Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYED alatti szűléskor az első...

GYED alatti szűléskor az első TGYÁS alapja számít a második TGYÁS alapjának is továbbra is a törvényváltozások után? Természetesen a kalkuláció megváltozott (80%-ról 70%-ra csökkent), de az alapja azonos?

Figyelt kérdés

Előzmény:

2009.03.14-én szűltem első gyermekem. 2010.05.24-re várom a következőt. 2009.08.28-ig kaptam az első TGYÁSO-omat, jelenleg pedig GYED-et kapok.

Törvényi áttekintés:

A törvényi változások után az OEP honlapját áttekintve, a TGYÁS-ra vonatkozó kitételek szerint ( [link] a TGYÁS alapja:

"Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a

szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető

jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő

napján érvényes minimálbér kétszeresének (2009-ben 143.000 Ft) harmincad része."

Saját következtetésem:

2010-ben szűlök. Ennek megfelelően 2009-ben kellene, hogy legyen 180 nap biztosítotti időm. 2009.01.24-től pedig táppénzen voltam a szűlés idejéig (03.14.).

Így természetesen a TGYÁS és a GYED miatt nincs meg a szükséges 180 nap.


Kérdés:

Az előző törvényi előírások szerint az utolsó 2 évet kellett figyelembe venni. Ezt most nem találtam az OEP honlapján, így kérdésem az, hogy valóban csak a minimálbér lesz az irányadó az én esetemben vagy továbbra is figyelembe vehető a 2008-as évi jövedelmem, ahogy az az első szűlésem utáni TGYÁS meghatározásánál volt irányadó?


2009. nov. 14. 20:58
 1/4 anonim ***** válasza:

A mellékelt tájékoztató szerint, nem kell folyamatosnak lennie a szülést megelőző két évben a 180 napnak. Valamint beszámítják a táppénz, gyes, gyed időtartamát is.


Bár a következő mondatot nem értettem: A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a tgyás, ha nincsen jövedelem kiesés, melyet az egészségbiztosítási ellátásnak kellene pótolni.

2009. nov. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Bocsi lemaradt, a minimálbért veszik figyelembe. Szerintem.
2009. nov. 14. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ.

1)A két év honnan jön? Amennyiben ez igaz, akkor a 2 év meg van. 2008-as jövedelem beszámítható akkor. Hol található a 2 év? Ez nem volt említve az OEP hivatkozásnál.

2) Miért a minimálbér? A Tgyás és a Gyed, ha jól tudom, akkor nem jövedelemnek számítható, így a 2008-as évre lehet visszamenni, ami viszont az első pontra utal vissza.

2009. nov. 14. 21:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocsi, csak most néztem vissza a kérdésedhez.

A 180 nap csak azt jelenti, hogy kapsz tgyás-t, és gyed-t. Ezek kiszámításánál, pedig a gyermek megszületését megelőző egy év jövedelmét veszik figyelembe, ha nincs (a tgyás, gyed, gyes nem számít jövedelemnek), akkor a minimálbér kétszeresének 30-d részét.

2009. nov. 26. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!