Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi okozhatja azt, hogy valaki...

Mi okozhatja azt, hogy valaki képességei ilyen drasztikusan megromoljanak?

Figyelt kérdés
Gyerekkoromban a családom, a barátaik, és a tanárok is átlagon felülinek tartottak. Általában unatkoztam az órákon, mert mindent tudtam és értettem, soha nem kellett ekte tanulnom. Rengeteg matek, magyar, és angol versenyre jártam, legfőképp megyeikre, és elég sokszor benne voltam a top 3-ban (egyszer voltam egy országos + kárpátaljai versenyen is, de ott a középmezőnyben végeztem). Mindenki fényes jövőt jósolt nekem. Aztán mikor középiskolás lettem, valami elromlott bennem, depressziós lettem, már nem érdekelt a tanulás, és nem is éreztem magam jónak. Egy darabig gyógyszert is szedtem rá. Volt egy év nyelvi előkészítőm abból a nyelvből amit már akkor is nagyon jól beszéltem, szóval először nem éreztem a változást. De kilencedik óta csak haldoklok (most vagyok tizenegyedikes). A matekot általában egyáltalán nem értem, 2-3 között ingázok, a fizika teljes homály, tavaly buktam is belőle (aztán a pótvizsgára összeszedtem magam vért izzadva). Egy tantárgyból sem vagyok kiemelkedő, a tanároktól már jópárszor megkaptam hogy túl hülye vagyok ehhez az iskolához, takarodjak már el máshova. Azóta is elmélkedek néha azon, hogy mi válthat ki valakinél ilyen mértékű változást? Lehetséges hogy a depresszió miatt butultam el úgymond? Mi romolt el bennem?

2023. márc. 16. 21:13
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Le írtad szerintem a legfontosabb dolgot…as egészség. Tegyük fel hogy én nagyon jól tudok kosarazni…jó is voltam benne, megvan hozzá bármi ami kell, de a jobb lábam úgy sérül meg hogy többet nem tudok ugrani…hát finish carrier.


Amúgy meg hiába vagy fiatal…te is egy évvel leszel idősebb egy év alatt. Sok dolog ami ment nem fog sok meg pont azért fog…egyszer meg találod magad, ne hallgass arra ki hülyének hív…max tanácsot fogadj el de olyan embertől akitől egy picit is érdemes.

2023. márc. 16. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
74%
Olyan nincs, hogy a tanárok azt mondják egy diáknak, hogy túl hülye egy adott iskolához és takarodjon! Eltanácsolni maximum elképesztő mennyiségű hiányzás (lógás) esetén vagy az évismétlés ismétlésének fenyegetésében elképzelhető.
2023. márc. 16. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2 Nyilván ők burkoltan fogalmaztak, de attól még ez volt a lényege. Egészen pontosan azt mondták, hogy itt csak szenvedni fogok, egy másik iskolában, ami jobban passzol a képességeimhez, könnyebben boldogulnék.
2023. márc. 16. 21:40
 4/10 anonim ***** válasza:
Ez így egészen más, de még így se hihető. Abszolút értelmes vagy, és kizárt, hogy a képességeid az oda járó tanulók alsó 1%-a alatt lenne. Depresszió miatt lehet nem tanulni, és emiatt rossz jegyeket szerezni. De a képességeid nem a bukásra predesztinálnak. Amit nem értesz, ahhoz segítséget kell kérni.
2023. márc. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az okát nem tudom, de bizonyára szerepet játszik benne a pszichológia.


Sose felejtem el, én például nem voltam jó tanuló már általános iskolában sem, 3. vagy 4. osztályban jött be az angol, amit imádtam, tanulnom sem kellett mert ragadt rám. Állandóan 5-ös osztályzatokat kaptam, néha 1-2 négyes is becsúszott de nagyon ritka volt.


Aztán mikor felsősök lettünk, tehát 5. osztályba léptem, szétszedték az angol tanítást.


Amit ők akkoriban úgy hívtak hogy intenzív angol meg "normál" angol csoport, de lefordítva ez a valóságban úgy volt hogy a jó angolosok, meg a hülyék... Na és a mai napig senki nem tudja miért, de én a hülyékhez kerültem. Gondolom én úgy gondolták, hogy hát mivel nem megy a matek, meg esetleg az irodalom sem az erősségem, annak ellenére hogy jó jegyeket szereztem angolból eddig, majd úgyis béna leszek abból is. Szüleim óriási perpatvart csináltak, de maradtam a "hülyék" között, és nekem ez akkoriban totál trauma volt. Na utána aztán már el is ment a kedvem az angoltól, 8.-ban ha kaptam egy hármast már öröm volt.


Persze aztán azóta megtanultam jól angolul, 1 szavam sem lehet, de máig nem tisztázott okok miatt nekem ott kettétörték az angol iránti szorgalmamat meg szeretetet.


Szóval szerintem amikor egy tanár mond valamit akkor az ott még lehet jelentéktelen, de utólag visszagondolva jössz rá, hogy trauma és kihat a későbbi tanulmányaidra.


De ez a felnőtt életben is így van. Hiába mondják meg súlykolod magadban hogy ne hallgass másokra, de ha 10-ből 9 ember azt mondja hogy te hülye vagy, a nagy számok törvénye alapján egy idő után tényleg el fogod hinni hogy te hülye vagy, még akkor is ha semmi valóságalapja nincs.


Szóval igen, a kimondott szavaknak ereje van, ami nem feltétlen akkor csap le, lehet hogy tök hosszú folyamat. Nem biztos hogy nálad ilyesmi történt, de minden ilyen "hanyatlás" szerintem valamilyen (vagy akár több) trauma eredménye.

2023. márc. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
76%
Nem volt valami veszteséged, traumád, valami, amire esetleg nem is akarsz/tudsz visszaemlékezni? Vagy volt esetleg olyan egyenesági ősöd, akinek úgymond derékba tört a karriere valami miatt? Ha már elmúltál 16, megpróbálhatod családállítás módszerrel kinyomozni a problémád okát, de egy szimpla pszichoterápia sem ártana, csak az elég lassú.
2023. márc. 16. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Jaj, családállításon már voltam... Nem akarom magát a módszert kritizálni, mert elvileg van akinek működik, szóval maradjunk annyiban, hogy nekem nem jött be. Traumám volt egy pár de ezekről nem akarok regényt írni, meg szerintem nem is érdekel itt senkit a nyomorom xD Azok kihathatnak a tanulásra?
2023. márc. 17. 00:43
 8/10 anonim ***** válasza:

Benned nyilván tiniként nagy változások zajlanak. Ilyenkor felborul az ember. Foglalkozni kell a problémákkal. Szakember. Sulipszichológus elsősorban a legkönnyebben elérhető talán.



Másik oldalról pedig egyértelműen az oktatási rendszer hiánya... selejt kiégett tanárok erőlködnek kezelhetetlen létszámú osztályokkal. Pocsék légkörben... kutyát sem érdekli itt, hogy kik lesztek. Tehát neked kell összeszedned magad. Lényegében a chatGPT-vel végleg megérkeztünk az MI korába. Rohadtul elavult lett az a tudás, amit a fejedbe akarnak verni. Már nem az a lényeg, hogy magolj, vissza tudj mondani bármit, hanem az, hogy hogyan tudod a leggyorsabban megszerezni az információt és megoldani a problémát. Az iskola egy hulladék, és nem arra készít fel, hogy értékes ember legyél, hanem arra, hogy csicska egy gyárban vagy egy irodában. Betanítanak rá, hogy az élet az, hogy hétköznap 8-tól szopni kell menni... mimd a rendszer áldozatai vagyunk.

2023. márc. 17. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
#8 Enyhén off topic, de maximálisan egyetértek. Informatikusnak tanulok amúgy, és a tanár akivel gyakorlaton vagyunk azt hiszem összesen 19 évet dolgozott a szakmában (szervizelt saját vállakozásban, előtte dolgozott csapatban fejlesztőként), mielőtt tanár lett. Szóval teljes rálátása van, hogyan működik a szakma, és ezt próbálja nekünk is átadni. Hát ég és föld. Ott pontosan az a mentalitás, amit mondasz: van egy probléma, oldjuk meg minél gyorsabban, és minél effektívebben. Mindent használhatunk ami a neten fellelhető, sőt kell is használnunk, kreatívnak és innovatívnak kell lennünk,és egymásra kell támaszkodnunk mint csapat, összedolgozunk folyamatosan. Ugyanúgy, ahogy egy tényleges fejlesztőcsapat is teszi. A tanár folyamatosan képzi magát, teljességgel képben van a szakmában, érdekli is, bármiről szívesen beszélget velünk a témában, és nagyon örül ha látja rajtunk az érdeklődést. Ezzel szemben szerdán bemenni a hagyományos oktatásra olyan mint Hawaiiból lemenni Mucsajröcsögére. Ne használj semmilyen eszközt vagy forrást, ne gondolkodj (úgy sincs idő kérdésekre), a társaidat felejtsd el, csak magold be amit a tanár mond, meg ami a könyvben van, mint egy agyatlan rabszolga.
2023. márc. 17. 07:08
 10/10 anonim ***** válasza:
46%
Ez van, amikor a falusi iskolából az ott éltanulónak számító gyerek bekerül egy normális helyre. Aztán koppan egy nagyot, hogy bizony teljesítmény is kell az élethez. (Üdv a világomban). Igazából a szüleidnek kellett volna észrevenni, hogy nem megy a suli, méghozzá azért, mert itt már energiát kellene befektetni. Amit nem tudsz, nem értesz, nem látsz, hogyan és miért.
2023. márc. 17. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!