Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek etikátlanok az...

Szerintetek etikátlanok az ilyen videók?

Figyelt kérdés

Az USA-ban szokás a haldokló rokonokról feltölteni videókat különböző közösségi oldalakra:


https://www.youtube.com/watch?v=5P85qLQalLU&t=24s


https://www.youtube.com/watch?v=OsxAql2zzMU


https://www.youtube.com/watch?v=1QUVMWAscN8


Vegyesek az érzéseim ezzel kapcsolatban.


Egyrészről iszonyat károsnak tartom, hogy a halál az egyik legnagyobb társadalmi tabu, miközben egy olyan dologról van szó, ami talán a legfőbb meghatározója a gondolatainknak. Ezek a videók egy kicsit közelebb hozzák hozzánk az elmúlást, és ebben a tekintetben rendelkeznek némi pozitívummal.


Másrészről viszont a halál - a szexualitás mellett - egyben egy olyan magasztos és intim esemény, amit nem feltétlenül etikus dolog nagy nyilvánosság elé csak úgy kitenni, mint egy hétvégi pecázásról készült házivideót. Úgy gondolom, hogy megvan a helye, az ideje és a módja, összességében a szertartása a halál bemutatásának, és az talán nem éppen egy egyszeri youtube videó.


Nektek erről mi a véleményetek?



2018. jún. 14. 15:50
 1/10 anonim ***** válasza:
Ezekkel a videókkal kapcsolatban vegyes érzelmeim vannak. Egyrészről tabukat döntögetnek, meghatóak. De nekem inkább azzal van a bajom, hogy sztem az esetek többségében az adott ember tudta és megkérdezése nélkül vannak felpakolva a videók, és ezt akkor is személyiségijog-sértésnek tartom, ha az adott ember azóta már elhunyt. Ha lenne bizonyíték rá, hogy beleegyezett, akkor nem lenne velük bajom.
2018. jún. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Oké váltsunk hangvételt.Én láttam az anyám haldoklását ,a kínjait,és eszem ágában nem volt videóra felvenni.Rohangáltam,és pánikba voltam esve,most így 4év után is zavar az amit akkor láttam,és átéltem.A kérdésedre a válaszom az,hogy igen etikátlan,és kegyeletsértő ! (Az elsö videóba 1másodpercre belenéztem,egy idős néni volt,de el is vittem onnan,mert anyu jutott az eszembe.) 40éves férfi
2018. jún. 14. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
# 4 Már boccs, de ha 40 éves férfi létedre ilyen mértékben nem tudsz a halállal szembenézni, akkor inkább neked kéne szakértői segítség.
2018. jún. 14. 16:23
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha a videóban szereplő beleegyezett, akkor nem tartom problémának. Ha meghal, akkor pedig a családtag dönt ezekről.

Ezekben a videókban amúgy sem konkrétan a haláluk van. Az egyikben pl egy bácsit vett fel a lánya, mert akkor emlékezett rá. Ezek megható, néha aranyos videók. Nem kell ennyire kiakadbi rajta. Ha valaki érzékenyebb, ne nézze. Egy orvos rengeteg halált néz végig, nekik is megrázó, de megszokták. Az előző válaszolónak pedig, ha tudta, hogy az édesanyja halála ennyire mély sebet hagyott, akkor a leírásból is láthatta, miről szólnak a videók, erre van a vissza gomb, vagy a kis x a jobb felső sarokban.

2018. jún. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyugi kérdező, minden halállal kapcsolatos kérdésre így reagálnak ezen az oldalon. Egyszer én is feltettem egyet (odafigyelve arra, hogy szigorúan általánosságban beszéljek a dologról és a lehető legkevésbé legyen felzaklató a megfogalmazás) és a kérdésemre egyetlen hasznos választ sem kaptam, csak a köpködést, hogy milyen beteg vagyok, miért érdekel az ilyesmi, megérdemelném, hogy a szemem láttára szenvedjenek a szeretteim(!!!). Szerintem ez az egész társadalomra jellemző jelenség, egyszerűen elmenekülünk a probléma elől, nem veszünk róla tudomást, tabuként kezeljük, nem mondjuk meg a gyereknek, hogy meghalt a nagymama vagy a szomszéd néni, hogy nehogy felzaklassuk a kis lelkét, a nagypapát meg inkább bevisszük a kórházba haldokolni és elhúzzuk a függönyt, hogy ne legyen annyira szem előtt, a nővérek meg úgyis tudják kezelni a helyzetet. Aztán ha nagy nehezen 30-40+ évesen kénytelenek vagyunk szembesülni azzal, hogy van olyan, hogy halál, mert már a közvetlen hozzátartozóinkon van a sor, akkor akkora sokként ér minket a helyzet és annyira nem tudjuk helyén kezelni a dolgot, hogy visszaminősülünk egy hisztis 10 éves gyerekké, ha szóba kerül a téma. Nem azt mondom, hogy egyáltalán nem kellene, hogy megviseljen a hozzátartozóink elvesztése és nem is azt, hogy morbid módon kellene az arcunkba tolni a halandóság témát a médiából, az iskolákban és otthon, de szerintem fontos lenne, hogy kicsi korunktól kezdve nyilván a gyerek korának és tudásának megfelelő szinten elmagyarázva tudatosítanunk mindenkiben, hogy a halál az élet természetes velejárója. Csak így érhetjük el, hogy megfelelően el tudjuk helyezni magunkban a dolgot, ha esetleg a mi szüleink, nagyszüleink haldokolnak. Régen sem volt ez másképp, az idős embereknek konkrét terveik voltak arra vonatkozóan, hogy pl melyik ruhájukban szeretnék, ha eltemetnék őket, rituális szinten zajlott a dolog. A haldokló mellett és a virrasztáson végig ott volt az egész családja, a kisgyerektől kezdve az idős rokonokig és ettől nem lett lelki beteg a gyerek, hanem megtanulta, hogy az élet normális menete az, hogy megszületünk, élünk, majd meghalunk.


A kérdésre válaszolva szerintem csak akkor etikus az ilyen videók feltöltése, ha a videóban szereplő ember hozzájárult a dologhoz. De ugye ez minden más témájú videónál is így kellene, hogy legyen. Tényleg kicsit furcsa és gyomorforgató elképzelni, hogy valaki a szerettei haldoklásának kiárusításával szeretne nézettséget magának youtubeon, de ezekben a videókban szerintem inkább azon volt a hangsúly, hogy az utolsó pillanatig együtt vannak a hozzátartozójukkal, biztosítják arról, hogy szeretik, nem konkrétan a szenvedésük és a haldoklás volt a téma, hanem a közösen eltöltött pillanatok, ami tényleg sokat jelenthet valaki számára. Nekem az volt az érzésem, hogy ezeket az utolsó közös emlékeket szerették volna megosztani másokkal, nem morbid módon kiárusítani a szeretteik haldoklását. Ennyiből hasznos, mert azt tanítja az embereknek, hogy így is végig lehet járni ezt az utat, nem muszáj elzárkózni és tabuként kezelni a témát. Viszont ettől még nem feltétlenül lesz etikus, ha az illető nem járult hozzá a videó feltöltéséhez, de bízom benne, hogy aki ilyen jó kapcsolatban volt a haldokló rokonával, mint a videókban szereplő emberek, az nem tenne olyat a haláluk után sem, amiről tudja, hogy kifejezetten ellenezné az illető.

2018. jún. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Nekem a kommentelés engedélyezésével van a bajom (bár a linkelt videók kommentszekcióját átfutottam, és korrektnek tűnt). Sajnos a trollok senkit és semmit nem kímélnek, simán lehúgyozzák bárki nagymamájának virtuális sírkövét. És persze, az elhunyt beleegyezése nélkül abszolút etikátlannak tartom. Viszont szerintem nagyon jó, hogy legalább egy videó marad valakiből a világ számára, nem csak a rokonai halványuló emlékezete őrzi, egy kicsit olyan, mintha tovább élne köztünk.
2018. jún. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
(de bárkiről videót feltölteni a beleegyezése nélkül nagyon etikátlan, függetlenül attól hogy haldoklik-e)
2018. jún. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
"Ezek a videók egy kicsit közelebb hozzák hozzank az elmúlást..." Oké, de ez miért akkora pozitívum?
2018. jún. 15. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kikkina88 válasza:
Sztem morbidok ezek a videok.miert haldoklas kozben videozza?miert nem keszitett videot addig mig jol volt.nem tartom etikusnak egyaltalan h egy ilyen kiszolgaltatott helyzetben levo embert videozzanak es meg nyilvanossagra is hozzak.eszembe nem jutott volna levideozni edesanyamat a halalos agyan.kisebb gondom is nagyobb volt annal.inkabb puszilgattam es olelgettem ot meg utoljara.az is pokoli fajdalom volt.es megertem a 40eves uriembert aki ugy reagalt ahogy.egyaltalan nem beteges.nem maga a halallal van gond hanem a kovetkezmenyevel,h az akit szeretsz tobbe nincs...ezt rohadt nehez higgadtan kezelni.2csalados anyakent hosztis kisgyerelnek ereztem magam aki gyulolte az egesz vilagot.elveszettnek ereztem magam...es emelett probaltam tartani magam a gyerekeim elott.poklok poklat eltem at..
2018. jún. 15. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ennek az etikához semmi köze, nem értem, mi ez a hülyeség, hogy a mai 10-en, korai 20-on évesek nem tudják használni a szavakat normálisan bizonyos társadalmi körökben.


Nem, egy videó nem hoz közelebb senkihez semmit. Ha meg akarod tapasztalni az elmúlást, menj hospice-házba önkéntesnek. Annál szánalmasabb nincs, mint üldögélve videókat bámulva azt hinni, hogy megvan a tapasztalás.


Az IRL van meg. Ugyanis az emberi agy így működik, ez tény.


A kérdésre térve pedig, konkrét válaszom az, hogy kit érdekel, mi van a youtube-on, de őszintén?

2018. jún. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!