Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha veszélyes munkahelyen...

Ha veszélyes munkahelyen dolgozok mikortól mehetek táppénzre?

Figyelt kérdés

Még csak a pozitív tesztek "bizonyítják" a terhességem, de nem szeretnék így dolgozni. Viszont gondolom amíg nincs a babának szívhangja addig a nőgyógyász nem mondja ki a terhességet. Igaz, vagy nem gondolom jól? Addig tudok valamit tenni, hogy itthon maradhassak vagy muszáj így mennem dolgozni?

Köszönöm a segítségeteket :)


2014. jún. 16. 11:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
13%
Elméletileg táppénzre csak és kizárólag egészségügyi okból lehet menni, ha valaki veszélyeztetett terhes. Az, hogy a munkahelyed veszélyes az nem jelenti azt, hogy te veszélyeztetett terhes vagy. Ilyen esetben a munkahelynek kell ezt megoldani, pl. más munkakörrel.
2014. jún. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
57%

En addig a haziorvosommal megbeszelnwm, hogy írjon ki addig ameddig nincs szívhang es a nodokitol igazolás. O ugyis tudni fogja, hogy valoban indokolt-e es akkor segiteni fog szerintem.

Szabad kérdezni, hogy mivel foglalkozol?


En se támogatom a táppénz csalokat, de ilyen esetben, ha emelés van a munkában, vagy vegyszerrel kell dolgozni, akkor én se kockaztatnam a babámat.

2014. jún. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Kórházi osztályon dolgozom. Itt aztán minden van, és nem akarok bajt a babómnak. A háziorvosom szerintem kiírna táppénzre, mert rendes, de azalatt kirúghatnak? Mert azt tudom hogy terhesség miatt nem rúghatnak ki, de ha most "sima" táppénzre mennék kirúghatnának? Esetleg arra hivatkozva hogy megbízhatatlan munkaerő vagyok vagy hasonló kifogások?

Köszönöm a segítséged :)

2014. jún. 16. 12:32
 4/13 anonim ***** válasza:
75%
Ha már pozitív a teszted, egy két hét múlva lesz szívhang, és szerintem egy-két hét táppénz miatt nem rúgnak ki, bár nem ismerem a munkahelyedet. Utána pedig, ha elmondod, hogy terhes vagy, már több lehetőség is adódik a számodra. Ha jó a viszonyod a munkáltatóddal, azaz a feletteseiddel, lehet, hogy én a helyedben már most is megemlíteném. A jogszabály pedig már változott, a munkavállaló nem kötelese bejelenteni a terhességét a munkáltató felé a 12. hétig (később is megteheti) a védettség megszerzése érdekében, bár szerintem a te esetedben éppen hogy érdeked. Nem tudom, milyen kórházi osztály, de főleg ha vérrel, esetleg fertőző betegségekkel is érintkezhetsz, mindenféleképpen veszélyesnek számít a terhességre nézve.
2014. jún. 16. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves utolsó :)

Nem túl jó a feletteseimmel a viszonyom. Mindenképp írásban hivatalosan akarom bejelenteni a terhességem. Nem túl együtt érző kedves főnökökről van szó. A táppénz miatti kirúgástól csak azért félek, mert egy betegség miatt már sajnos voltam itthon több hetet táppénzen.

Igen sajnos minden nap érintkező vérrel, fertőző betegekkel is akad dolgunk.

2014. jún. 16. 14:06
 6/13 anonim ***** válasza:
Akkor jelentsd be hogy terhes vagy.
2014. jún. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Miért kaptunk lepontozast?
2014. jún. 17. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy a kérdező pontozott le, valószínűleg egy ügyeletes troll, aki szegény ebben leli örömét.
2014. jún. 17. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Én nem pontoztam le senkit, örülök mindenkinek aki segít :)
2014. jún. 17. 20:02
 10/13 anonim ***** válasza:

Én egy kicsit hosszan válaszolok, de amit leírok,az törvényileg alátámasztott és gyakorlatban is ezt alkalmazzák.

Munka törvénykönyve ide vonatkozó részei összefoglaltan:

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap33

tartama alatt.

(4) A (3) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

(5)34 A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta

60. § (1) A munkavállaló számára egészségi állapotának megfelelő munkakört kell felajánlani, ha várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján - a munkakörében nem foglalkoztatható. A munkavégzés alól fel kell menteni, ha az egészségi állapotának megfelelő foglalkoztatása nem lehetséges.

(2) A munkavállaló a felajánlott munkakörnek megfelelő alapbérre jogosult, amely a munkaszerződés szerinti alapbérénél kevesebb nem lehet. A felmentés idejére alapbére illeti meg, kivéve, ha a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.

61. § (1) A munkáltató a munkakörök megjelölésével tájékoztatja a munkavállalókat

a) a teljes vagy részmunkaidős,

b) a távmunkavégzésre irányuló, valamint

c) a határozatlan idejű munkaviszony keretében történő

foglalkoztatás lehetőségéről.

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

a) a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,

b) a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,

c) a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben

a) egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,

b) a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,

c) rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

(4) Az (1) bekezdés c) pontban meghatározott esetben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje éjszakai munkavégzés során a nyolc órát nem haladhatja meg.

(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára - gyermeke hároméves korától négyéves koráig - rendkívüli munkaidő vagy készenlét - a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve - csak hozzájárulásával rendelhető el.


Tehát, ha engem kérdezel, akkor amint megállapítja az orvos a terhességet, akkor azonnal leírod, hogy ne legyen belőle konfliktus. Megszüntette ugyan az Alkotmánybíróság az ide vágó passzust, tehát akkor is él a felmondási védettség, ha nem szólsz csak a felmondáskor, de

1.)kell neked egy hosszú peres eljárás terhesen?

2.)nem tudnak felmenteni a munka alól, ami veszélyezteti a babát, vagy más munkakörbe helyezni, ha nem mondod el, hogy terhes vagy.


Eltérhet ettől -fent leírtaktól-az az eset, ha kollektív szerződésed van, akkor az abban foglaltakat kell irányadónak tekinteni. Egészségügyi intézményben előfordulhat kollektív szerződés, sőt elég gyakori!!!!!

2014. jún. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!