Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » HERPESZ jött ki a számon,...

HERPESZ jött ki a számon, szoptatok! Elkaphatja 10 hetes lányom? Aggódok! Mit tegyek?

Figyelt kérdés
2009. szept. 23. 08:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Igaz, hogy én nekem nem herpeszem volt és nem a számon, de egy elég csúnya vírusfertőzésem volt, valószínű kicsit legyengült a szervezetem és emiatt jött elő, vagy kaptam el. Én is szoptatok. Mentem is a bőrgyógyászhoz, aki mondta, hogy vírus. Megnyugtatott, hogy nem fogja elkapni a gyerek, szoptassak nyugodtan. Írt fel gyógyszertári kenőcsöket meg fürdőkrémet, testápolót. Hamar elmúlt tőle. A gyerek tényleg nem kapta el, pedig nekem a mellemen, a nyakamon, a karomon és a hasamon jöttek ki a hólyagok.
2009. szept. 23. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Elkaphatja, de nem az anyatejben. A herpeszről nagyon kevesen tudják, hogy egy ún. lappangó vírus, ami minden ember szervezetében jelen van, csak nem aktív. (egyébként nagyon sok baci is éldegél a szervezetünkben, csak az egészséges immunrendszer kordában tartja őket ) Ált. akkor szokott aktivizálódni a herpesz-vírus, ha az ember szervezete nagyon legyengül. A krémek helyileg használnak rá, de érdemes vitaminkészítményt szedned!

2009. szept. 23. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
51%

Szia! Én ezeket olvastam amikor a páromnak kijött, szerencsére nálam nem jelentkezett. Van még pár oldal ahol írnak róla, ha beírod a keresőbe hogy "herpesz szoptatás alatt" akkor találsz nagyon jó válaszokat a kérdésedre.


Kérdés:

Most olvastam a 10 hónapos herpeszvírussal fertőződött kisfiúról, aki agyvelőgyulladást kapott. azt kérdezem, mitől alakul ki ebből a vírusfertőzésből agyvelőgyulladás? Nekem is gyakran van herpesz a számon, ezt a lányom (8 hónapos) elkaphatja-e? Ha igen, hogyan lehet kivédeni, hogy nehogy súlyossá váljon?

Válasz:

Vannak egyének, akik hajlamosak visszatérő (ajak) herpes fertőzésekre. (Ezeket ún. herpes simplex fertőzésekként tartjuk számon.) Emögött alapvetően alkati tényezők állnak. Az érintett egyénben a vírusok nem pusztulnak el, perzisztálnak és így a fertőzés reaktiválódhat.

Elvileg szoros kontaktus - a friss bőrelváltozásban megtelepedő vírusok által - lehetséges a fertőzés átvitele. Ugyanakkor előre megmondani, hogy kiben - és milyen körülmények között - okoz az adott vírus komolyabb megbetegedést, azt nem lehet.

Ugyanakkor a tapasztalatok szerint az ismétlődő herpesek nem járnak együtt a generalizált, súlyosabb fertőzések magasabb számával - ebbe tartozik az idegrendszeri érintettség - így a két fajta fertőzés között direkt összefüggés nem figyelhető meg.

Természetesen javaslom a megfelelő higiénés szabályok betartását. A herpest lehet helyileg - vírus elleni kenőcsökkel - kezelni, illetve gyakori visszaeséseknél vannak próbálkozások gyógyszeres kezeléssel is.

A Herpes vírus okozta agyvelő-gyulladás sajnos jól ismert (?) fertőző megbetegedés, illetve klinikai tünetegyüttes. Azt, hogy ki és miért kapja el, annak magyarázata nem ismert. Bizonyára szerepet játszik a kórokozó több tulajdonsága - megbetegítő képessége (azaz szakmai nyelve virulenciája) - valamint a fertőzés intenzitása stb. Másik oldalról pedig az érintett egyén esetleges alapbetegsége, előzetes betegségei, védekező készsége, illetve mindezen tényezők egymáshoz viszonyított aránya. Tehát egy betegség kialakulásában több, minden momentumában ma még nem teljesen tisztázott, valamint biztosan nem értelmezhető, egyértelműen nem körülírható tényező játszik szerepet. Egyébként ma már van lehetőség a betegség gyógyszeres kezelésre, és ha az időben elkezdődik, természetesen kiegészítve egyéb terápiás metódusokkal, van esély - jóllehet több esetben maradványtünetekkel való - gyógyulásra. Mindezekkel együtt még most is az igen súlyos központi idegrendszeri fertőzések között tartjuk számon.

Az a kérdése, hogy mivel előzhető meg a fertőzés súlyosabb válása, vélhetően az említett idegrendszeri megbetegedésre vonatkozik. Nos, sajnos erre egyértelmű biztosítékot adni nem lehet. De hangsúlyoznám, az ajak-herpes előfordulása még nem egyenlő az idegrendszer fertőződésével.

Egyébként megemlíteném, hogy fiatal csecsemőben ritkábban jelentkezik - egyébként ép immunitás esetén - a felületes herpeses fertőzés. Ugyanakkor viszont sajnos az is tény, hogy ez a korosztály fogékony a Herpes okozta agyvelő-gyulladásra.

Ezeken kívül még több vírus - és persze egyéb kórokozó is - okozhat agyvelő-gyulladást. Sokszor ezek nem is igen súlyos klinikai tünetekkel zajlanak, és szerencsére sok esetben spontán gyógyulnak. Azonban ez esetek egy részében is lehet számolni maradványtünetekkel: fejfájás, halláscsökkenés, szemészeti elváltozás, idegrendszeri károsodás, görcsök, magatartás zavarok, a szellemi teljesítmény visszaesése stb.

Dr. Péter György


Kérdés:

Immunrendszerem gyengülésekor, esetleg stressz hatására gyakran kijön a számon a herpesz. Alapállapotban évente 2-3 alkalommal, a terhesség alatt szinte folyamatosan, a szoptatáskor pedig az első 2 hétben 3 különböző helyen jelent meg a szájszélen. A hegesedésig szájmaszkban szoptattam. A babám már 4 hetes és még nem mertem megpuszilni, mert nagyon félek, hogy elkapja tőlem a vírust. Mennyire kell vigyáznom?

Azt hozzá kell tennem, hogy az édesanyámnak is ez volt a problémája kamaszkora óta és a terhesség, szoptatás alatt is. Ennek ellenére én a herpeszt gyerekkoromban nem kaptam el tőle, ez csak 16 éves koromtól jelentkezett. Neki viszont idősebb korában szinte teljesen eltűnt, nem is tudtam róla, hogy volt ilyen problémája. Igaz-e, hogy a herpesz, hasonlóan az övsömörhöz a bárányhimlő következménye?

Válasz:

Kezdem a végénél: az övsömör valóban a már korábban lezajlott bárányhimlő sajátságos visszatérése, újabb megnyilvánulása. Klinikai megjelenésükben teljesen eltérnek: a bárányhimlő testszerte jelentkező hólyagos kiütéssel jár, míg az övsömört egy ideg lefutása mentén megjelenő apró, kissé érdesebb tapintatú, de mégis hólyagos jellegű kiütések jellemzik. Az érintett terület fájdalmas. E megjelenésnek az a magyarázata, hogy a bárányhimlő vírusa egy-egy idegdúcban megbúvik, majd bizonyos ingerekre reaktiválódik.

A herpes más eredetű és jellegű betegség. A herpes vírusa nem azonos a bárányhimlőt okozó vírussal, bár egy vírus-családba tartoznak. A bárányhimlőt az úgynevezett VZV vírus okozza, míg a herpest a HSV 1 jelű vírus.

Kérdése első részét illetően: az ajak herpesének kórokozója nem kívülről, hanem sokkal inkább belülről ered. Mintegy reaktiválódik az arra hajlamos egyénben, tehát van olyan ember, akinek többször van ilyen betegsége, míg másoknak sohasem.

Én azt gondolom, nyugodtan megpuszilhatja gyermekét - pláne, ha a bőrelváltozások már beszáradóban vannak.

Dr. Péter György


Kérdés:

Szeretném megkérdezni, hogy egy anya szervezetében jelenlevő, ajakherpszt okozó vírus a szoptatás időtartama alatt, az anyatejjel átjut-e a baba szervezetébe, vagy már eleve úgy születik ilyenkor a baba, hogy "megörökölte" az anyukától ezt a (hajlamot?) vírust ?

Válasz:

Nem kizárt, hogy az ajak herpesz megjelenésekor, különösen, ha az egyén kimerült, menstruál, lázas betegség is megjelenik, vagy valamilyen trauma éri, vírus kerül a keringésbe, onnan pedig bekerülhet az anyatejbe. Ennek azonban borzasztó kicsi a valószínűsége, tehát a szoptató herpeszes anyát a szoptatástól nem tiltjuk el. Fontos azonban a száj és bőrsebek fedése, ezek kézzel való érintésének kerülése, mert fertőzés előfordulhat a fertőző nedvvel való érintkezés során. Még kis kiterjedésű övsömör esetében sem választjuk el a babát, csak akkor, ha az nagy kiterjedésű, és ezért az anyának vírus ellenes gyógyszert kell szednie. Ez utóbbi az anyatejbe biztosan átmegy. Az ajak herpesz vírusát nem örökli meg a baba. Ezt a herpeszt a herpesz vírus -1 típusa okozza. A nemi szervek herpeszes fertőzését a herpesz vírus -2 típusa okozza. Ez utóbbi sajnos már méhen belül megfertőzheti a babát, vagy a szülés során. Ilyen esetekben a babán a fertőzés tünetei - bőr, szem, idegrendszer, máj - hamarosan megjelennek. Szervezetükből ilyenkor a vírus, ill. az ellenanyagok röviddel a szülés után kimutathatók.

Dr. Gömöri Ágnes

2009. szept. 23. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
2009. szept. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!