Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek mennyi GYED-et...

Szerintetek mennyi GYED-et fogok kapni a 2. gyermek után?

Figyelt kérdés

2009.04.30-én született meg a fiam, de már 2008 októbere óta táppénzen voltam (veszélyeztetett terhesség miatt). A Br. bérem 170 eFt-volt, most GYED-et kb. 80 eFt-ot kapok.

A kistesó projektbe jövő tavasszal vágunk bele, tehát ha minden jól megy a GYES alatt fog megszületni. A GYES kb. 22 eFt, ha jól tudom. Valószínűleg ismét veszélyeztetett terhes leszek (cukorbetegség, többszöri vetélés, stb... miatt). Mennyi lehet így a majdani GYED?

Mi lenne akkor ha megtudom hogy terhes vagyok és elmegyek táppénzre? Vagy ha kiíratom a felhalmozott szabadságaimat? Egyátalán lehet ilyeneket csinálni?

Hogyan járhatok legjobban anyagilag?


2010. okt. 7. 12:44
 1/3 anonim ***** válasza:

A számítás lényege, hogy az igénylést megelőző év (irányadó időszak) jövedelméből számolnak. Ha semmilyen jövedelmed nem volt (csak ellátás, tgyás, gyed, gyes), akkor megnézik miért nem volt. Ha azért mert a kérdéses időszakban nagyobbrészt (6 hónapot, vagy többet) gyed-en voltál, akkor az ellátások alapja ugyanaz lesz mint az első babával, vagyis a gyed összege nem változik (maximum több lehet, kevesebb nem).

Ha viszont a kérdéses időszakban nagyobbrészt gyesen voltál, akkor az ellátások alapja a minimálbér lesz - ilyen esetben akár jóval kevesebb is lehet a gyed összege.


Láss egy példát: a nagyobbik 2010. szeptemberben lesz 2 éves, a kicsi 2011. júniusban születik. AZ irányadó időszak 2010, amikor nagyobbrészt (9 hónapig) gyeden voltál. Ilyenkor a gyed összege ugyanaz lesz.

2. példa: a nagy májusban tölti a kettőt, a kicsi márciusban születik, az irányadó időszak ugyanúgy 2010, viszont abban az évben nagyobbrészt (8 hónapot) gyes-en voltál, így a gyedet a minimálbér alapján számolják (73500 70%-a).

Ha táppénzre mégy, akkor érdemes kivenni a bent lévő szabadságokat is, mert ilyen esetben bérnek csak a betegszabi alatt kapott jövedelem számít. A betegszabadság alatt meg a béred 70%-át kapod, vagyis eleve csökkentett alappal indul a számítás.

Ha viszont a szabikat is kiveszed, akkor azok (mivel szabi alatt teljes bért kapsz) felhúzzák az alapot.


Ha viszont a bruttód 210 000 Ft felett volt havonta, akkor még a szabikat sem kell kivenned, mert mindenképpen a maximális juttatásokat fogod kapni. (a gyed maximuma 102900Ft - ehhez havi bruttó 147000Ft-os jövedelem szükséges. Ha neked 210 000 volt, akkor a 70%-ra csökkentett betegszabis béred pont 147000Ft lesz, vagyis a max gyedre jogosít)

Remélem érthetően le tudtam írni:)

2010. okt. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ja, nagyon figyelmes vagyok:S

Bocsi. Szóval ha 170 volt a bruttód, akkor mindenképpen vedd ki a szabikat, úgy kb. 1-2 ezerrel lehet max. kevesebb a gyeded.

2010. okt. 7. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. :-D
2010. okt. 10. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!