Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 129. 000 bruttó bérre pontosan...

129. 000 bruttó bérre pontosan mennyi nettó tgyást/gyedet fogok kapni?

Figyelt kérdés
2013. febr. 7. 15:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Több infóra is szükség lenne, ebből nem kiszámítható. A munkaügyesed pontosan meg tudja mondani, a gyednek itt tudsz utánaszámolni:

[link]

2013. febr. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Röviden: 129000 - nek a 70%-a a TGYÁS és a GYED= 90300 Ft( bruttó)


Nettóban ( családi adókedvezmény nélkül):

TGYÁS: 75852 Ft

GYED: 66822 Ft


A családi adókedvezmény 1 gyermek után 10000 Ft-tal növelheti a fenti összegeket.


Azt gondolom tudod hogy mik a jogosultság feltételei, és hogy az ellátások összegét pontosan mely jövedelmek alapján fogják számolni(?)

2013. febr. 7. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Igen, tudok mindent, a második gyerekre kapnám ezután az ellátásokat. Az elsőre még több volt a fizum.

A munkaüggyel beszéltem, de nem tudták nekem megmondani vagy csak nem volt kedve számolgatni. Ennyit mondott, hogy 129-ből lesz számolva.

Meg annyit mondott, hogy eddig kb 4000 volt a napi ellátás, most meg 3000 lesz, de akárhogy számolom, nekem nem jött ki. Lehet ezt is bruttóban mondta.

Első gyerekre egyébként max gyedet kapok most.

2013. febr. 7. 15:24
 4/21 anonim ***** válasza:

Ez így kissé zavaros nekem, bocsi.

Na szóval: az első gyermekkel mekkora bruttó bérrel mentél el szülni? A két gyermek között visszamentél dolgozni? Ha igen, mennyi időre? Ha nem, akkor milyen ellátásokat (TGYÁS/GYED/GYES/táppénz) mettől meddig kaptál,és milyen összegeket? Mikortól vagy jogosult az új TGYÁS-ra a második gyermek után?

2013. febr. 7. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Sajnos nem tudom mennyi volt a bruttóm az első gyereknél. A nettóm 114 volt, és erre jött még rá pár jutalom. Kb egész évben nézve olyan 1 havi fizetés nettóban.

Tgyásra jogosult voltam vele, az szintén 114 körül volt. A gyedem a maximum vele, ez nem fog lejárni a kicsi születéséig, tehát gyedbe szülök. Nem mentem vissza dolgozni.

Az első által belinkelt kalkulátor (ha mindent jól írtam) 30.000-el kevesebbet dob ki a második gyerekre, mint gyed.

2013. febr. 8. 07:53
 6/21 A kérdező kommentje:

Táppánzen sosem voltam.

A kicsi most fog megszületni május elején, ekkor kaphatnék rá tgyást, de mivel ez is kevesebb lesz a mostani gyedemnél (1 gyerek utáni adókedvezménnyel 106e) ezért szerintem nem fogom igényelni amíg kaphatom a nagyobbik után a gyedet. Ő júliusban lesz 2 éves, addig vagyok jogosult is.

2013. febr. 8. 07:56
 7/21 anonim ***** válasza:

Ha a második gyerekkel úgy mész TGYÁS-ra/ GYED-re hogy nincs a két gyerek születése között legalább 180 bérezett nap ( neked ugye nem lesz, mivel GYED-en vagy), akkor az ebtv. alapján a bruttó max TGYÁS a minimálbér kétszeresének a 70%-a, ami idén 137200 Ft, a max GYED pedig szintén ugyanennyi. Nettó TGYÁS ( adókedvezmény nélkül): 115248 Ft, nettó GYED: 101528 Ft ( adókedvezménnyel együtt mindkét összeg 20-20 ezerrel több nettóban).

Ha a fizud ( bruttó) a minimálbér kétszeresénél kevesebb, akkor az az alap ( ezért lenne jó tudni, hogy mennyi a bruttód- ezt bérpapírokon, munkaszerződésesen megtalálod)

A béred elvileg nem csökkenhetett a GYED alatt – különösen a tudtod nélkül- , kérdés, mi ez a 129 ezer Ft amiről a bérszámfejtő beszélt? Elképzelhető hogy ez az alapbéred pótlékok nélkül?

2013. febr. 8. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Így van, ez az alapbérem. Én úgy vettem ki a szavaiból, hogy: 2011-ben szültem az elsőt, és ugye az előtte lévő évem teljes fizetéséből számolták a gyedet és a tgyást. Ebben ugye benne voltak a pótlékok és jutalmak. Viszont a mostani 2013mas babánál már nem tudják ezt figyelembe venni, hanem csak az alapbért ami 129e.

Ami a legrosszabb, hogy mindenhol azt olvastam/hallottam, hogy ha az anyuka gyedbe szül, akkor kb ugyanazokat (ugyanannyi) az ellátásokat kapja a másodikra is. Ezért mertem vállalni most a másodikat. Ha tudtam volna, hogy ennyivel kevesebbet kapok, akkor visszamentem volna dolgozni :(

2013. febr. 8. 10:12
 9/21 A kérdező kommentje:
184e volt egyébként a havi bruttóm a szülés előtt (bérpapír szerint), de ehhez még hozzájött egy évben 3szor prémium.
2013. febr. 8. 10:15
 10/21 anonim ***** válasza:

Hát ez elég speciális eset.

Az ebtv. alapján a TGYÁS összegét (ha nem jövedelem 70%-a alapján állapítják meg) a táppénz számítás szabályai szerint kell megállapítani.

Ez a következő:


"48§

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.


(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni."


Neked ugye nincs 180 napod, így NEM a fentiek alapján számolandó az újabb TGYÁS/GYED-ed. Menjünk tovább:


"(4)Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem."


Valszleg erre hivatkoznak, amikor a szerződés szerinti béredből állapítják meg a TGYÁS-t ( a 129 ezresre). Na de itt van az 5. bekezdés:


"(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."


Arról van tehát szó, hogy neked azért nem volt 180 napod, mert GYED-en voltál ( leszel) az igénylét megelőzően, ezért rád az 5. bekezdést kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a korábbi ellátás alapját ( előző TGYÁS/ GYED) képező összeg ( ami az összes, pénzbeli eg. bizt. járulék alapot képező jövedelmed volt és nem csak az alapbéred) figyelembevételével kell megállapítani neked a TGYÁS-t/GYD-et, ami magasabb, mint a 129000 Ft-ból számított összeg!

A TGYÁS ugyan maximalizálva van ez esetben( ezt már korábban leírtam: 137200 bruttó idén), de ez még mindig több, mint amit most akarnak adni.


Azért tisztázandó ezt a helyzetet, én még azt javaslom hogy kérdezd meg erről az OEP-et, illetve van egy nagyon jó "TB-koponya" itt a neten, ahol kérdezhetsz, a link:


[link]

2013. febr. 8. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!