Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A Gyed a bruttó fizetés hány...

A Gyed a bruttó fizetés hány százaléka? Lennt bővebben kifejtem a kérdésem, ha valaki tud segíteni, kérem írjon!

Figyelt kérdés
Kislányom augusztusban töltötte a 3-at, én január óta dolgozom 4 órában. Bruttó fizetésem 47000 Ft, ebből kézhez kapok 38500-at.Augusztusig kaptam mellette a gyest is, de az már ugye lejárt. Most gondolkodunk a második babán, de nem tudom, hogy így mennyi lenne a gyedem.Amúgy már lassan 5 éve folyamatos munkaviszonyom van,nem szakadt meg egyszer sem.Gondolom azért az is számít.
2011. nov. 2. 09:36
 1/5 anonim ***** válasza:

Szülés után először terhes gyermekágyit fogsz kapni. Azt ugyanúgy számolják, mint a tp-t, tehát a szülést megelőző évben megnézik, hogy van-e minimum 180 nap járulékalapot képező jövedelmed. Ha van, abból, ha nincs, akkor visszafelé számítva keresnek 180 napot. A tgys a napi alapod 70%-a. A terhes gyermekágyi segély 168 napig jár, a 169. naptól a gyerek két éves koráig jár a GYED. A GYED alapod nagy valószínűséggel a TGYS alapod lesz, de ezt így elég nehéz megsaccolni, konkrét számok kellenének.

Remélem segítettem!


Üdv

2011. nov. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen segítettél, köszönöm, de még egy kérdés. A táppénz akkor kevesebb, mint a gyed, nem?Mert a táppénz nem csak 40%-a a fizetésnek?A gyed meg 70. Vagy hogy van ez akkor most?Jajj istenem.Milyen rég szültem már. :)
2011. nov. 2. 10:59
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem teljesen úgy van, ahogyan az első írta.


Ha nincs az igénylést megelőző naptári évben 180 bérezett napod, akkor a tgyás a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz, vagy ha azt nem érte el a tényleges (vagy szerződéses) béred, akkor annak a 70%-a. A te esetedben ha 2012-ben igényled a tgyást, akkor az idei jövedelmedet nézik, azaz a br. 47eFt 70%-a lesz a tgyásod.


A táppénz esetében is az igénylést megelőző évet nézik.

Ha még idén táppénzre mész, akkor a tavalyit, azaz a zömében gyedes évedet, az előnyszabály miatt akkor a korábbi gyeded alapja lesz a táppénz alapod. Viszont ha jövőre kezded el a táppénzt, akkor már az idei jövedelmedet, azaz a 47eFt-ot nézik, ennek lesz a 60%-a a táppénz. (Ha veszélyeztetett terhesként mész táppénzre, akkor nincs 70%-os betegszabi.)


A gyed szempontjából is az igénylést megelőző évet nézik: ha ott van 180 bérezett nap, akkor abból számolnak. Ha nincs, akkor minimálbérből (ha a tényleges/szerződéses jövedelem ennél kevesebb, abból). Ha azért nincs, mert táppénzt, tgyást, gyedet kaptál, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.

2011. nov. 2. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A gyed és a terhes gyermekágyi 70%,a a tp 50 vagy 60 százalék, tehát a tp a kevesebb!
2011. nov. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2011. nov. 3. 08:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!