Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Dohányzó szomszéddal mit...

Dohányzó szomszéddal mit lehet kezdeni?

Figyelt kérdés

Tudom, tudom, ez örök háború, így a szokásos köröket kérem, hagyjuk.

Tudom, hogy joga van a saját lakását összebagózni, de most nem a szokásos erkélyhisztiről van szó.


Szóval a társasházban a lakásokat egy nagy kémény(?)kürtő köti össze, az amúgy ablaktalan fürdőszoba szellőzését biztosítva egy kisméretű bukóablakon át.

Nálunk legalábbis a fürdőből nyílik, gondolom a pontosan alattunk lévő lakásokban is, nem zárom ki, hogy máshol konyha lehet, mert néha ételszag is árad be (bár ez nem jelent semmit). Maradjunk a fürdőnél.


Az egyik szomszéd - vélhetően az alattunk lakó, de természetesen nem tudhatom biztosra - füstöl, mint a gyárkémény. Többnyire a fürdőben.

A szellőző pedig nem az épületből nyomja ki a füstöt, hanem hozzánk àrad be.

Túlzás nélkül volt olyan, hogy mire hazaértem, a zárt fürdőben vastag füst volt. Mint régen a füstös kiskocsmák fíling... De még ha nem is ilyen durva a helyzet, akkor is, minden törülközőnek, tiszta ruhának, egyéb dolgoknak kesernyés bagószaga van. Mindegy, mit csinálok. És sokszor már a lakásba is kiárad sajnos.

A szellőző lezárása nem megoldás, mert egyrészt egyedül ez biztosítja a fürdő levegőzését, sem párát, sem penészt nem szeretnék, másrészt mivel nem rendes ablak, nem is lehet megfelelően bezárni. Kipróbáltam, ugyanúgy jön be a bagószag, legfeljebb kicsit tompít.


Ha az ablakában tenné... persze, morognék... de ahhoz joga van, becsukom az ablakot arra az időre, kimorgom magam, kész. Ezt elismerem, hogy a tipikus nemdohányos rinya lenne. (Szoktam is, bevallom nőiesen.)

Viszont azt gondolom, hogy ez azért túlmegy a klasszikus kinek mihez van joga vitán. A szomszédnak joga van bagózni, de nekem is jogom van a saját lakásomhoz. Tisztán, füstmentesen, fulladozás nélkül.

(Az csak hab a tortán, hogy albérlet a lakás, nemdohányzó, és így totál olyan, mintha mi lennénk a stikabagósok...)


Mi lehet erre a megoldás? Van bármilyen jogom "hisztizni", vagy állóháború?

Gondoltam rá, hogy kiírom a lépcsőházba név nélkül (hiszen nem tudom fixen ki az), hogy legyünk már tekintettel egymásra, de az meg olyan agresszívszomszédos. :D De jobb ötletem már nincs.


2020. máj. 26. 00:29
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
47%

Nem ütöm egyik szavammal a másikat, de lényegtelen. :)

Te sem akarod megérteni, amit írok. Ez nem ragozás, senki nem mondta, hogy a másiknak ne lenne joga az egészséges környezethez. Ki mondott ilyet? Senki. A szomszéd nem a kérdező lakásában cigizik, hanem a SAJÁTJÁBAN. Arról már nem tehet, hogy a szar szellőzés miatt a füst a szomszéd fürdőjében köt ki. Baromi sokat számít a ház szerkezete, felépítése, a falak vastagsága, a szellőzés stb stb.

Mint én is írtam, nyilván az a célravezető, ha megpróbálnak az emberek kompromisszumra jutni, de ez nagyban függ attól is, hogy hogyan áll az adott ember, akinek problémája van a szomszédjához. És igen, vannak olyan emberek, akik még így is támadásnak vehetik és az a reakciójuk, hogy nem foglalkoznak a szomszéd kérésével. Na erre mondtam, hogy nem kell egyből ezután rohanni a jegyzőhöz, mert nem fog vele semmire sem menni. A saját tulajdonú ingatlanjában ott és akkor cigizik mindenki, ahol és amikor akar. Ezt nem tudod bekorlátozni.

És ne aggódj, jelenleg is van olyan szomszédunk, aki elefánt csordát megszégyenítő módon közlekedik a lakásban, ami miatt már többen szóltak neki, néha visszavesz, de néha ugyanúgy dörömböl, de egyszerűen fel kell fogni, hogy nem lesz olyan, hogy mindig mindenkinek jó legyen. Ráadásul úgy közlekedni a lakásban, hogy szándékosan odavágod a lábad a padlóhoz az nem egy szükséges dolog és van rá más mód is, pl felveszel egy papucsot, ellenben aki cigizik, annak nem opció, hogy ne gyújtson rá. Itt most nyilván arra az esetre gondolok, mikor azért verik egyesek a tam-tamot, hogy ne gyújtson rá se a lakásában, se az erkélyen, mert őket zavarja. Mivel, hogy rengeteg ilyen eset is van.

Aki panelba, társasházba költözik, az ezekkel a dolgokkal tisztában van. Akinek ez nem megfelelő, az költözzön családi házba, bár zajok és problémaforrások ott is vannak és lesznek is, de egészen más jellegűek, mint egy panelban.

2020. máj. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
45%
A kérdező feltett egy kérdést én válaszoltam, többen meg csak belekötöttek a véleményembe, ahogy te is, közbe értelmesebb ötletet te sem tudtál adni, csak hogy beszéljen vele, én is azt tanácsoltam, ezért sem értelek. Minden jót neked, további jó kötözködést most már másokkal, mert én meguntam ezt a témát. Egyébként de, a jegyző intézkedik, tapasztalat. ;) Mindenki úgy rongálja a saját tüdejét, ahogy akarja, de nincs joga másét is tönkre tenni.
2020. máj. 28. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
57%

Én is a kérdésre válaszoltam, ellenben a disznós példád számomra abszurd volt, ezért jegyeztem meg. 🤷🏻‍♀️

Annál értelmesebb tanácsot mit lehetne adni, mint hogy próbáljon beszélni vele..? Nem értem mégis mi mást lehetett volna tanácsolni.

Egyébként nem, ilyen piti dolgokban, hogy a szomszéd a saját lakásában cigizik és a szellőztetés rossz kiépítése miatt felmegy hozzá a füst, semmit nem fog/tud érdemben csinálni a jegyző (igen, ez is tapasztalat), ugyanis ennyi erővel bárki mehetne verni az asztalt, hogy őt ez meg amaz zavarja, Juliska nénit a felette lakó kölkök ugrálása, Piroskat a mellette lakó ordibálása, Sarikat meg az alatta lévő dübörgése. Ugyanilyen alapon senkinek nincs joga a másikat indokolatlanul zavarni, mégis sokan megteszik, mert nekik hozzátartozik a mindennapi életükhöz, hogy hangosan beszélnek pl. A saját lakását mindenki úgy használja, ahogy akarja, nyilván rendeltetésszerűen, ésszerű kereteken belül.

Ráadásul a kérdező nem tudja biztosra azt sem, hogy valóban a fürdőben cigizik a szomszéd, lehet a konyhában, hisz néha kajaszagot is érez. Lényeg, hogy zárt ajtók és ablakok mögött, a saját lakásában cigizik. Semmilyen jogszabályt nem sért vele. Komolyan még ha az erkélyen cigizne egész nap és folyamat füst szag van emiatt a másiknál, akkor jobban meg tudnám érteni a problémát (bár akkor sem mondhatod meg hol és mikor cigizhet), általában ilyenkor jönnek a "menjen be a lakásba, csukja be az ablakot és ott cigizzen. Most, hogy ez megvalósul, az sem jó..

És ha a másik szomszédot az zavarná, ha az ablakban cigizik? A kérdezőt meg az, hogy a lakásban, akkor mi van? Akkor a dohányos szomszédnak mindenkinek kedvére kéne tenni és sehol nem rágyújtani a saját ingatlanában? Hát azért ez messze nem így működik!

2020. máj. 28. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:

Azért azt tegyük hozzá, hogyha becsukná az ablakot, ahogy írod, utolsó, akkor nekem sem lenne egy szavam se, mert akkor minimális lenne, ami átszivárog (még ha abból indulok is ki, hogy máshol is rosszul záródik a kisablak, mint itt). Ez esetben mindenki jól járna, az általad írt fiktív neablakban szomszéd és én is. :)

A gond pontosam azzal van, hogy egy pici zárt helyiségben bagózik, ahonnan nem megfelelő a szellőzés, de az egyetlen nyitott ablakocskán felénk távozik minden. Ha feltételezem, hogy azért bagózik a vécében, hogy a lakása ne legyen füstös, akkor én is elvárhatom ugyanezt. Szerintem.


Viszont szerintem semmi értelme ilyen parttalan vitákba belemenni, direkt kiemeltem a kérdésemben is, mert hogy kinek mihez van joga, arról nagyon sokáig lehetne filozofálgatni.

Én köszönöm mindkettőtök (meg a többiek) válaszát is, részemről nem pontoztam le senkit. :)

2020. máj. 29. 00:17
 25/27 anonim ***** válasza:
Ha hosszútávon szeretnél még ott élni, akkor lehet érdemes beszélni a tulajjal, hogy műszakilag min lehet javítani, hogy a probléma megszűnjön. Valami elszívót beépíttetni pl. Egyáltalán kivitelezhető-e vagy nem. Egyébként meg a lakógyűlésen meg lehet szépen említeni, mert lehet hogy az alattad lakó (ha onnan jön ugye) nem is tud róla, mert azt hiszi, hogy a megfelelő helyre száll a füst.
2020. máj. 29. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
31%

Hát kérdező,ez bizony örök gond.Alattunk is dohányos család lakik,apuka-ahogy szoktam hallani esténként-inkább halálba köhögi magát,semhogy leszokjon.Szerencsére a tüdőrák nekünk dolgozik többszörösen is,mert a köhögéséből tudjuk,mikor kell csukni az ablakot.


Na,aki lepontoz,az a paraszt dohányos.

2020. máj. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
48%

Én ugyan nem vagyok dohányos, de ilyet mondani, hogy "Szerencsére a tüdőrák nekünk dolgozik" meg "Paraszt dohányos", hát ne haragudj de no komment! Gusztustalan, hogy valaki így beszél embertársairól. Szerintem inkább az ilyen emberre illik a paraszt jelző. 🤢

Amúgy a közvetlen környezetünkben sajnos 3 olyan ember is meghalt tüdőrákban, aki az életében nem cigizett. Csak azért mert valaki köhög, még nem jelenti azt, hogy tüdőrákos vagy valaha is az lesz! Bírom ezt a tévhitet, hogy aki dohányzik az biztosan tüdőrákban hal meg.. Egy nem dohányzónak is lehet tüdőrákja, ahogy egy dohányzó sem biztos, hogy rákos lesz.

2020. máj. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!