Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Használ valaki karob port...

Használ valaki karob port kakaó helyett? Mibe teszitek és hogyan kell elkészíteni?

Figyelt kérdés
2010. márc. 12. 17:48
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia, én próbáltam. Tejbe, vagy babatejbe tettem azért, hogy megigya valamelyiket, de semmi siker. Igazából nem csodálom, mert nem volt valami jó íze, nem sok köze volt a kakaó ízéhez.

És csak simán beletettem 1-2 kiskanálnyit, feloldódott szépen.

Most szeretnéd kipróbálni?

2010. márc. 12. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Állítólag pirítani kell, de ebben nem vagyok biztos. Gondoltam kipróbálom, hátha jobban megissza este a tápszert.
2010. márc. 13. 07:59
 3/6 anonim ***** válasza:
Szia!Én is vettem a kisfiamnak,hogy hajrá egészsége életmód...:)Megcsináltam,de kiköpte!Megkóstoltam és tényleg jellegzetes íze van,nekem sem ízlett.Azóta inkább természetes vaníliát vagy fahéjat használok ízesítésre,ezek nagyon beváltak!
2010. márc. 13. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
egészséges (bocsánat)
2010. márc. 13. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A pirításról még nem hallottam, de lehet, hogy van benne valami; lehet, hogy megpróbálom, hogy ne álljon itt. Írj majd, hogy elfogadta-e a babád! :)

Első voltam.

2010. márc. 13. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia 8.31 vagyok.Rákérdeztem a bioboltba ,nem kell pirítani!!!

TÖRTÉNETE, EREDETE


A karobot a szentjánoskenyérfa (Ceratonia L. ) terméséből állítják elő. A bibliai időkben a szentjánoskenyérfa nedvét édesítésre, és ezt a lét megerjesztve szeszes italok készítésére használták. Termését igen értékes, emberi és állati fogyasztásra alkalmas eledelnek tartották, és tartják a mai napig. A hüvelytermés a régmúltban elsősorban a szegények eledele volt. A legenda szerint Keresztelő Szent János ennek a fának a tápláló, szárított termését ette sivatagi bolyongásai során.

A hüvelyben található szárított magok annyira egyformák, hogy az ókorban pénzként és (súly) mérőeszközként is szolgáltak. A maggal eleinte csak aranyat, később évszázadokon át drágaköveket is mértek (1 karát 0, 2 g). Ahány mag súlyának felelt meg a kő, annyi volt az értéke.


JELLEMZŐI


A szentjánoskenyérfa mediterrán vidéken őshonos, nagy területen termesztett, szép, mutatós növény. Igen lassan növekszik, és több száz évig terem. A hüvelyesek családjába tartozik. Tojásdad, párosan szárnyalt levelű, örökzöld fa.

Lapos, édeskés, feketés, 10-25 cm hosszú, 3-6 cm széles, 1-3 cm vastag, húsos, cukros hüvelytermését szárítva csemegeként fogyasztják. Fontos, hogy csak a szárítás folyamán válik fogyasztásra alkalmassá. Megőrölt magja karobporként (carobpor) és a magjából készített kivonat szentjánoskenyérlisztként kerül forgalomba.


ÉLETTANI HATÁSA, ÖSSZETÉTELE


A karobpor tápanyag-összetétele:


Energia: 222 kcal/100 g

Fehérje 5 g/100 g

Zsír 1 g/100 g

Szénhidrát 89 g/100 g


A karobpor színében és illatában kakaóra hasonlító, kissé édeskés ízű, vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmirostokban gazdag, antioxidáns hatású alapanyag. Zsírtartalma alacsonyabb, szénhidrát-, B- és A-vitamin, valamint kalciumtartalma magasabb a kakaóporénál. (A kakaóban viszont több a niacin, az E-vitamin, a vas, a cink és a foszfor. ) Előnye, hogy koffein-, teobromin- , valamint glutén- és laktózmentes, nem tartalmaz koleszterint, purint, és Na-szegény. Gyermekek, várandós és szoptató anyukák, idősek, lisztérzékenyek (cöliákliások), tejcukor- és kakaóra érzékenyek, csontritkulásban (oszteoporózis), szív- és keringési betegségben szenvedők, valamint köszvényes betegek is bátran fogyaszthatják. Vegetáriánus étrendet követők kedvelt alapanyaga, mert ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó biokészítményként kerül forgalomba.


FELHASZNÁLÁSA


A karobpor íze a kakaónál enyhébb, ezért ételkészítéshez annál valamivel többet (kb. másfélszeres mennyiséget) kell felhasználni belőle. Hideg és meleg folyadékban egyaránt jól oldódik. Felhasználható a kakaópor helyett sütemények, krémek, sodók, tejes italok, fagylaltok, parfék készítéséhez.

A szentjánoskenyérlisztet igen magas pektintartalma miatt nemcsak ételek és gyümölcskészítmények sűrítésére, hanem csecsemőtápszerek készítéséhez is használják. Ez a tápszer elsősorban hányós "bukós" (refluxos) csecsemők számára ajánlott. A szentjánoskenyérliszt enyhe hasfogó hatása miatt hasmenés, gyomor- és bélhurut kezelésére is javasolható.

2010. márc. 13. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!