Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Levideózhatnak közetületen ha...

Levideózhatnak közetületen ha magáncélra használják fel és felrakják a youtube-ra?

Figyelt kérdés

Most konkrétan arra gondolok, hogy valahol rejtett kamera van és, hogy hogyan reagálnak emberek arra, hogy valaki hangosan böfög mellettük a padon. Mert számtalan videó van erről a yt-on is. Ül a pali a padon, leül mellé a "szinész" és böfög. És a rejtett kamerával felveszik, hogy hogyan reagál. Ilyenkor kötelesek megkérdezni engem ,hogy feltölthetik-e?


Értem ezalatt még pl.: a turistákat, akik fotózkodnak. Ha én rajta vagyok a képen, akkor ő azt a megkérdezésem nélkül feltöltheti valamilyen közösségi oldalra?


2020. febr. 3. 23:58
 1/7 A kérdező kommentje:
vagy, hogy ha megyek valahova és az utcán megállítanak ,hogy mondjam el a véleményemet az új miniszterelnökről (csak példának) és közben már megy a kamera, vesz engem, de ha én azt mondom ,hogy bocsánat sietek, vagy azt, hogy nemszeretném, hogy fölvegyenek, akkor az még felkerülhet?
2020. febr. 4. 00:03
 2/7 anonim ***** válasza:
Általában nem, de van kivétel. A rejtett kamerás poénkodásnál utólag szoktak engedélyt kérni - akinek van némi humorérzéke nem tiltakozik. Itt kell az engedély, mert konkrétan téged vettek fel. Ha egy fotóra, videóra véletlenül kerülsz rá, vagy ha nem konkrétan téged vesznek, hanem például egy közönséget mint közönség, amin rajta vagy, ahhoz nem kell engedély. De akkor már kell, ha a közönségből kiragadva személyesen téged vesz a kamera. Ezért van a sportesemények belépőjére ráírva, hogy a belépéssel engedélyezed, hogy konkrétan rólad felvételt készítsenek. Én szerepeltem már így tévéközvetítésben világszerte, egy sport VBn, egy általunk a magyar indulónak készült szurkolói plakáttal együtt vett minket a kamera, konkrétan minket személy szerint. Ehhez már kell az engedély, amit a belépéssel megadtunk.
2020. febr. 4. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Készülhet videó persze, mivel a böfögő a szereplő, az meg hogy leül valaki mellé semmit nem jelent, ez olyan hogy sok száz más közvetítésen látható a nézők között akárki, és ha fel is ismeri magát, nincs abból semmi, pl egy Forma1 futamon, abból nem származik kára.


Az ilyen prank videók között van rejtett és nem rejtett kamerás felvétel is, attól függ az alanyok mit díjaznak.

2020. febr. 4. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha megállítanak az utcán, kérdeznek és te válaszolsz, akkor ráutaló magatartással engedélyezed a felvétel elkészítését. Ha nem szeretnéd, akkor azt kell mondani, hogy nem járulsz hozzá a felvételhez. Nem kell viszont engedély, ha közszereplő vagy, vagy egy nyilvános rendezvényen fellépő vagy, akkor felvehetnek.
2020. febr. 4. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Még egy kis plusz, ugyan ez a hangfelvételre is vonatkozik. Ezért szokták bemondani még az ügyintéző kapcsolása előtt, hogy a beszélgetést rögzítik. Ezen a ponton, ha nem járulsz hozzá a rögzítéshez, bonthatod a vonalat és akkor nem rögzítenek semmit. Ha nem bontod, mint ráutaló magatartás, beleegyezel a felvételbe. A vonal túloldalán lévőnek pedig a munkaszerződésében van benne, hogy ez ezzel jár, ha nem egyezik bele felmondhat.
2020. febr. 4. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
értem. És ha egy ilyen rejtett kamerás pranknélnem kérdeznek meg és felteszik yt-ra, akkor mit elhet tenni, ha nem akarok rajta lenni? Sajnos volt már ilyen (vagyis csak sejtem) vártam valakire és a padon leült mellém valaki, aki miután felállt leszakadt róla a nadrágja padhoz ragasztott része (szinte 100%, hogy a reagálásomat nézték, mert láttam ugyanott többször is azt a pacákot) nem láttam a videót, de nem szeretném, hogy engem nézzenek akár több százezren a yt-on...
2020. febr. 4. 01:11
 7/7 anonim ***** válasza:

egy ilyen helyzetben, ha tégged (is) mutat a kamera, akkor kellene az engedélyed, hogy publikálni lehessen a felvételt. ha nem kérték az engedélyed és mégis publikálják a felvételt, akkor kérheted a felvétel eltávolítását is és akár sérelemdíjra is igényt tarthatsz.

ehhez persze tudnod kéne, hogy a felvétel megjelent-e és ha igen, akkor hol, hiszen csak az ellen tudsz tiltakozni, aminek a létezéséről tudsz.


egyébként egyáltalán nem biztos, hogy készült felvétel is. az is lehet, hogy csak magában szórakozott vele valaki, hogy figyelte a reakciókat, de felvételt nem készített. ahogy az is lehet, hogy ha készült felvétel, akkor sem volt elég érdekes a rekaciód, hogy használni akarják, ezért nem kértek engedélyt, mert mindjárt törölték is.


ha csak egy utcát mutatnak és te csak átsétálsz a háttérben a felvételen, akkor nem kell az engedélyed, csak ha kiemelten látszol a felvételen (hogy pontosan honnan számít kiemelésnek, vagy meddig általános utcarészlet, az már egy nehezebb kérdés, ezt minden esetben önállóan kell megvizsgálni és vitás esetben a bíróság fogja kimondani, hogyan ítéli meg a helyzetet).


ha az utcán megállítanak egy forgató kamerával, csak akkor jelent a válaszod ráutaló magatartással megadott engedélyt, ha a kérdésnek az is része volt, hogy hol és mire fogják felhasználni a felvételt. pl. x televízió y műsorát forgatjuk, szeretnénk megtudni, hogy mit gondol z dologról.

ha csak a kérdést teszik fel és nem árulják el, hogy mire fogják felhasználni (vagy nem mondanak róla igazat, pl. más tévét mondanak, mint ahol tényleg megjelenik), akkor nincs engedélyük az adott felvétel közlésére. a ráutaló magatartásnak ugyanis egyértelműnek kell lennie. adhatsz akár olyan engedélyt is, hogy bárhol bármikor, bármire használhatják a rólad készült felvételt, de ebben az esetben az engedélyből ki is kell derülnie, hogy te ilyen kiterjesztő engedélyt adtál, vagyis már a kérdésben benne kell lennie - különösen ilyen nagyüzemi média megjelenéseknél pedig ezeket érdemes vagy írásba foglalniuk, vagy felvenni a válazokkal együtt, hogy egy helyen legyen minden és egy későbbi jogvitánál bizonyító erővel haználni lehessen.

ha pedig tartalmilag átszerkesztik a válaszodat, hogy máshogy jöjjön le, mint amit mondtál, az már hír hamisítás és a becsületed megsértése is lehet.

2020. febr. 6. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!