Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Milyen érzés, amikor beindul...

Milyen érzés, amikor beindul a tesztoszteron, illetve az adrenalin?

Figyelt kérdés
Pl. van az érzés, amikor egy jó krimit nézel, és remegsz az izgalomtól, teli vagy energiával, ugrálnál... Akkor a tesztoszteron (fiú vagyok, azért kérdem) indul be, vagy az adrenalin? Mi a különbség a kettő között???

2014. ápr. 30. 18:58
 1/6 anonim ***** válasza:

1.amiről te beszélsz az az adrenalin, az egy stresszhormon, veszélyhelyzetben gyorsan keletkezik, ami éberebbé/"aggódóvá" tesz, energiát emészt fel a testből, illetve pont gátolja a tesztoszteron termelődését.


2.a tesztoszteron ennek az "ellenkezője". lassabban keletkezik, magabiztosságot/"nyugalmat" teremt, leginkább akkor érezheted, amikor nehéz fizika munkát végzel, vagy edzel, bár ez azért becsapós, mert edzés közben noradrenalin is keletkezik, ami az adrenalin valódi ellentéte.

2.1.a tesztoszteron felelős még a szexuális aktivitásért, tehát ha kamasz vagy, észre fogod venni abból, hogy sokat gondolsz a szexre. vannak még más fizikai jelei is, amit nem fejtek ki.

2.2.a tesztoszteron termelését lehet még befolyásolni táplálkozással, illetve aktív nemi élettel (növeli).


3.érdekesség, hogy a magas tesztoszteronszint mellé párosulhat magas adrenalinszint. ez általában vakmerőséget eredményez, jó példája ennek a párzási időszakban megvadult hímek küzdelme.

2014. ápr. 30. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ez igen. Tanárnak tetszik lenni?
2014. ápr. 30. 23:10
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha ő tanár, akkor adja vissza a diplomáját, ugyanis az amit leírt sok lényeges pontban nem fedi a valóságot. Mi az, hogy a noradrenalin, az adrenalin ellentéte, mikor a két hormon hatása rendkívül hasonló? Sőt a mellékvese kapásból 90% adrenalin, 10% noradrenalin koktélt mobilizál veszélyhelyzet esetén.

Az adrenalin emeli a pulzusszámot, a vérnyomást, tágítja a hörgőket, érösszehúzó, ezen kívül éberré teszi az embert, félelemérzést, szorongást, izgalmat vált ki, fokozza az ACTH és ezáltal a steroid hormonok (cortisol) termelődését, ezen kívül glükózt (cukor) mobilizál. Magyarul felkészíti a szervezetet egy esetleges veszélyhelyzet elhárítására. Milyen érzés amikor "beindul"? Izgatott leszel, ijedt és éber. Mint egy tipikus stressz helyzetben. Tehát amikor a krimit nézed, az ő hatása érvényesül.

A noradrenalin hatása hasonló, e nem csak hormonként, hanem központi idegrendszeri ingerület átvivő anyagként is jelentős szerepe van, tehát nem csak hormon, hanem neurotranszmitter is. Sokkal nagyobb mértékben emeli a vérnyomást, mint az adrenalin, a pulzusszámot pont ezért reflexesen csökkenti (nagy dózisban), a hörgőket ő is tágítja, de kisebb mértékben.

A tesztoszteron ezzel szemben egy nemi hormon, ami első sorban a nemi érésért, és a másodlagos nemi jellegek kialakulásáért, valamint a spermiumok képzéséért felelős férfiakban. Növeli az izomtömeget, fokozza a szőrnövekedést, mélyíti a hangot, fokozza a szexuális vágyat, az önbizalmat és az agresszióra való hajlamot.

A tesztoszteron szintet az adrenalin tudtommal nem csökkenti.

Igazából, a tesztoszteron és az adrenalin hatása teljesen eltérő, az adrenalin elsősorban felkészíti a szervezetet egy stresszhelyzet kezelésére,míg a tesztoszteron a férfi nemi jelleg és viselkedés kialakulásáért felelős.

2014. máj. 1. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Továbbá az aktív nemi élet nem hat ki a tesztoszteron szintjére, különben minden férfi 25 éves korára kopasz lenne, mert a magas tesztoszteron szint kinyírja a hajhagymákat. Égyébként érdemes megnézni a tipikus kigyúrt, kopasz, agresszív, bunkó sztereotípiáját. Na az olyan emberek a tipikus magas tesztoszteronnal rendelkező férfiak prototípusai, persze jó 90 százalékuknál a nem kevés illegális anabolikus steroid is közrejátszik.
2014. máj. 1. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat, tényleg segített :)
2014. máj. 1. 09:28
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

kérdező:


ezeknek bárki utána tud nézni tanulmányokból. az, hogy kinek mi a végzettsége, nem mérvadó, mert létezik szakmai tévhit is.



válaszoló:


például ilyen tévhit az, hogy a tesztoszteron agresszívvá tesz. a tesztoszteron nem tesz agresszívvá, csak kényszerhelyzetben. a magas tesztoszteronszinttel rendelkező de stabil szociális helyzetű férfiak nem hajlamosak az agresszióra (mert vágyaik kielégülnek), hanem sokkal nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak - felmérés szerint.


a nő is rendkívül hasonló a férfihoz, mégis hatalmas különbség van a kettő közt, mondhatni ellentétei egymásnak.

bár a két hormon hasonló, a különbségek jelentősek:

vegyük példának ezt a 2 esetet: az izgalmi különbség egy vaddisznó elől menekvés[adrenalin] és egy szeretkezés[noradrenalin] között

-az adrenalin szorongást vált ki, míg a noradrenalin izgatottságot (lehet pozitív)

-az adrenalin fókuszál, növeli, de szűkíti az érzékelést és az éberséget, míg a noradrenalin tágítja az érzékelés és éberség körét.

-az adrenalin gátolja a merevedést, míg a noradrenalin lehet ajzó hatású

tehát az adrenalin primitív és általános, míg a noradrenalin komplexebb és specifikus dolgokért felelős, mint például érzelmek, vagy tanulás, illetve ezek kombinációja (jutalmazás). mondhatjuk úgy is, hogy az egyik csak negatív, a másik pozitív és komplex izgalmi állapotok irányítója.

és az adrenalin is neurotranszmitter is.


azzal egyetértek, hogy nem tudományos ilyeneket mondani, de még mindig érthetőbb egy laikus számára, mint hipotalamuszról meg ACTHról beszélni.


adrenalin-tesztoszteron:

[link]


viszont ez az egész nem tartozik szervesen a kérdéshez, sem a tesztoszteron fizikai hatásai, ezért hanyagolandó a kérdező számára.


"Továbbá az aktív nemi élet nem hat ki a tesztoszteron szintjére, különben minden férfi 25 éves korára kopasz lenne, "


1.az aktív nemi életet élő sportolók tesztoszteronszintje a közösülést követő napon magasabb volt az edzések során, mint előtte.

1.1.ez igaz a nőkre is

1.2.ez igaz hosszútávon is, és az alacsonyabb szinttel rendelkező férfiak hamarabb betegednek, korábban halnak.

2.a kopaszodás nem puszta tesztoszteron kérdése, például a genetikai örökség is erősen közrejátszik.

2.2.a férfiak átlag tesztoszteronszintje világszerte folyamatosan csökken, ez ellentmondana az egyre korábbi kopaszodásnak az elméleted szerint. ellenkezőleg: összhangot mutat, akárcsak a növekvő stresszes élet és rossz táplálkozás, mint ok.


"érdemes megnézni a tipikus kigyúrt, kopasz, agresszív, bunkó sztereotípiáját."


1.a rendszeresen sportoló (testépítő, harcművész) férfiak kevésbé fogékonyak az agresszióra, mert nem frusztráltak, levezetik a feszültséget, és tisztában vannak a képességeikkel. itt visszahivatkoznék arra, hogy a sportolás során hasznos hormonok keletkeznek, amik megnyugtatják és kiegyensúlyozottá teszik az embert, amennyiben nem egy veszély-stresszhelyzetről van szó. a magas (normál) tesztoszteronszint kifejezetten elégedettséget okoz.

2.a pár hónapja, komplexusból és nem tisztán "gyúró" felfújt, feszengő egyének (akik ugyanolyan hamar összeesnek, vagy meghalnak) nem ebbe a kategóriába esnek. a feszengők általában elégedetlenek a külsejükkel vagy teljesítményükkel (tesztoszteronhiány).

2014. máj. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!