Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyed, tgyás kérdés második...

Gyed, tgyás kérdés második gyermeknél, hogyan?

Figyelt kérdés

Kislányom 2012. június 20-án született. Szeretnénk neki kistesót és tudom,hogy nem tudjuk (és nem is akarjuk) pontosan befolyásolni,hogy mikor szülessen, de szeretném tudni mire számíthatok.

Ha még 2014-ben megszületik, de már gyes alatt, mi alapján lesz számolva a tgyásom és a gyedem? Mennyit lehetek max gyesen,hogy ugyanezt az ellátást a második gyermekemmel is megkapjam?

És mi a helyzet, ha csak 2015-ben születik,de még szintén gyes alatt?


Illetve, ha teherbe esek, mit tegyek, menjek táppénzre, vagy kérjem ki a szabijaimat, mi legyen? Ha szabikat kérem ki, de bejelentem, hogy terhes vagyok kirúghatnak? Vagy mondhatják azt,hogy nem adják ki?


Hogyan járunk a legjobban és a legrosszabbul?

A fizetésem bruttó 165 000.- Ft/hó volt, ez alapján kapom a juttatásokat!


Köszönöm előre is annak, aki segít, tanácstalan vagyok, mi legyen!


2013. márc. 18. 12:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Szia! Én most vagyok ebben a helyzetben. Az én kisfiam 2011.05.11-én született, most vagyok 7 hetes kismama. A védőnéninkkel már hónapokkal ezelőtt beszélgettünk erről, és ő azt tanácsolta, hogy ha a munkahelyemen engedélyezik, akkor írassam ki az összes szabimat, és amikor lejár, vigyem be az igazolást, miszerint kismama vagyok. Ez után minden ugyan úgy történik majd, mint az első gyerkőcnél. Szerdán megyünk védőnőhöz, újra rákérdezek, még egyszer pontosítok, és utána írok Neked!
2013. márc. 18. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az első gyermek után járó GYED lejárta után elmehetsz GYES-re, vagy táppénzre, vagy kiveszed a szabikat és utána táppénz…stb. Ha jól értem, nem tervezd hogy a két baba között munkába állj(?)


1.) Nézzük, mi van ha GYES-re mész.

Ha még 2014-ben születik meg a 2. baba, akkor TGYÁS a szerződés szerinti béred 70%-a, GYED szintén ( kb tehát ugyanannyi, mint amit most kapsz). 2015-ös születésnél TGYÁS a béred 70%-a, a GYED azonban minimálbér 70%-a lesz ( most nem részletezem miért, ha érdekel, leírom).


2.) Ha GYED után kiveszed a szabikat majd elmész táppénzre, vagy akár egyből táppénzre mész amennyiben ez indokolt ( a szabikat bent hagyod, jól jöhet később is), akkor a következőképpen alakulnak az ellátások.

2014-es ÉS 2015-ös születésnél TGYÁS a szerződés szerinti béred 70%-a, GYED szintén.


A fentiekből következik, hogy a 2. variációval jobban járnál a TGYÁS/GYED-et illetően ( ráadásul szabi / táppénz összege több, mint a GYES, + a családi adókedvezmény GYES-ből nem érvényesíthető, a többiből igen).


FONTOS: ha GYED után úgy döntesz hogy nem GYES-re mész hanem táppénzre /szabikat veszel ki, akkor a fizetés nélküli szabadságodat meg kell szakítani. Ezt a megszakítás előtt 30 nappal jelezd a munkáltatódnak. Ezzel együtt jelezd a várandósságodat is, ui. ha megszakítod a f. n. szabidat, onnantól nem vagy védett- KIVÉVE, ha bejelented hogy terhes vagy.

Azt ugye mondani sem kell, hogy mindent írásban, igazolható módon tegyél a saját érdekedben?



1-es válaszolónak: neked is hasznos lehet amit leírtam, tehát 30 nappal előbb jelezd h. megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat, és kérlek NE a szabik lejárta UTÁN, hanem ELŐTTE jelezd a terhességet ( itt pontosítanám azt, amit a védőnőd mondott). Ha ezt nem teszed meg, a f. n. szabi megszűnését követő napon ( gondolom, ez a GYED lejárta után lesz) kirúghatnak, és utána már hiába jelented be a „nagy hírt”!

Amúgy alapvetően nem kell igazolást vinni a munkahelyre, elég ha leírod pár sorban hogy várandós vagy, ezzel eleget tettél a törvényi kötelezettségednek.

Ha mégis ragaszkodik az orvosi igazoláshoz, akkor ráérsz kérni egyet, a lényeg hogy ha te bejelented, onnantól nem rúghat ki, ha van igazolásod, ha nincs ( a lényeg, hogy te tudd igazolni a bejelentés tényét- pl. email, tértivevényes levél).

2013. márc. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
1-es vagyok, nagyon szépen köszönöm Neked a jó tanácsot!!! :)
2013. márc. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!