Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szembesítsem a felszínességéve...

Szembesítsem a felszínességével, nárcisztikusságával, vagy csak hagyjam, mert nem lehet már segíteni?

Figyelt kérdés

Van egy lány, aki nagyon felszínes, megmondja hogy neki csak azok a srácok tetszenek, akik Jordan cipőben vannak, meg márkás ruhákban, legalább 180 cm magasak, pedig ő 160 alatt van.

A divatzenéket hallgatja és a legsemmitmondobb dalszövegű dalokat magasztalja, ami meg tényleg elgondolkodtató az nem tetszik neki, mert nem divat.

Emellett azt hiszi hogy ő a világ legszebb nője, aki mást gondol az hazudik és szerinte ő tökéletes úgy ahogy van.

Amikor megismertem belém volt esve, ezért tok normális volt, aztán megtudta h nem vagyok az a tipik divatpasi, ezért 'kiszeretett' belőlem.

Gondoltam segítek rajta, normális értékrendet mutatni neki, de úgy tűnik kiskoratol el van kényeztetve és így nem alakult ki benne. Az anyja ugyanilyen felszínes ahogy tudom.

Mit tegyek?

Hagyjam mostantól simán ignoráljam, vagy mondjam el neki mit gondolok, hátha valami hatással lesz rá, cserébe megvan az esélye hogy soha többet nem szól hozzám + masoknak kibeszel



2022. márc. 11. 09:40
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem nárcizmus, egészen egyszerűen rémségesen buta a csaj. A felszínesség stimmel.


Szakítsd meg vele a kapcsolatot, mert a leírtak arra engednek következtetést tenni, hogy ő (már) nem fejleszthető, nem nyitott javulásra. Engedd el őt, ennél te sokkal értékesebb embereket találnál. Nagyon nemes gesztus hogy segíteni szeretnél rajta, de kevés esélyt látok arra, hogy ő us nyitott lenne rá.

2022. márc. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem teljesen buta mert kitűnő tanuló, ezért gondolom hogy inkább nárcisztikus, bár ahol most tanul inkább lexikális tudásra van szüksége. Nem tudom mennyire tud logikusan gondolkodni pl. De a a társadalomról nagyon eltorzultan gondolkodik és inkább felszínesnek/nárcisztikusnak gondolom ezért.
2022. márc. 11. 10:02
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Az intézményes "tanulás" intelligencia szempontjából elhanyagolható tényező. Attól, hogy képes felfogni egy könyv háromoldalas tartalmát, még nem jelenti azt, hogy különösebben intelligens lenne. Ez egy rémbuta csaj, aki nem képes arra, hogy felállítson egy tisztességes értékrendet önmaga számára. Nincs kritikus gondolkodása és egyéni nézetei, csak sodródik az árral, mint a legtöbb mai fiatal jelen korunk társadalmi berendezkedésében.
2022. márc. 11. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
76%
Azzal, hogy laikusként megalapozatlanul pszichológiai fogalmakat vágsz a fejéhez (olvass utána a nárcisztikus személyiségzavar jellemzőinek, más a köznyelv és más a szakkifejezés) nem fogsz segíteni rajta, csak a saját feszültségedet vezeted le, de elgondolkodni biztos nem fog a leírtak alapján. Nem feladatod felnyitni a szemét, ő majd talál hozzáhasonló felszínes embert, te pedig keress tovább a magad ízlése szerint.
2022. márc. 11. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem mondta neki hogy nárcisztikus, csak megállapítottam róla, nem kell pszichológusnak lenni, hogy ezt valaki megmondja.
2022. márc. 11. 10:28
 6/9 anonim ***** válasza:
76%

"[...] nem kell pszichológusnak lenni, hogy ezt valaki megmondja."


Röviden szólva: de. Te a köznyelvbe beszivárgott kifejezéssel stigmatizálod, pedig a beképzeltség nem egyenlő a nárcisztikussággal.

Egyébként ha az a fokmérce, hogy milyen "jó tanuló", akkor gondolom, fiatalok vagytok, tehát a lány is változhat még - de nem a nyílt kioktatástól.

2022. márc. 11. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6 figyelsz arra amit mondok?

Nem mondtam neki hogy nárcisztikus, semmit nem mondtam amivel megbánthatnám.

Ő mondta, hogy szerinte ő a legszebb és mindenki más szerint is annak Kell lennie, aki szerint nem az hazudik.

De akkor cáfold meg, miért nem az.

2022. márc. 11. 11:38
 8/9 anonim ***** válasza:
95%

Teljes mértékben figyelek rád, Kérdező. A lánynak eddig tetszettél, majd rájött, hogy nem olyan belső tulajdonságaid vannak, amelyeket ő elvárna egy kapcsolatban, ezért elmúlt a rajongása - nem köntörfalazott tovább. Te próbáltad a saját erkölcsi normáidat megmutatni, - gondolom, közben neked is megtetszett a lány - de ő ezekkel nem tudott/nem akart azonosulni, ezért most "szembesítenéd a felszínességével, nárcisztikusságával" (= jól beolvasnál őneki).


Senki sem állította, hogy azt mondtad neki, nárcisztikus, abból indultam ki, - és nem csak én - hogy ezt akarod neki mondani, mert ezt írtad, hogy többek között ezzel a tulajdonságával szeretnéd szembesíteni. Az ilyen "tényfeltáró beszélgetéseknek", mint írtam, semmi értelme. Szerinted ő felszínes és beképzelt, ő pedig gondolhatja majd rólad például a diskurzus után, hogy sértődött vagy és szeszélyes. Vagy bármit, de a jó szándékot nem fogja érezni a cselekedetedben, ahogy én sem érzem egyébként a megfogalmazásodban, ha egy kapcsolat eljut idáig, azt be kell szüntetni.


(Ennyi erővel a kérdésed alapján én is írhatom rólad, hogy - köznyelvi értelemben - nárcisztikus vagy, mert nem tudod elképzelni, hogy másnak más az értékrendje, mást tart helyesnek, csak a saját igazadat vagy hajlandó "normálisnak" elfogadni.)


A korotok-korcsoportotok is abból a szempontból érdekes, mert a pszichológia tudománya szerint 18 év alatt nem lehet semmilyen személyiségzavart megállapítani - mert nem beszélhetünk "kiforrott" személyiségről.


Nem kell megcáfolnom, hogy miért nem az, mert én személyesen nem ismerem a lányt, így nem is tudnám. Azt tudom alátámasztani, hogy az általad leírtak alapján valószínűleg miért nem az. Erre egyébként már reflektáltam, hogy a beképzeltség nem egyenlő a nárcisztikussággal, s mondtam, hogy keress rá a nárcisztikus személyiségzavar jellemzőire - "Figyelsz arra, amit mondok?" - kérdezhetném én is.


"Ő mondta, hogy szerinte ő a legszebb és mindenki más szerint is annak [k]ell lennie, aki szerint nem az hazudik." - beképzelt a hölgy, felfogtuk, ez a legszigorúbban véve is csak egy (!) nárcisztikus személyiségjegy. A nárcisztikus személyiséghez hozzátartozik még:

- a krónikus és elsöprő grandiozitás

- a feltűnő empátiahiány

- manipulatív viselkedés


"A nárcisztikus gondolkodás és viselkedés tizenéves korban általános és természetes jelenség, megjelenése általában nem vezet felnőttkori narcizmushoz." - zárja alfejezetét az általam használt (tan)könyv.


Forrás: Ronald J. Comer: A lélek betegségei. Pszichopatológia.

2022. márc. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 xp ali ***** válasza:
Szembesítheted, de nem fogja érteni. Szerinte neki van igaza, mx nagyvonalú és enged belőle, hogy örüljél.
2022. ápr. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!