Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 2 évig gyeden majd fél év...

2 évig gyeden majd fél év gyes, és még csak 4 hónapja dolgozok, második babára így csak gyes jár?

Figyelt kérdés

Nem mostanra terveztük a második babát, de ha már így alakult, szeretném tudni mire számítsunk anyagilag. Veszélyeztetett terhes vagyok(leszek) a mostani babával is így már max. egy két hetet fogok dolgozni, aztán el kell jöjjek táppénzre.Mostanában hogy van ez a tgyással gyeddel? Hány évet( hónapot) kell dolgozni előtte hogy járjon? Úgy tudom ezek a dolgok nemrég változtak, csak már nem emlékszem hogy hogyan.

És ha kapok, miből számolják a 4 hó munkabéremből és a fél év gyesből (ami mint tudjuk alig vmi) ?


2012. jan. 13. 08:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha végig biztosított (kb 1 év kell-a gyes is beleszámít,mivel akkor is fennállt a munkaviszonyod!) vagy/leszel,akkor ugyan úgy számolják majd,mint az előző terhességednél,csak mivel gondolom emelkedett valamennyit a béred,kicsit többet kapsz -elvileg! Ha minden igaz,akkor a 4 hó béredből és a táppénzedből számolják-mivel ez,ha úgy jön össze a következő babó,ahogy számoltad- kb 1 év.


Üdv:3lányos

2012. jan. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én úgy tudtam hogy ha 2012 ben szülök akkor a tgyást gyedet az előző év átlagkeresetéből számolják (tehát 2011) na most én akkor gyesen voltam és 4 hót dolgoztam (decemberig értem a 4 hónapot). Ezért kérdeztem hogy ha abból fogják számolni az igen soványka lesz.

De köszi a válaszodat egyébként!!!

2012. jan. 13. 21:04
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha nem szűnt meg a munkaviszonyod a gyed, gyes alatt, akkor jár tgyás és gyed (gyerek két éves koráig) is.


A kérdező jól tudja, de nem biztos, hogy igaza van :)


Azt jól tudod, hogy a 2011-es évet nézik, viszont a kérdés az, hogy mielőtt visszamentél dolgozni, mennyi volt a szabis időszakod? Ugyanis az is bérezett napnak számít! Még az is előfordulhat, hogy meglesz a 180 bérezett nap.


Tgyásnál ha nincs 180 bérezett nap az igényléstől visszafele max. 2011. jan. 1-ig, akkor lesz maximuma (=gyed max: 2012-ben 130200 Br). Ha van 2011-ben vagy visszafelé 180 bérezett nap, akkor abból számolnak napi díjat, ha nincs, akkor abból, amennyi van. Szerintem itt félreértések vannak: nem a teljes évre vetítik azt az összeget, amit pl. 150 nap alatt összeszedtél, hanem a bérezett napok számával osztják, jelen példánál 150-el.


Gyednél:

Azt 2013-ban igényled, a 2012-es évet nézik. Mivel itt zömében táppénzt kapsz, ezért a táppénz alapja lesz a gyed alapod. A táppénzt viszont a 2011-es jövedelmed alapján számolják. Szóval ha a szabival van 180 bérezett napod, abból (nyert ügy), ha nincs, akkor még mentőöv az, hogy a táppénz jogosultság első napjától visszafelé keresnek 180 bérezett napot. Ha nem találnak, akkor minimálbéres lesz a táppénzed és a gyeded is!


Szóval a te esetedben itt az a nem mindegy, hogy

- volt-e 2011-ben 180 bérezett napod (meló: 4 hónap, szabi: ? mennyi)

- ha nincs 2011-ben a szabival együtt 180 bérezett nap, akkor azt kell számításba venni, hogy mennyi hiányzik hozzá. Ha ez most januárban megvan, mehetsz is táppénzre, ha viszont csak pár nap hiányzik, akkor azt valahogyan (ha kell szabi feláldozásával vagy munkáltató beavatásával) össze kell kaparni! Persze, ha minimálbérre vagy bejelentve, akkor nincs jelentősége.

2012. jan. 14. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A 4 hónap meló előtt (amúgy nem ugyanoda mentem vissza dolgozni ahonnan eljöttem gyedre) 34 nap szabim volt még amit ki kellett venni.
2012. jan. 14. 08:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!