esetleg azt probald meg, hogy jobban megtervezed azt amit le akarsz irni, ne pedig csak belekezdjel valahol. Keresd meg a lenyeget a mondandodnak, a legfontosabb 3 szot, es abbol induljal ki, azt fogalmazd meg egy rovid mondatban. Es csak ha az keves, ertelmetlen, akkor kezd el boviteni tovabbi mondat reszekkel. Ne akarjal mindent leirni, a kevesebb tobb lehet, mert konnyebb megerteni.
2021. ápr. 13. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!