Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jövő év végére tervezünk...

Jövő év végére tervezünk babát! Most okt-től megemelték emiatt a bruttó fizum . érdekel, hogy a 365 napnak munkával kell meglennie, vagy ha időközbe úgy alakulna, táppénzre mehetek ez időn belűl?

Figyelt kérdés

Illetve az tudom hogy tgyás 70% gyed pedig 70% - vonnak. De az szja-t vonják és visszaigényelhetem majd, vagy nem is vonják majd?

120.000 bruttom lesz..ezzel úgy számolok hogy70-80ezer közt kapok majd...


2012. szept. 21. 17:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Elmehetsz táppénzre.


Mind a tgyás, mind a gyed 70%, mindkettőből vonnak szja-t, a gyedből pedig nyugdíjjárulékot is.


Adókedvezményt vehetsz igénybe - 62500-al csökkentheted az adóalapodat (ez kb. 10 ezer pluszt jelent).


120 bruttóra a nettó tgyás kb. 80 és 72 a gyed az adókedvezménnyel, anélkül meg 70 körüli a tgyás, 62 körüli a gyed.

2012. szept. 21. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !!!
2012. szept. 21. 22:20
 3/6 anonim ***** válasza:
De azért arra figyelj hogy hogy mielőtt táppénzre kényszerülsz legyen meg a 168 napod amiben ennyi a bruttó fizud mert ha nem lesz meg akkor az előtte lévő időt veszik figyelembe! Mert nekem is emeltek a fizumon de csak négy hónapot dolgoztam így és az előtte lévő fizum veszik alapul!
2012. szept. 22. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem 168 nap, hanem 180, és ez csak akkor érdekes, ha nem volt előtte munkája.


Ha táppénzen van valaki az igénylést megelőző évben, akkor a tgyás alapja a szerződéses bére lesz, a gyed alapja meg ugyanaz, mint a tgyásé.

Pl.

Januártól októberig x a jövedelmed, októbertől megemelik ugyan, de te már táppénzen vagy, akkor az ellátásokat az októberig kapott alacsonyabb bér alapján állapítják meg, hiszen a bérezett napok alatt azt a kevesebb pénzt kaptad.


Viszont ha megemelik a jövedelmedet, akkor is kaphatsz a magasabb összeg után ellátást, ha nincs meg a 180 bérezett napod:

Pl. januárban megemelik, 4 hónapot dolgozol (120 nap)májustól meg elmégy táppénzre, és januárban szülsz, akkor a tgyás alapja a táppénz miatt a szerződés szerinti bér (kivéve ha többet kerestél, mint a minimálbér kétszerese, mert akkor az az alap), a gyed alapja meg ugyanezen okból kifolyólag a tgyás alapjával egyezik majd meg.

2012. szept. 22. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Igazából most okt 1 től lesz magasabb a bruttóm, és jövő év elején tervezzük a projektet :) HA szerencsénk van és egyből összejön akkor is dec körülre jöhet a baba . Remélem nem kell táppénzre mennem korán, és amig lehet dolgozhatok. 5.éve vagyok itt, de előtte is 3 év bejelentett numkám volt. Remélem a magasabb fizum veszik majd figyelembe!
2012. szept. 27. 12:41
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha jövő decemberben születik, akkor a tgyás alapja az alacsonyabb bér lesz, de ha dolgozol június végéig, akkor a gyed már a magasabb bér után kerül majd mgállapításra.
2012. szept. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!