Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért becézik a Marcellt és a...

Miért becézik a Marcellt és a Mártont Marcinak?

Figyelt kérdés
Szerintem mindkét név nagyon szép, az egyik fiamat Marcellnak hívják. Mi így szoktuk meg, nagyon ritka mikor Marcinak szólítjuk. Miért Marcinak szólítják egyből az emberek azt, akinek a két név közül valamelyik a neve? Mitől jobb, mint az eredeti alakja ennek a 2 névnek? Egy ideig aranyos, de egy kamaszodó fiúnál szerintem már gyerekes inkább.

2016. máj. 12. 15:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
95%
Azért amiért a Laszlo Laci :)
2016. máj. 12. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
96%

Összesen úgy egy tucat felnőtt Márton és Marcell van az ismerősi körömben (a felük orvos vagy majdnem orvos), és valamennyiüket Marcinak hívjuk. Egy pillanatig sem jutna eszembe, hogy ez gyerekes lenne. Unokaöcsém is Márton, kisiskolás, ő is szintén Marci, és kizárólag akkor hívják Mártonnak, amikor épp valami nagyon rosszat csinál.


Tetszik mindkét név, de ha a gyerekem így hívnák, el sem tudom képzelni, hogy a játszótéren rikkantsak neki, hogy "Márton" vagy "Marcell".

2016. máj. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
A gyerekeket becézni szokták. A mi fiunk Szabolcs és mindenki Szabinak hívja (4 éves), de kamasz vagy felnőtt korában simán el tudom képzelni, hogy Szabolcsnak fogjuk/fogják hívni, mert az jobban illik egy felnőtthöz. Kisgyereknek viszont még szerintem is túl komoly, én is csak akkor Szabolcsozom, ha rossz volt. Pont ugyanez van az általad írt nevekkel is, felnőttnek jó, kicsi gyereknek túl komoly.
2016. máj. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Az MTA szerint a Márton "A Latin Martinus név rövidült magyar formája" a Marcell pedig "A latin Marcellus családnévből" ered, gondolom, innen jött a Marci rövidítés.

Vagy a lelki okaira gondolsz, hogy miért szólítanak bárkit becenéven? Gondolom, megszokásból, egyszerűsítésből, kényelemből, és tán barátkozás, kedvesség is lehet oka, hívén, hogy a legtöbb embert otthon is becenevén szólítják, még öregkorában is. Ha pedig az ember (vagy a szülei) nem szereti, ha becézik, akkor szerintem meg is lehet mondani, hogy jobban szereti, ha a teljes nevén szólítják és akkor legalább a környezete (családtagok, barátok, tanások vagy munkatársak) ezt szokja meg (ismerek is ilyenre példákat).

2016. máj. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
94%

Akkor azt is kérdezhetnéd, miért becéznek az emberek bármilyen nevet? Mi sem a becenevét szólítjuk a lányomat, de az oviban sokat azon szólítják. Nem lepődöm meg rajta, előrelátható volt. Minden gyereket becézni szoktak, miért pont az enyém lenne kivétel?


A MArci amúgy nem gyerekes, felnőtteket is Marciznak, nincs benne semmi különös. A munkahelyemen se Ágnesnek, Tímeának meg Magdolnának szólítjuk egymást, hanem Áginak, Timine, Magdinak. Magyarországon így szokás. Vannak nevek, amiket nem vagy sokkal kevésbé szoktak becézni: pl. Rita, Edit, Ákos. Egyéb neveknél triviális a becézés, főleg gyerek esetében.

2016. máj. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

2-es, nincs semmi baj a Marcival, csak szerintem egy felnőtt férfinak illetve egy kamasz fiúnak nem túl "komoly" a Marci név. Mi is hívtuk így a fiamat, de már 16 éves és ő is inkább azt szereti, ha azt mondjuk Marcell. A gyerekkori barátainak persze nyilván maradt Marci.


3-as én a Szabolcsot is egy 16 éves fiúnál komolyabbnak és jobbnak tartom, persze a Szabi is jó, ameddig a fiam kicsi volt, énekünk is Marci volt.


4-es köszönöm, ment a zöldkéz, én is láttam, hogy a latin eredetéből jöhetett esetleg, csak nem értem, hogy kényelemből miért rövidít mindenki. Ráadásul annyi helyen lehet hallani, hogy Marci.. hogy már a csapból is ez folyik. A Bence név ugyanez.

2016. máj. 12. 15:49
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
A Marcellből a Marcit értem, de a Mártonból nekem nem evidens. De egyszerűen ez a szokás, becéznek, mert kedvesnek találják. Ha te nem szeretnéd, mondd meg nyugodtan. Az én gyerekeimnek nem becézhető a nevük, de nem tudatosan, ennek ellenére én is becézem őket. Van olyan ismerősöm, aki tudatosan adott nem becézhető nevet.
2016. máj. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Most olvastam a kommentedet, nyilván 16 évesen már lehet saját kívánsága, hogy ne becézzék. De ha megszokták, nehéz váltani, de szólni kell, ha zavar.
2016. máj. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

5-ös jól leírta.

Azért, mert szokás becézni az ismerőseinket, barátainkat.

Becézni pedig azért szokás, mert a becézett forma egyrészt rövidebb, mint a teljes alak (pl. egy Apollináriát inkább mindenki Pollinak fog hívni), könnyebb, gyorsabb kimondani, másrészt pedig kedveskedést, bizalmasabb viszonyt fejez ki.

Nem csak életkorból eredően becézünk, nem csak kisgyerekekre és idősekre mondjuk, hogy Katika, hanem simán felnőttekre is használják.


Például az 50 éves anyukámat és a 28 éve nővéremet is szinte mindenki duplán becézi a munkahelyén is. Például ha Katalinnak hívják, nem Katinak, hanem egyenesen Katikának hívják mindenhol. Engem meg soha nem szoktak ilyen Katika alakban becézni, csak úgy hogy Kati. Pedig az én nevemből is képezhető ilyen alak. Ez valószínű a személyiségből is ered. Én nem vagyok ilyen mézes-mázas becézgetős ismerősökkel.


A Marci becézés meg különösen aranyos, ezért sokan szeretik is használni. Szerintem 20-30-40 évesen sem ciki, én a férjemet simán Marciznám akkor is.


A szülő választja ki a gyerek nevét, de hogy azzal mások mit fognak kezdeni, abba nincs nagyon beleszólása. Se abba, hogy fogják-e becézni, se abba, hogy fogják-e csúfolni.

De általában a szülői attitűd átragad a gyerekre. Szóval érzi, látja, hallja, hogy a szülő kikéri magának, hogy az ő gyereke márpedig nem Lacika hanem László, aztán később büszkén meséli, hogy a gyerek is utálja, sőt kikéri magának, hogy őt Lacikának hívják adott esetben.

2016. máj. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

nekünk*


7-es, és akkor ráadásul újabban már a Martinokat is le Marcizzák. Nem értem, hogy a Martinnak meg aztán végképp mi köze van a Marcihoz.


Igen, nyilván a gyerek maga dönti el, hogy hogy hívják később, de persze azért mindenhol becézik. Csak pl egy Balázst nem minden esetben Baliznak le azonnal, meg nem minden Ádámból lesz Ádi, de a Marcellt szinte 99%-ban azonnal Marcizni kezdik.

2016. máj. 12. 16:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!