Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az idős emberek miért gyűjtöge...

Az idős emberek miért gyűjtögetnek kiolvasott újságokat, olyan holmikat, melyekre valószínűleg soha nem lesz szükségük, miért nem dobnak ki semmit?

Figyelt kérdés
2013. aug. 29. 11:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert ők még abban a korban nőttek fel, amikor bárminek örültek és "hátha jó lesz majd még valamikor" alapon megtartják.
2013. aug. 29. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

- Van olyan is, amit az 1-es írt.

- Van olyan is, aki azért, hogy télen majd azzal fűt. (Sajnos nem egy ilyennel találkoztam már az elmúlt években)

- Van olyan is, aki azért gyűjti, hogy leadja a begyűjtőbe és pénzt kap érte

2013. aug. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
szerintem van betegség kategória is...
2013. aug. 29. 11:41
 4/11 anonim ***** válasza:
mert elfelejtik úgy is, rossz memória, egy pár hetes cikket ha elolvas, az is újdonság lesz neki.
2013. aug. 29. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A régi újságokat én is gyűjtölöm, pedig csak 28 vagyok. Vannak olyan emlékezetes cikkek, amiket jó néha újra elővenni.

Amúgy pedig már az előbb is írták hogy az idősek feledékenyek. Van is az a vicc:

- Doktor úr, hogy hívják azt a német urat aki mindig elrakja a cuccaimat?

- Alzheimer, Manyi néni, Alzheimer...

2013. aug. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A mai idősek éltek olyan időben, amikor nagyon is spórolni kellett. Ezt mi már nemigazán értjük meg. Nagymamámék soha nem vitettek el szemetet, voltak állataik, komposztálójuk, és sparhelton főztek, sütöttek, így a papírokat elégették. Soha semmit nem dobtak ki. Régen mamám szódázott, és a megmaradt több száz szódásüvegből ágyásszegélyt csinált. A mai napig az általa felhalmozott több száz befőttesüvegbe teszünk el lekvárt, egyebet. A mai napig az általa felhalmozott száraz gyújtóssal gyújtunk tüzet, ami már 20-30 éve a kamrájában van legalább (sajnos ő már 11 éve nincs velünk). Ha gazolt, márpedig sokat gazolt, nagy kertje volt (bátyám él most ott, a ház áz lett építve, de az udvaron a régi kamra még megvan), mindent összegyűjtött, kiszárított, és újságpapírba csomagolta, majd eltette. Egyrészt ezért. Másrészt ez már kényszeres is lehet, a társadalom 70-80%-ánák várható az időskori deviancia sajnos, és ez ennek egyik megjelenési formája is lehet.


Egyébként én is elteszek minden újságot, persze nem a napilapokra meg a bulvárszennyre gondolok. IPM, GEO, BBC History, Rubicon, GoodFood, Földgömb, Intelligent Life, Panoráma 3. évezred (a negyedévente megjelenő) - ezeket minden hónapban megveszem, és néha 1-2 mást is, különkiadványokat, stb. Ezek mind el vannak téve témájuk és megjelenési idejük szerint, egy szekrényben csak ezek vannak. Három okból. Az egyik, hogy 1-2-3 év után szeretem visszaolvasni, hiszen az országokat, földrajzot, természetet, történelmet, tudományt bemutató írások ritkábban vesztik aktualitásukat. Bátyáméknak egy hónap múlva lesz esküvő, és mivel én eltettem az összes gEO magazint, most elő tudtam keresni nekik azokat, amik a nászúticélukról szólnak. A másik ok, hogy testvéreim gyermekei különböző korú iskolások, és mindig együtt tanulunk, segítek nekik leginkább magyarban, történelemben, fizikában, kémiában és földrajzban (meg néha rajzban), és ezeket az épp témába vágó cikkeket elő tudom nekik bármikor keresni, az sosem baj, ha több szemszögből látnak egy dolgot, vagy kicsit szélesebb ismeretük lesz. A harmadik ok pedig a leendő gyermekeim. Én gyerekkoromban nagyon-nagyon örültem volna, ha szüleimnek lett volna egy ilyen folyóirat-gyűjteményük, én mindig könyveket kértem ajándékba, gyerekenciklopédiákat, meg hasonlókat. És ezek meglesznek majd nekik is. Könyvem is rengeteg van, úgyhogy meg lesz a választási lehetőségük sok témából, regényből ,ismeretterjesztőből, bármiből. Nincs semmi káros szenvedélyem, csak a tudásvágy és az olvasás. Ezért havi 1-2 könyv és ezek a folyóiratok beleférnek, plusz néha a sorozatok (királyokról, történelemről, zenéről, stb...).

Vezetek egy jó kis katalógust is a gépen, minden hónapban beírom, hogy melyik lapban milyen nagy témák vannak, és ezek alapján kategorizálom, így bármikor 5 perc alatt megtalálom az összes témába vágó újságot és cikket. Na de ez egészen más téma, válaszolni si csak azért válaszoltam, mert külön az újsággyűjtést emelted ki, és azokat én is gyűjtöm (bár mint mondtam, nem a napilapokat :))

2013. aug. 29. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
77%
Utolsó, csodálattal töltött el, amit leírtál. Nekem eddig elképzelésem sem volt arról, hogy ezeket az újságokat az emberek megveszik, de hogy mèg iylen szépen rendezik is! Mindig csodálatot ébreszetett bennem a rendszerező emberek ügyessége!
2013. aug. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nagyon köszönöm, bár tudom, hogy egy kicsit ez már mánia is nálam, tehát nem feltétlen jó :) Nem szeretem a gyűrött, sérült, koszos újságokat és könyveket, nem szeretem kölcsön adni őket, és ahhoz a szekrényhez nem szeretem, ha bárki hozzányúl, ahogy a könyveimhez sem. Egyébként nem vagyok rendszerető, mert a ruháimat lazán szétdobálom, és a mosogatás is várhat holnapig, de a könyveket és újságokat rendben tartom :) Tavaly raktam össze így a folyóiratokat, addigra már nagyon sok volt, mert néhány éve gyűjtöm... egy egész hosszú hétvégét csak ezzel töltöttem, hogy átlapozgattam és kiírogattam, melyikben mi van (meg ha épp régebbi volt, el is olvasgattam persze), aztán időrend vagy téma szerint rendeztem át legalább hússzor. A könyvekkel is ugyanígy vagyok. Évente csak egyszer pakolom le a polcokról, de akkor napokig azt rendszerezem meg rámolom, hogy téma szerint legyenek, elférjenek, külön tegyem azokat amiket még nem olvastam, csak akciók miatt megvettem, vagy amiket újra szeretnék olvasni... kész idegbaj, ugyanakkor nyugtató is :)


Egyébként épp a napokban olvastam egy tanulmányt, hogy túl sokat pazarolunk. Nem tudom hány ezer ember bevonásával készült egy kísérlet, és kaptak pl. egy sima papírlapot, és megkérdezték, hogy mit kezdenének vele. Elmondták, hogy üzenetet lehet rá írni, vagy stb. Ha szakadt, gyűrött papírlapot kaptak, a többség kidobta volna, pedig ettől még ugyanúgy használható. Ugyanígy horpadt dobozokkal, meg hasonlókkal. Belénk kódolt dolog, hogy sérült, hibás dolgokat kidobjunk, mert azok használhatatlanok. Ha ezen valahogyan a gyártók, a fogyasztók, tehát az emberek tudnának változtatni, évente több ezer tonna szemét egyszerűen nem keletkezne.

2013. aug. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
7-es vagyok. Igen, tényleg jó lenne, ha jobban figyelnénk a papírszemétre. Nekem sok könyvem van otthon, de utálom őket, viszont felhasználni nem tudom. Ki fogom dobni őket, csak még nem tudom, hogy hova. Azt gondolom a rendszerező emberekről, hogy nekik a lelkükben is rend van. Szóval nagyon jó benyomást kelt, azt gondolom.
2013. aug. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
77%

Régi könyveket ne dobd a szemétbe.Szinte minden városban van:

- legalább egy könyvkereskedés, ahol antikvár-könyv árusítás is van, ha másként nem bizományban

- akármelyik könyvtárba beviszed szívesen fogadják adományként

- vannak begyüjtő-helyek ahol a határon túli magyarok részére gyűjtögetik, és esetenként kiviszik


De még azt is el tudom képzelni, hogy idősek bentlakásos otthonába beviszed, ott is örömmel fogadják.

A könyv az én szememben szent dolog, ki nem dobnám szemétbe semmiképp.

2013. aug. 29. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!