Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha valaki a gyes alatt szül,...

Audry28 kérdése:

Ha valaki a gyes alatt szül, annak a következő gyed alapja a minimálbér lesz vagy a szerződés szerinti bér?

Figyelt kérdés
2012. jan. 9. 14:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Attól függ mikor szül. Akkor is az előző évet nézik, abban mennyit voltál gyeden.
2012. jan. 9. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ez engem is érdekel. Tavaly október közepéig GYEDen volktam, azóta GYESen. Pár napja elmentem táppénzre, de gondolom az idei már nem számít bele a következő TGYÁS/GYEDbe. Nyáron fogok szűlni.

Te mennyit voltál tavaly GYESen és mikor fogsz szűlni?

2012. jan. 9. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nekem idén májusban jár le a gyedem, de még nem vagyok terhes. Szóval két eshetőség van, ha tegyük fel még május előtt teherbe esem, akkor vagy idén még megszülök, ekkor tehát nem kérem a gyest, hanem rögtön a táppénzt, ez esetben úgy tudom, hogy a szerződés szerinti bérem az alap. De mi van akkor, ha már jövőre szülök csak, vagyis tegyük fel, 1-2 hónapot gyesen vagyok. Ekkor mi van?
2012. jan. 9. 14:35
 4/11 anonim ***** válasza:

Mindig az igénylést megelőző évet nézik.

Tgyás:

Ha ott van 180 bérezett nap: abból számolnak napi díjat

Ha nincs 180 bérezett nap: az igényléstől visszafelé, de max. az igénylést megelőző naptári év első napjáig keresnek 180 bérezett napod, abból számolnak.

Nincs így sem b.nap: minimálbér kétszerese az alap v. ha a tényleges/szerződés szerinti bér szerint kevesebb járna, akkor az.


Gyed:

Igénylés előtti évben van 180 bnap: abból

Nincs 180 bnap: minimálbér

Azért nincs 180 bnap, mert táppénzt/tgyást/gyedet kaptál: korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.


Bérezett nap: meló, szabi, betegszabi igen, táppénz, gyes, tgyás, gyed nem. A terhességgel összegfüggő keresőképtelenség esetén nincs betegszabi!


Szóval: 1-2 hónap gyes nem befolyásol semmit.

2012. jan. 9. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszi! A tgys nem érdekel, mert az mindenképpen jó lesz, de a gyed nem mindegy, hogy minimálbér alapján, vagy szerződés szeerinti bér alapján. Tehát akkor ha gyesen vagyok x hónapot, (az mindegy, hogy mennyi) akkor is a szerződés szerinti bér lesz az alapom a következő ellátásoknál? És mi van, ha a pl a 7. hónap gyes alatt esek teherbe? Akkor is? Ez biztos?
2012. jan. 9. 17:59
 6/11 anonim ***** válasza:

Csak akkor számolnának a minimálbérből, ha május után végigvinnéd a gyest és jövőre szülsz.


De gondolom te sem vagy a saját pénzed ellensége, így ha legkésőbb novemberben elkezded a táppénzt, akkor is az a helyzet, hogy 5 hónap gyed, 5 hónap gyes, 2 hónap táppénz, azaz a gyed+táppénz miatt nincs 180 bérezett napod, ergo, akkor érvényesül az előny-szabály, így nem a minimálbér, hanem a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.

2012. jan. 9. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ez tuti??? Mert remélem tényleg így van, nem szeretnék azért lecsúszni a szerződés szerinti alapról, hogy nem tudtam valamit pontosan. Bár már több helyen kérdeztem, a mepen pl azt mondták, egyáltalán nem figyelik, hogy gyes alatt mikor szül valaki, mindenképp a szerződés szerinti bért kapja, de mások meg mondták a minimálbért is, ezért nem tudtam pontosan, mi is a helyzet! De remélem te tényleg értesz hozzá, és tényleg így van, ahogy írtad! Köszi a gyors válaszokat!
2012. jan. 10. 07:54
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem kicsit bosszantó, hogy már többedjére kérdezed meg, hogy tuti-e... Ne haragudj, de ha ennyire nem bízol az itteni válaszokban, akkor miért itt kérdezed, miért nem a jogszabályban nézel utána?


Nem tudom ki és mit mondott neked és hol.

Az biztos, hogy a gyednél csak és kizárólag egy esetben számolnak szerződés szerinti bérből: ha nincs 180 bérezett nap ÉS nem azért, mert táppénzt/tgyást/gyedet kapott az illető ÉS a szerz. szerinti bér kevesebb, mint a minimálbér.


A vonatkozó jogszabály:

1997. évi LXXXIII. tv. a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól


Gyedre vonatkozó része:

42/A§ - 42/D§


Kimásolom az összegre vonatkozó részt:

"42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani."


A 48§ a táppénzre vonatkozik, ezért is hallhattad azt, hogy a "táppénzszabályok szerint":



48. §

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."

2012. jan. 10. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Bocs, ha bosszantó vagyok, de mivel már több helyen érdeklődtem, kb nagyjából fele-fele aránybam mondták ezt vagy azt, ezért szerintem nem meglepő, hogy ennyire bizalmatlan vagyok, főleg az után, hogy nem egy megyei ep-t is felhívtam, és két helyen két különböző dolgot mondtak, holott ők ezzel foglalkoznak! Ezek után már te se hinnél senkinek! Azért köszi!
2012. jan. 10. 08:51
 10/11 anonim ***** válasza:

Az a része oké, hogy bizalmatlan vagy, de attól nem kapsz "tuti" választ, hogy minden kommentedben megkérdezed, hogy tuti-e. Érted, ugye?


Lényegtelen, most már a kezedben a jogszabály, így már megnyugodhatsz.

Igen, aktuális részt másoltam ki :)

Igen, a 2012. március 15-i állapotban sincs másképp :)

Szép napot!

2012. jan. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!