Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen szabályok vonatkoznak...

Milyen szabályok vonatkoznak a gyermekek névadására? Ebben az esetben van vmilyen szabály?

Figyelt kérdés
Két keresztnevet szeretnénk adni a gyermekünknek. /...Szandra Lúcia, vagy fordítva, ez még nem eldöntött/ Az első néven kell szólítanunk vagy teljesen mindegy melyiket használjuk? Pl: ...Szandra Lúciának van anyakönyveztetve de mi Lúciának hívnánk. /vagy fordítva/
2009. okt. 23. 19:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy a két keresztnév közül melyiken szólítod otthon a gyereket teljesen mindegy. Régen volt olyan, hogy ha két keresztneve volt valakinek akkor az egyiket aláhúztak a személyiben, ezzel jelezve, hogy melyiket használja.(Ez általában az első keresztnév volt, de ez alól is voltak kivételek) Most már ha valakit két keresztnévvel anyakönyveznek, akkor ez a teljes "hivatalos" neve. Mindenféle hivatalos helyen mindkét keresztnevet használni kell. Egy baráti társaságban természetesen be lehet mutatkozni Nagy Szandraként, nem feltétlen muszáj teljes nevet mondani.
2009. okt. 23. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Senki nem szabhatja meg, hogy melyiken szólítod. Pont azért van lehetőség két nevet adni, hogy mindkettőt lehessen használni. De szólíthatod Tündérilonának, az sem zavar senkit.

Annyi, hogy az emberek általában azt gondolják, hogy az első keresztnevét használja mindenki, de a fiamat pl. a másodikon szólítjuk, csak ha pl. orvoshoz viszem, és ott látják a két nevet, akkor az orvos először az elsőn szólítja, amíg meg nem mondom, hogy a másodikra hallgat. Meg nekem is két keresztnevem van, amelyiket nem használom (a másodikat) azt nem hivatalos helyen sokszor le is hagyom, így a fiamnál is csináltak olyat patikában, hogy a gyógyszerre csak az eslő keresztnevét írták. Ezért praktikusabb azt adni elsőnek, amin szólítani akarod, de igazából teljesen mindegy.

2009. okt. 23. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nekünk volt olyan tanárunk a gimiben, aki a 2 keresztnevűeket következetesen az első nevükön szólította (nekünk is furcsa volt sokszor, mintha nem is róluk lett volna szó), amikor meg szóltak neki az érintettek, akkor mérges lett, és kijelentette, hogy mindenkit az első nevén KELL hívni, ez szabály, így azon az órán minden kétnevű átváltozott valaki mássá (mert nagyon furcsa volt nekik is a másik keresztnevüket hallani, sokszor nem is értették, ha felszólította őket, mert hallgattak arra automatikusan, voltak bonyodalmak). Na itt adtam hálát, hogy csak 1 nevem van, és itt fogadtam meg, hogy én is egyet adok majd, mert bonyodalmak lehetnek belőle. 24/L
2009. okt. 24. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
javítom: ...mert NEM hallgattak arra automatikusan...
2009. okt. 24. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kimondottan a névadásra vannak szabályok. De ezek inkább jó tanácsok, nekünk még 5. osztályban mesélt róluk a magyar nyelv- és irodalom tanárnőm.


- ha a vezetéknév mássalhangzóra végződik (pl.: KisS), akkor a keresztnévnek magánhangzóval célszerű kezdődni (pl.: Anna); illetve fordítva. (ha mgh-ra végződik [Miseta], akkor msh-val "kell" kezdődni [Barnabás])


- ha a vezetéknév magánhangzói magasok (e-é; i-í; ü-ű; ö-ő), akkor a keresztnév "legyen" méy hangrendű (a-á; u-ú; o-ó), illetve itt is fordíva is igaz.

ha a magánhangzók vegyesek (tehát mély- és magas is fellelhető a vezetéknévben), akkor a keresztnév is legyen vegyes hangrendű.



én ennyit tudok a "Névadás szabályairól".

2010. szept. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!