Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy személyiségzavaros ember...

Egy személyiségzavaros ember alkalmas lehet a gyereknevelésre?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés azért fogalmazódott meg bennem, mert az én anyám nárcisztikus személyiségzavarral lett diagnosztizálva.


Azt hiszem, nem kell részleteznem, milyen felnőni egy nárcisztikus ember háztartásban, mert akinek már volt része benne, tudja, milyen érzés 0-24-ben azt figyelni valakin, hogy nem lesz-e éppen dühkitörése, mert ha épp rossz hangulata van, akkor a feszültségét azon tölti ki, aki a legközelebb van hozzá, aki történetesen a saját gyereke, és megpróbálni megfelelni neki, miközben az egyetlen ember, akivel valaha is teljesen meg lesz elégedve, az saját maga.


Szóval az én válaszom az, hogy egy személyiségzavaros embernek nem kéne gyereket nevelnie, mert akaratlanul is kárt tehet benne, ahogy a saját problémáit rajta vezeti le.


Viszont ez csak az én esetem. Megvan rá az esély, hogy más embernek sikerül jó szülőnek lennie és visszaszorítania a személyisége másokra nézve káros aspektusait, viszont ez nyilván nagyon kimerítő lehet egy olyan embernek, aki ilyen komoly mentális problémákkal küzd.

Ti mit gondoltok, alkalmas lehet a gyereknevelésre egy személyiségzavaros ember?



2019. jan. 2. 19:39
 1/8 anonim ***** válasza:
8%

Azért nem minden személyiségzavar egyformán durva, egy elkerülő, szorongásos személyiségzavart kordában lehet tartani még gyógyszer nélkül is.



Egyébként a válaszom nem, nárcisztikus személyiségzavar, mániákus depresszió és hasonlóan kemény betegségek esetén veszélyes lehet a szülő a gyerekre nézve, azt nem mondom, hogy totál alkalmatlan, de közel áll hozzá.

2019. jan. 2. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
6%

Nem. Legalábbis a gyereknek mindenképp keményebb lesz az élete. Hisz egy lelkileg kiegyensúlyozott ember lenne tökéletes szülő alany.


Bár manapság annyi szemépyisézavar van megfogalmazva hogy mindenkire rálehetne fogni valamit. Ìgy kihalnánk 😀

2019. jan. 2. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
30%
Nehéz lenne megállapítani hogy ki alkalmas szülőnek, és ki nem. Egy doktor nem fog papírt írni arról, hogy xy alkalmatlan szülőnek.
2019. jan. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Jogi állás szerint alkalmas. És sajnos ez a lényeg, más nem számít.



És alkalmas is, ha azt vesszük, hogy nem hagyja a gyerekeit éhezni, nem akarja fénnyel etetni, nem zárja ki büntetésből az erkélyre mínusz fokban egy pizsamában, és hasonlók. Az otthoni lelkiterror sajnos nincs eléggé szem előtt, pedig hatalmas rombolást végez. És akkor még hol vagyonk a szadista tanároktól?


Nehéz ideális körülményeket teremteni. Otthon lehetetlen is. Mi alapon veszed el valakitől a gyerekét? Mi alapon mondod meg valakiről, hogy ő nárcisztikus, és ezzel sérültté teszi az általa nevelt gyerekeket?

Lehetetlen :(


Amire koncentrálni lehet, az a nevelők szűrése és a speciális oktatás lenne, hogy legalább az iskolában kapjon megfelelő ösztönző pozitív légkört-felügyeletet a gyerek. Nálunk a jelenlegi minimál oktatási rendszer mellett ez lehetetlen.

Pedig ugye ez lenne az alapja, hogy azok, akik személyiségzavarosak, nárcisztikusok, stb... olyan oktatást kapjanak, amivel felül tudnak kerekedni a személyiségbeli problémáikon, be tudnak illeszkedni a társadalomba, megtanulják kezelni problémáikat, és később felnőve, gyereket vállalva a következő generáció tagjai már elhagyják szüleiktől örökölt primitív tulajdonságaikat, nem mutatnak nekik rossz példát, nem terrorizálnak, hanem pozitívak, asszertívek, stbstb.

2019. jan. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#2: Személyiségzavarok közül csak 4 fajta van, ami impulzivitással jár és kifejezetten veszélyesnek mondható: Borderline, Nárcisztikus, Hisztrionikus, Antiszociális. Ez a 4 típus csak a lakosság nagyon kis töredékét érinti, nem halna ki a Föld, ha ezek az emberek nem vállalnának gyereket.
2019. jan. 2. 20:29
 6/8 October15 ***** válasza:
58%

Bipoláris személyiségzavar + gyógyszerfüggőség 10 év alatt olyan 25 öngyilkossági [figyeljetek rám jellegű természetesen] kísérlet, pár megcsalás, az egyik pasija a házunk előtt kötötte fel magát, egy másik csak baltával mászkált az ajtó előtt.. [Igen, természetesen a zárt osztályon kell bepasizni hol máshol..]


Max annyi hatással volt a személyiségemre, hogy nem igen tudsz olyan bullshitet mondani amin meglepődnék.

2019. jan. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én is személyiségzavarral küzdök, ennek ellenére nagyon jól tudom, hogy NEM vagyok alkalmas anyának. A dühömet hol magamon, hol a környezetemen (tárgyak, vagy az első ember, aki szembe jön) töltöm ki, és egy családban az első ember, aki szembe jön, az gyakran a gyerek lenne... Míg egy felnőtt ember jó esetben képes azt mondani egy kapcsolatra, hogy "kösz, de nekem ennyi elég" (bár ez sem sikerül sokszor, gondoljunk csak azokra, akik évekig tűrik a fizikai vagy lelki terrort), egy gyereknek nincs választása.

Sok mindent nem tudok egyelőre kontrollálni a saját viselkedésemmel kapcsolatban: például, hogy mennyit iszom, mennyit dohányzom, ijesztően viselkedem-e (kárt teszek magamban, vagy valamilyen tárgyban, pl. hirtelen felindulásból falhoz vágom a telefonom), kimászok-e aznap az ágyból, legalább annyira, hogy megkeressem a telefonom és betegszabit kérjek. De azt tudom kontrollálni, hogy kiteszek-e ennek egy ártatlan gyereket.

Nyilván nincs két egyforma ember, attól, hogy én nem vagyok alkalmas erre, biztosan van olyan személyiségzavaros ember, akiből nagyszerű anyuka/apuka lenne. Meg olyan szülő is, akinek nincs mentális betegsége, csak simán egy érzelmi nyomorék, vagy gonosz.

Azt sem tartom igazságosnak, hogy ahhoz, hogy autót vezess, betölts komolyabb állásokat, vagy bizonyos országokban letelepedhess, komoly követelményeknek kell megfelelned. De ahhoz, hogy egy MÁSIK EMBER sorsa legyen a kezedben 20 évig (néha tovább; ha elrontod, lehet, hogy az egész életét elrontod), ahhoz meg rohadtul semmi nem kell, csak egészséges szaporodószervek!

2019. jan. 3. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

#4

"Pedig ugye ez lenne az alapja, hogy azok, akik személyiségzavarosak, nárcisztikusok, stb... olyan oktatást kapjanak, amivel felül tudnak kerekedni a személyiségbeli problémáikon, be tudnak illeszkedni a társadalomba, megtanulják kezelni problémáikat"


Kedves 4-es!

Erre való a pszichoterápia, illetve a rendszeres orvosi látogatások, vagy ott van még a klinikai szakpszichológus is, akinek ez a szakmája tudtommal. Nem az iskola feladata helyre tenni az ilyen személyeket, nincs erre kapacitásuk, nem is lehetne. Főleg hogy a személyiségzavarok nem is számítanak betegségnek, hanem pszichiátriai rendellenességek. A személyiségben meglévő torzításokat, téves vélekedéseket egy sématerápia, viselkedésterápia vagy családterápia valószínűleg jól tudja orvosolni, csak sokan sajnos nem élnek a lehetőséggel. Emellett nyilván a gyógyszerszedés sem elhanyagolható.


Visszatérve a kérdésre:

A nárcisztikusok tényleg durva esetek, egyik kollégámnak a férje volt nárci, ők már elváltak.

De vannak olyan személyiségzavar-típussal rendelkező személyek, akikről el tudnám képzelni, hogy jó szülők lesznek. És ahogy előttem is írták, nem kell ahhoz valakinek pszichiátriai betegnek/kezeltnek lennie, hogy el lehessen mondani róla, hogy rossz szülő.

Mindenesetre ha te nem bírod ki anyukád mellett, és van lehetőség másik lakásba, albérletbe, kollégiumba költözni, az szerintem jó megoldás lehet.

2019. jan. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!