Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 19 hónaposan lehet dackorszak?

19 hónaposan lehet dackorszak?

Figyelt kérdés

A kislányunk (19 hós) nagyon cuki, tényleg, de naponta többször akkora hisztiket csinál pár hete, hogy leesik az állunk. Mindig elég akaratos volt, de ennyire nem hisztizett soha, mint mostanában.


Ha meghallja a nem szót, vagy nem akar pelust cserélni/lefeküdni/öltözni/átmenni a másik szobába stb. elkezd toporzékolni, földhöz vágja magát, sír és sokszor megüti a saját anyját, valamikor célirányosan bever nekem. A legijesztőbb, hogy örömében és hiszti közben is úgy hátra veri a fejét, hogy már volt, hogy 2 napig sírtam, hogy tuti nagy baja lett, úgy beverte a falba.


Nem bírunk vele. Már mindent próbáltunk: elmagyarázni kedvesen miért nem szabad x dolgot csinálni (meg se hallja

...), elvonni a figyelmét (10/2-szer összejött), hisztimesét találtam ki neki, amikor megütött sokadjára rá is csaptam egy picit a kézfejére (azt hitte simogatom és konkrétan a fejembe röhögött, majd folytatta), sarokba állítottam és újra meg újra feltettem a kérdést, hogy "Szabad-e ütni anyát?" Mindig "Igen"-t mondott szomorúan és kiszaladt a sarokból ölelgetni, hogy "Bocsi, bocsi." (akkor leállt, de félóra múlva újra kezdte), erőteljesebben rászóltunk (ekkor 1 percre leáll és újrakezdi). A legjobban az vált be, hogy a Télapó nem fog neki idén semmit hozni és még a hozott játékokat is elviszi (ilyenkor pár napra eldugok játékot neki), persze ettől még pár órán belül újra hiszti van.


Egyébként mindent elmagyarázok neki, ha nem hisztizik akkor is, hogy mit tett rosszul, miért nem szabad, mi lehet a következménye és figyel néha, de utána megint nem érdekli...


Ez már a dackorszak lenne? Van a hisztik kezelésére bevált módszeretek, amitől azonnal abbahagyja vagy leszokik róla? (Megverni és hidegvíz alá tenni, bezárni a fürdőbe stb. nem fogjuk.)



Előre is köszi!



2022. ápr. 4. 22:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Lanyom 15 honapos es ugyan ez. Etetö szekbe nem akar be ülni, ordit, visit, el vörösödik. Földön fetreng ha nem engedek valamit
2022. ápr. 4. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Dackorszak simán. Hullámokban jön és a csúcs 2,5 - 3. 4,5 évre általában szépen lecsendesedik. Nálunk pl 4 év 3 hosan mintha elvágták volna, kaptunk egy probléma mentes gyermeket, majd 4, 10 hósan letolt egy 3 hónapos visszaesés őrületet.

Simán elkezdik2 év előtt, rájönnek a határaikra. Fog javulni. Sok féle kezelhetőség van, nálunk több féle volt, mindig más vált be.


Egyik legjobb h kiveszed abból a helyzetből ahol hisztizik. Megvarod míg megnyugszik, adfig ugyse ért semmit, az agya még nem érett h befogadja amit mondasz.


Illetve tudatosítsd benne hogy miket érez, most dühös, moat szomorú most csalódott. Ez is sokat segít. Adj. Neki megoldást, ha szomorú megölelhet téged ha csalódott sírja ki magát ha dühös csapkodjon párnát. Mond h rendben van h ezt érzi, te is szoktad de nem utunk meg másokat mert az fáj. Erezheti ezt, és te mindig ott vagy h segíts neki, vele vagy.


Ezek segítenek hamarabb túl jutni, de azért eltart még egy pár évig :)

2022. ápr. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Még 3 módszer vált be kis időre: felnőtt fejjel hisztizek vele együtt (na ezt nem tudja hová tenni, aztán kinevet), Youtube-on hisztis gyerekekről készített videókat mutatok neki és mondom, hogy "Látod milyen csúnya? Te is ezt szoktad." Ő ilyenkor furcsállja és mutogat a tv-re, hogy "Hitti". A harmadik, hogy levideózom őt hiszti közben és amikor nyugodt megmutatom neki, hogy milyen csúnya dolog már ez, valamikor azt is mondom, hogy ha nem változtat magán ő is megy a Youtube-ra a többi hisztigép közé és az egész világ látni fogja (természetesen nem gondolom komolyan🤭).
2022. ápr. 4. 23:08
 4/12 anonim ***** válasza:
Két éves, hosszabb magyarázatok teljesen feleslegesek. Viszont ha bármire azt mondjátok hogy nem, akkor az legyen úgy, ne gondoljátok meg magatokat a hiszti hatására. Nyugodtan fetrengjen a földön, nem lesz tőle baja, majd abbahagyja ahogy nem reagáltok rá.
2022. ápr. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket!🙂 Nagyon jók!


Ja igen, azt is szoktam, hogy sírok, ha megüt. Ő ezen fantasztikusan szórakozik...😁 Amúgy az is baj, hogy nem tudok rá haragudni. Tettetem sokszor, hogy nagyon dühös vagyok, de legbelül nem ezt érzem.

2022. ápr. 4. 23:12
 6/12 anonim ***** válasza:
Amit te mutatsz neki ahoz tudatos gondolkodás kell így egy elkényesztetett kisiskolásnál beválhat, viszont ők amikor hisztiznek, a 2 évesek arra gondolj hogy olyankor az agyuk éretlen területei, az ösztönös énük veszi át a hatalmat, mint egy kapcsoló on off állapota. Eszébe se jut h nem. Kéne hisztizni mert csúnya dolog
2022. ápr. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Ne mutass olyan érzelmet ami nem igaz. Ha tudsz nyugodt maradni az tök jó mert te iranyitasz. Maradj higgadt és azt is mutasd felé
2022. ápr. 4. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
40%

Lehet dackorszak 19 hónaposan.

Nálunk a fiunknál 22 hónapos korban jött elő egyik pillanatról a másikra a hiszti, a lányunknál meg kb. 25 hósan. Ami mindkettejüknél működött az a figyelmen kívül hagyás, és elzárás mindentől. Volt egy régifajta kb. 1 méter magas rácsos kiságyunk a tárolóban, az első hiszti után felhoztuk, majd vártunk hogy mikor jön a következő. Amikor nekiálltak, akkor beraktuk oda, hadd hisztizzen ott és aznap nem is jöhetett ki onnan, játék nuku, enni/inni is ott bent kapott. A lányunknál összesen egy ilyen alkalom volt, soha többet nem hisztizett, tehát nála a dackorszak emiatt kb. 2 napig tartott. A fiunkat 2-szer kellett berakni, pont amikor vissza akartuk volna vinni a kiságyat akkor jött megint elő nála, tehát nála kb. 1,5 hét volt a dackorszak. Nem egy szülővel beszéltem már, aki ugyanígy kezelte, náluk is működött. A városi védőnő pont akkor ment nyugydíjba, mikor a fiunk született. Hivatalosan az utódjánál voltunk mi, de ha akármi is volt, mindig őt kerestük. Ő is ugyan ezt mondta, hogy nem kell vele foglalkozni és átmenetileg meg kell tőle vonni mindent amit akar. Ő nem bezárásra gondolt, hanem hogy akármit is kérne, pl. enni, azért sem azt kapja, így gyorsabban szokja meg hogy nem kaphat meg mindent. (Ezt nem próbáltuk meg kivitelezni, mert mindketten olyanok voltak, hogyha épp nem volt otthon olyan enni/inni való amit szerettek volna, akkor képesek voltak napokig étlen/szomjan szenvedni. A lányunkat egyszer be is kellett vinnünk kiszáradás miatt a gyerekorvoshoz, miután anyám rászoktatta valami cukros üdítőre és nem volt hajlandó még a teát sem meginni utána.) A kiságyba rakásos tippet az egyik akkori szomszédunktól kaptuk. Ahogy pl. beszédre, úgy a hiszti abbahagyására is taníthatóak, mivel sok esetben a hisztizés az tudatos náluk. Szép szóval, kedveskedéssel, elmagyarázással hogy ez nekünk nem jó, nem lehet elérni semmit. Be kell látniuk, hogy ezt nem szabad csinálniuk, amit csak azután fognak tudni megtenni, mikor már saját magukon érzik azt, hogy nem lesz neki jó hatása. Mint ahogy pl. azt sem érti meg egy gyermek, hogy miért kell óvatosan bánni a késsel/ollóval, mindaddig amíg el nem vágja a kezét vele. A dackorszak megjelenésekor is kell nekik egy nagy negatív behatás, abból fognak tanulni. Hiába tűnik embertelennek, gonosznak ez a hozzáállás, mindenkinek az a jó, ha hamar túlesnek rajta. Hosszú távon egy kellemetlen nap jobb, mint hónapokon keresztül tartó mindenért való hisztizés.

2022. ápr. 5. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
61%

A dackorszak szükséges és kell a jellemfejlődéshez. Ha kimarad, az elég rosszat jelent. A hulye "megoldások" helyett utána olvashatnál mi miért történik, mi zajlik le benne, talán akkor megértenéd.

Az utolsóhoz pedig komolyan nem tudok mit hozzáfűzni. Hihetetlen, hogy ilyen embereknek lehet gyereke.

Az egészséges kapcsolat kialakitasa, az indulatok kezelésésének példamutatasa, az onallosodasi folyamatban való segítség helyett, ti szó szerint betöritek a gyereket és még büszke is vagy rá hogy pár napig tartott. Majd csak emlékezz erre vissza, mikor érzéketlen, pszichopata felnőttek lesznek. Remélem visszakapjátok tőlük.

2022. ápr. 5. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

9-es: Persze, kell a dackorszak. Értem is, hogy miért van, de attól jó lenne, ha nem izgulnék napi 24 órában, hogy mikor veri szét a fejét, mivel állandóan hátradobja magát és nem érdekli, hogy többször úgy beverte már a fejét, hogy volt, hogy percekig fájdalmasan sírt. Körbe van párnázva ígyis az egész ágy, a fal, én a kiságy közelébe nem merem emiatt vinni, ott a párnázatlan fal, a rácsok... (Bár bevallom lehet beválik a kiságyas technika, de nekem kicsit drasztikus, sajnálnám szegényt nagyon, nem lenne szivem hozzá. Azért köszönöm, mert ez is hasznos válasz, mint a többi.)

Amikor 30 percenként tol egy brutál hisztit annál nekem senki ne mondja, hogy elég megérteni miért van. Nem hagyhatom, hogy verjen a saját gyerekem. Már tiszta var a karom, a nyakam stb.! Ezek szerint te utána olvastál rendesen a dackorszaknak.

"Az egészséges kapcsolat kialakitasa, az indulatok kezelésésének példamutatasa, az onallosodasi folyamatban való segítség" - Bocsánat, hogy ezt írom, de nekem ezek üres szavak. Konkrétan írd le, kérlek, hogy hogyan kezelnéd! Ennyit értelmezek belőle:

Egészséges kapcsolat kialakítása: kimutatom a szeretetem, ha meg akar ő ölelni hiszti közben nem utasítom el. Egész nap vele vagyok, tanítom, játszunk, olvasunk.

Indulatok kezelésének példamutatása: ez szubjektív, mindenki máshogyan kezeli. Mindenkinek más válik be. Másként kezeli az apja a stresszt, másképp én. Ő megint egy külön jellem, nem érek a példámmal sokat szerintem (jó nyilván van 1 határ amit ne lásson a gyerek), ez ösztönös.

Önállósodási folyamatban való részvétel: Amikor kezdi a hisztit megkérdezem, hogy mit szeretne, mondja el. Nem kapok ki a kezéből semmit, ha nem megy elsőre, sokszor elhangzik a "Na most csináld egyedül", ezen felül mit javasolnál?



"

2022. ápr. 5. 06:02
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!