Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Budapesten mennyi lehet az...

Budapesten mennyi lehet az olyan ember, aki tősgyökeres, mondjuk legalább harmadik generációs?

Figyelt kérdés
Én vidékről költöztem fel és a munkatársaim nagyrésze is szintén így van. Ismerek néhány budapesti születésűt is, de náluk is a szülők vagy legalább a nagyszülők még vidéki származásúak voltak. Ez azért fura, mert már a századfordulón is milliós város volt és azoknak, akik akkor éltek, kellene legyenek leszármazottjaik. A Budapestről vidékre történő költözés szerintem sosem volt jellemző. Mennyi olyan ember lehet, akinek már a nagyszülei is Budapesten születtek?

2023. márc. 6. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az egyes statisztikák eltérő eredményeket mutatnak, de általánosságban elmondható, hogy Budapest népességének nagy része (körülbelül 70%) valamilyen módon kötődik a fővároshoz származás és/vagy életvitel szempontjából. Azonban az olyan tősgyökeres budapestiek aránya, akik legalább harmadik generációban élnek a városban, nehéz pontosan meghatározni, mivel sok ember családja az évtizedek során akár több városrészbe is költözhetett, illetve a különböző migrációs hullámok is befolyásolják a városi népesség eredetét. Azonban vannak olyan kerületek, például a Belváros vagy Újlipótváros, ahol a tősgyökeres lakosság aránya magasabb lehet.
2023. márc. 6. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A férjem családja tősgyökeres pestszentlőrinci. Anyai és apai ágon is ott születtek már a nagyszülei is, korábbról nem tudunk. Ezzel annyi a "hiba", hogy Pestszentlőrincet hivatalosan csak 1950-ben csatolták Budapesthez, úgyhogy nem tudom, számít-e.

Nekem egy nagymamám született Budapesten 1931-ben. Utána elég zavaros volt a családi életük, éltek mindenfelé, de járt egy rövid ideig abba a suliba is elemibe, ahova én később általánosba, és kamaszkorában költöztek Pestre végleg.

Szóval a mi családunk talán mondható is tősgyökeres budapestinek, de velünk ez megszakadt, mert a tesómmal mindketten kiköltöztünk az agglomerációba.

2023. márc. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én nem mondanám a felét legalább harmadik generációsnak. Nekem apai nagyszüleim Budapesten éltek egy darabig, csak a háború miatt elköltöztek kisebb településre távolabb a fővárostól, apám már oda született, de ő meg később a munka miatt Budapestre költözött. Szóval az emberek folyamatosan vándoroltak régen is, Budapest, vidék, külföld... oda-vissza.
2023. márc. 6. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%
Már a nagyszüleim is Kőbányán születtek a harmincas években. Én mondjuk 20 éve elköltöztem másik kerületbe, de eléggé pöstiek vagyunk :D
2023. márc. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
47%

Nagyon kevés a tősgyökeres budapesti. Aki az, azon látszik és jól írák, ezek valószínűleg az V. és a XIII. kerületben élő polgárok lehetnek.


Budán már nincsenek tősgyökeresek mert kiköltöztek az agglomerációba vagy külföldre.


Egy 2. generációs budapesti Incel

2023. márc. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
79%

Ahol te vidékiekkel dolgozol együtt, ott nem fogsz túl sok budapestivel találkozni. (Én is ezt tapasztaltam.)

Egy egyszerű példa: tegyük fel, hogy van Nyíregyházán egy gyár, ahol autóalkatrészeket gyártanak. Na, ott lesz a legkevesebb helyi lakos, annál több lesz a falvakból ingázó, vagy a román, ukrán stb. vendégmunkás.

Budapesten ehhez képest 2 különbség van: egy, hogy több a fehérgalléros szalagmunka, mint bárhol máshol, ezért nem a környék lecsúszottabb helyeiről, hanem országosan szívja fel a munkaerőt. Ebből következik a másik, vagyis hogy 300 km-ről már inkább odaköltöznek az emberek.

Sajnos a "kivándorlás" is tényező, aki tud, menekül, agglóba, ide-oda, épp az előbb említett dolgok miatt.

2023. márc. 8. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!