Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Társasházból, sorházzá minősül...

Társasházból, sorházzá minősült 4 lakásos ház lakójának, mihez van joga a saját tulajdonrész kültéri átalakításában?

Figyelt kérdés

Kíváncsiságból teszem fel a kérdést, nem én vagyok a közvetlen érintett. A végén kezdem: Az 4-nek odaköltöző szélső új tulajdonos, már az első durva átalakításnál is kész válasszal rendelkezett, a folytatandó újabbra, ismét felkészült, azaz, utána járt, hogy jogilag teljesen fedve van. Mégis miért érdekel a téma?!

69'-ben épült a nem szerencsés tervezésű, akkor még társasház, az egyik tulaj tervezésével. Így a hierarchia alapból megvolt a 4 család között, kimondatlanul. A szintes lakásokhoz a saját sávnak megfelelően udvar tartozik, hátul széltében egy sáv pedig közös. Autók bejárására használják. Az udvarokat simán, csak élősövény választja el, 100% átláthatósággal. A tervező anno, elkezdett alakítgatni, terasz, fedett tető, garázs a terasz alatt. Aki nem akart lemaradni, igyekezett lépést tartani, a szüleimnek pl. fedett teraszra már nem telt, az összes kubikos melót pénz híján apám csinálta, Végül meglett a saját terasza a 4 lakónak, a 100%-os átláthatóság megmaradt, max., cserepes növények lettek ide-oda rakva. Közben a tervező meghalt, a hierarchia maradt. Az idős özvegyasszony nagy kertészkedő, mindenben szervezkedő, főokos, intézkedő, de jóindulatú. A 4. szélső szomszédék kihaltak, egy fiatal pár vette meg. A közvetlenkedő szomszédi hagyományokat a fiatalok terhesnek tartották, így a szomszéd teraszának jobb oldalára 1 éjszaka alatt fából átláthatatlan falat emeltek. Az idős hölgy kb infarktust kapott. Kifelejtettem: A teraszok építése, garázsok..átírták a házat sorházzá, de a közös hagyományok maradtak. A fiatalok a fafal emelésével borították a régit, mert jogilag lehetett. Jó lettek, csak elég bunkó kivételezésben oldották meg, se plexi, se spanyolfal vagy más könnyedebb megoldás. A napokban az új tulaj levélben közölte többiekkel, hogy jogilag alátámasztva, megkezdik a lakásokat körbefutó kerítést is befalazni, uis, ők az egyik szélsők, és az utcától is zárva akarnak lenni, gondoljuk, magyarázat nélkül is. Ezáltal, a többi 3 lakó látképe csak a saját részére korlátozódik a hagyományok ellenére. A levélben ahol Önöket tájékoztat, azt írja, az ő tulajdona a jobb oldalon futó kerítés, ai aztán körbe egy, de ő a saját részét fedi be patentra, ai a kiláthatóságot elveszi a többi 3-tól. Tény, ugyanezt a falazást téglából, már megoldotta a nagyfideszes polgármester, ki tudja milyen pénzből, de azon nem mertek hápogni az öregek. Most a fiatalok leszakadás viszont eltűnt a békés hangulat. A néni alig jár ki a teraszára, mert sötét lett a szobájában, a teraszos virágai már nem kapnak fényt.

Valahol teljesen megértem az elszeparálást, valahol pedig nem. Lehet, jogilag oké, de etikátlan, pofátlan elintézési mód, ahol egy közösségbe csöppennek huszonévesen, és sz@rba se veszik a többi lakót.

véleményeket várok.



#sorházjog
2021. ápr. 18. 13:58
 1/7 A kérdező kommentje:
Elnézést:ami aztán körbe megy......billentyű hiba: ai=ami
2021. ápr. 18. 14:05
 2/7 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy itt régen 4 ismerős, akár jó barát vagy legalábbis alkalmazkodni jól tudó ember összeállt, és akár negyed vagy feleannyi befektetésből felépítettek egy házat azzal a kompromisszummal, hogy átlátnak egymáshoz, azaz úgy élnek, mint egy nagy család.

Amikor az idősek kihalnak, beköltöznek az új lakók, nekik ez a korábbi "hagyomány", ahogy erre hivatkozol, semmit nem mond. Nincsenek emlékeik a korábbi lakóközösségről, csak szeretnének nyugodtan, elszeparáltan élni. Igen, igazad van, én sem örülnék, ha a teraszom egyik felére egyszer csak egy tömör téglafal kerülne, meg lehetett volna ezt értelmes módon is beszélni. De közel sem biztos, hogy ez a fiatalokon múlott, lehet az idősebb hölgy ragaszkodott a korábbi viszonyokhoz, a hagyományokhoz.

Ami, mint már említettem, az új lakókat nem igazán fogja meghatni. Ez sajnos a sorházakkal járó kompromisszum, valaki képes arra, hogy kimegy a kertjébe és fecsegjen a szomszédjával, együtt napozzanak, grillezzenek, van aki meg inkább szereti a csendet a kertjében és hogy nem látja senki.

2021. ápr. 18. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Na ezért nem fogják tudni soha eladni sógornőmék a házukat. 1 telekre összeépítkeztek most már 4 család, anyósa, sógora, annak a gyereke, olyan a ház, mint a Weasley család Odúja... Teljesen érthető, hogy az új lakók nem akarnak puszipajtásságban lenni a 70 éves házinénivel. A nénit is megértem, mert neki meg fáj a változás. Patthelyzet, nincs jó megoldás. És valszeg inkább nem vettem volna meg ezt a lakást a fiatalok helyében.
2021. ápr. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ez a válasz értelmes, hasznos. 1 dolog gondolkoztatott el a történetben, hogy az ilyen emberek, miért nem mennek családi házba?!

"van aki meg inkább szereti a csendet a kertjében és hogy nem látja senki."

Egyébként, én magam is az elszeparáltságot szeretem, nem is laknék ilyen helyen!

(az mondjuk mindegy, a csendet nem szeretik, mert olyan dumálást rendeznek le a vendégeikkel, hogy míg én némán csinálom az udvart, amikor odamegyek, segítve anyámnak, hogy zeng tőle az egész 3+1terű udvar...)

2021. ápr. 18. 15:00
 5/7 A kérdező kommentje:
már jelentettelek az alpari stílusert. lehet ti vityilloban laktok az intelligenciaból kovetkeztetek, mi sosem laktunk abban
2021. ápr. 18. 18:17
 6/7 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:

"a csendet nem szeretik, mert olyan dumálást rendeznek le a vendégeikkel"


#2. vagyok

Erre csak annyit tudok írni, hogy megvan a joguk hozzá. :)

Amúgy apropó, most jutott eszembe, én is sorházban lakok (fiatal vagyok, ide születtem) és az idősebb szomszédok mikor ideköltöztek, felhúztak a kertjeink közé egy téglafalat. A saját oldalukon vakablakokkal, díszesen, a mi oldalunkon csak simán magát a téglafalat látod. Ez már legalább 10 éve volt, akkor haragudtunk valamelyest, azóta jóban vagyunk. Érdemes neked is jóban lenned a szomszédokkal, és nem feltétlen ragaszkodni ehhez a "hagyomány" dologhoz.

Az idők változnak, a szituációk átalakulnak és nekünk ehhez kell alkalmazkodni. Ez ilyen.

2021. ápr. 18. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, jóban is vagyok velük, anyu se foglalkozik haraggal, én pedig nem is ott lakom.Ha lenne penzem és ott laknék, max én is felepiteném a magam ízléses mediterrán falát. Spanyolfalat, plexibetétekkel futórózsával. Ámen. Jó is lenne 😊
2021. ápr. 18. 22:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!