Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Érdemes felvenni apának a...

Érdemes felvenni apának a GYED-et ha én csak diplomás GYED-et kapok?

Figyelt kérdés
5 hónapos múlt a kislányunk. Olvastam az apás gyed buktatóiról. Mivel én csak diplomás gyedet kapok (nem azért mert nem dolgoztam hanem mert gyakornoki munka sajnos nem számit bele) gondoltuk jobb lenne ha a ferjem venne fel a gyedet. Viszont olvastam, hogy akkor en nem mehetek majd tappenzre amig nincs 3 eves a gyermek. Ugye ez csak azert rossz mert en elmennek dolgozni ha 2 eves lesz es akkor ha beteg lesz a bolcsiben nem tudok otthon maradni vele.

2020. ápr. 1. 06:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
2 éves korig jár a gyed, utána gyes jár. Mivel az fix összeg, így mindegy ki igényli, szóval azt te is igényelheted, és akkor otthon maradhatsz te táppénzen.
2020. ápr. 1. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy diplomás gyed nem jár 2 évig, és alacsonyabb is az összege a max gyednél. Így mindenképp érdemes elmennie a párodnak gyedre, de akkor utánad fizetnetek kell a tb-t.
2020. ápr. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
2 evig jar a diplomas gyed en ugy tudom de akkor utana nezek meg egyszer. Igen tudom, hogy fizetnem kell a tb-t akkor magam utan. Igazabol az erdekelni, hogy akkor ha a parom veszi fel akkor csak o tud majd tappenzre menni ha a gyerek beteg? Vagy en is el tudok menni majd ha dolgozom? Mert a diplomas gyedrol nem irnak ezen a szinten csak a sima gyedrol. Ha lenne munkahelyen ami fizetne most a gyedet akkor nem mehetnek tappenzre amig a baba nem lesz 3 eves. De mivel csak diplomas gyedet kapok es majd lesz munkam akkor onnan elmehetek e majd tapoenzre ha beteg lesz?
2020. ápr. 1. 08:41
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A gyed időtartalma alatt nem mehet más vele táppénzre, csak aki az ellátást igényli. Azaz 2 évig.
2020. ápr. 1. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Annyi időre fogsz tudni elmenni táppénzre amennyit dolgoztál előtte.

A diplomás gyed egy passzív ellátás, mert nincs mögötte munkaviszony (biztosítási idő).

Bizt idő az az az időszak amikor a bruttó jövedelemből járulékot vonnak és fizetnek az államkasszába. Ha te gyakornok voltál az csak adóköteles jövedelem. Egy normál főállású nunkaviszony esetén 7% egészségügyi járulékot vonnak a béredből (meg sok mást) és ez fogja adni későbbiekben a tb ellátásokra való jogot (táppénz, csed, gyed).

Na most, mivel, gyakorlatilag passzívan kapod a gyedet, mindegy, hogy te vagy a férjed kapja e majd a későbbiekben, te ugyan úgy csak annyit lehetsz majd táppénzen amennyit előtte normál munkaviszonyban dolgoztál.

Pl. 04.01-én elmész dolgozni, de a kicsi beteg lesz 6-án, akkor csak max 5 nap táppénzre leszel jogosult, ha átadod a gyedet, ha nem.

Legtöbb munkahely nem nagyon szereti, ha a próbaidő alatt táppénzen vagy. Inkább fogalmazzunk úgy ilyenkor indoklás nélkül elküldhet az esetleges táppénz miatt. Így jobb ha megvárod még letelik majd a próbaidőd.

Remélem érthető a mondókám.

2020. ápr. 1. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!