Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan járunk legjobban?...

Hogyan járunk legjobban? Piszkos anyagiak, gyes, táppénz, stb!

Figyelt kérdés
Két gyermekes tanárnő vagyok, kisebbik gyermekem most lesz 2 éves februárban. Onnantól kezdve gyesen leszek, és a sulim kérte, nyilatkozzak, szeptembertől megyek-e vissza tanítani vagy nem. Erősen gondolkodom, mit tegyek, nehéz világosan látni. Nagyobbik gyermekem 2008 májusában született, mire a kistesó megszületett, gyakorlatilag még GYED-en voltam, s vagyok még ugye most is. Szeretnénk harmadikat, márciustól próbálkoznánk, akkortól szabad csak eü. okok miatt. Amint várandós leszek, veszélyeztetett leszek, első kettővel is az voltam, tehát táppénz lenne jó. De gyesről csak úgy mehetek tp.-re, hogy előtte visszamegyek dolgozni. De nekem MOST kell jeleznem, hogy mit akarok ősztől, mert ugye tanár vagyok. Most mit tegyek? Jelezzem, hogy oké, ősztől mennék, kérem a fizetett szabikat, aztán csak összejön a baba...de ha nem, akkor mit csinálok, mert a picit bölcsibe kéne adnom, de nálunk ez lehetetlen, nincs hely. Vagy kérjek félállást csak? De akkor az lesz az alapja majd a következő táppénznek, nem? Vagy maradjak gyesen szépen, és jövő februárig, ha összejön a baba, kérjem ki a fizetett szabikat, mert arról is elmehetek táppénzre, az már újra felvett munkaviszonynak számít? Hálás köszönetem előre is a válaszolóknak!
2012. jan. 22. 12:17
 1/10 anonim ***** válasza:

Szintén pedagógus vagyok, nekem is feltették ezt a kérdést.

Én mondtam, h nem megyek vissza, mert:

- a gyereket nem tudom hova tenni. Ill. oviba mehetne, de ha beteg, a suliból nem hiányozhatok napokat... A nagyszülők még dolgoznak, tehát ilyenkor nincs aki segítsen.

- másrészt szeretnénk mi is babát - remélem mielőbb összejön a tesó -, így nem sok értelme lenne visszamenni. Az 1. gyerkőccel is végig tp-en voltam, veszélyeztetett terhesként. Lehet, h a másodikkal is így lenne. Na mindegy...

A gazdaságis mindta, h akkor csináljam úgy, h amíg nem esek teherbe, addig ugye kapom a GYES-t (áprilistól). (Jelenleg még GYED-en vagyok.) Amint tuti a baba, vegyem ki a szabikat, majd utána menjek táppénzre. Anyagilag így járok a legjobban.

Remélem, segítettem egy kicsit. :)

2012. jan. 23. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Olvasd el a 12.22-es válaszát. Ezt találtam még.

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__egyeb-..

2012. jan. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jan. 23. 20:53
 4/10 A kérdező kommentje:
Gyesről hogyan mehetek táppénzre? És miért járok rosszabbul, ha a fizetett szabimról megyek táppénzre?
2012. jan. 26. 13:49
 5/10 anonim ***** válasza:

Szintén pedagógus vagyok, és szintén februárban lesz 2 éves a fiam. :) Mi is rajta vagyunk a kistesó projekten (szerintem ebben a hónapban végre össze is jött (kopp-kopp), mert már meg kellett volna jönnie).

Barátnőm, egyben munkatársam, szintén zenész. Voltunk a suliban ezügyben. A szabadságainkat márciustól szerettük volna kikérni, majd menni tp-re, mert akkor nem lenne pénzkiesés. Viszont az önkormányzat nem engedi a kettős kifizetést, így csak a nyári szünet alatt kaphatjuk meg, ami még így is több lesz, de azt nem tudják hova tolni már, így kénytelenek kiadni május közepétől. Jah, és alá kellett írnunk, h a következő tanévtől kívánunk munkába állni, és így tudják visszamenőleg kiadni a szabikat.

Ha még ebben az évben szülök újra, akkor járunk jelenleg a legjobban, de ha átcsúszna a köv. évre, akkor se lenne csak tán pár ezer forinttal kevesebb. A félállásból számított gyed jóval rosszabb lenne, az még a minimálbérnél is rosszabb.

Ezek után én úgy gondolkodom, h ha szept-ig összejön a baba, akkor márciustól GYES, május közepétől szabi, szept-től tp. Ha nem jön össze szeptemberig a baba, akkor meg valószínűleg "kénytelen" leszek visszamegyek dolgozni, vagy újra gyesre megyek, de akkor tuti rosszabbul járnánk anyagilag.

Remélhetőleg szeptemberig mindannyiunk újra terhes lesz!

2012. jan. 26. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

utolsó vagyok.

Elképzelésem sincs, h lehet jobban járni sima táppénzzel, mint szabi + tp-vel. Azt se értem h lehet egyből arra ugrani GYESből. Tp-re nem az mehet, aki már dolgozik? Vagy a GYED/GYESből számolták neki a tp-t?

Szerintem ez felejtős...

2012. jan. 26. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Simán lehet tp-re menni gyesről. Mivel a gyes időszaka alatt fizetés nélküli szabin vagy, annyi a teendő, hogy írsz a munkáltatónak egy levelet, hogy a fizetés nélküli szabidat megszünteted és tájékoztatod, hogy táppénzt veszel igénybe vesz. terhesség miatt.

Ilyenkor is az igénylést megelőző naptári év jövedelmét nézik:

Ha tgyást/táppénzt/gyedet kaptál, akkor az az alapjául szolgáló jövedelmed lesz a táppénz alapja. Ha gyest kaptál, akkor minimálbér lesz az alap.

Ugyanez a számítási mód igaz a gyedre. A tgyásnál nem érdekel senkit, hogy miért nincs 180 bérezett napod: ha nincs sem az igénylést megelőző évben se az igénylést közvetlenül megelőzően 180 b. nap, akkor a gyed max-al megegyezik a maximuma, ha nincs ennyi a tényleges jövedelmed (pl. szabi) vagy a szerz. szerinti béred, akkor az után kapod.


A februártól gyessel úgy kell kalkulálni, hogy ha legkésőbb júliusban nem mész táppénzre, akkor már a gyeses időszak lesz többségben, így a jövőre igényelendő gyednél a minimálbért veszik alapul.


Azt gondolom, hogy laikusként egész átlátom a helyzetet, de még így sem értem, hogy miért rossz, ha kiveszi valaki a szabikat...

2012. jan. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Lehet, h a munkáltatónak volt így a jobb, csak ezt nem mondta el, nem így tálalta. Javítsatok ki ha nem így van, de a szabit a munkáltató fizeti, a tp-t viszont nem ő (csak 15napig).
2012. jan. 26. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

Igen, végül erre jutottam én is...

A szabi 100%-os bér és a munkáltató fizeti, a táppénz 60%-os bér, ennek a 30%-át fizeti a munkáltató. A terhességgel összefüggő keresőképtelenségnél nincs már betegszabi (ez az első 15 nap), de ebben az esetben a 70%-os bért kell a munkáltatónak fizetni.

2012. jan. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm!
2012. jan. 27. 09:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!